[20000] NAS Server

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hit.man 21. 3. 2017 20:21

To Doggg: Děkuji za tvoje hodnocení mého chápání, opravdu to oceňuji a vezmu si z toho ponaučení. Nenutím tě sem přispívat proto bych prosil takové příspěvky sem nedávat.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 21. 3. 2017 20:29

Ta rada je míněna opravdu dobře. Jak jsem ti psal v posledním příspěvku máš tu popsané všechny varianty, které jdou rozumně nastavit a v SOHO použít. Ale ty zase přijdeš s tím, že ti nikdo nic neporadil.

Tak se buď zeptej znovu a na něco konkrétního, nebo si to nech udělat od někoho, kdo tomu rozumí. Začal jsi s požadavkem na RAID 5 a z nějakého důvodu si myslíš, že je správný, tak mi ti to všichni klidně potvrdíme a jdi tou cestou.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod hit.man 21. 3. 2017 20:39

Já děkuji za příspěvky, ale dostal jsem zde na výběr z několika (určitě né 10) variant o kterých další prohlásili, že jsou to nesmysli. Navzájem si to někteří vyvraceli a pak se mě může někdo divit (třeba ty), že v tom mám guláš. Já jsem na základě těchto informací aktualizoval svůj požadavek. Viz poslední moje příspěvky. Od toho je diskuzní forum. O variantách (R1, R5, atd) jsem věděl ještě před založením mého dotazu. Jen jsem myslel, že dostanu nějaká konkrétní řešení. Netušil jsem, že co člověk to jiný názor i v NAS serverech.

V posledních příspěvcích jsem od tebe dostal odpověď typu. Máš zde deset variant, nic nechápeš tak co pořád obtěžuješ. To opravdu číst nepotřebuji.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 3. 2017 20:42

Tak to zkusíme.

Kolik máš GB důležitých dat?
Kolik potřebuješ úložného prostoru?
Kolik na to máš peněz, sakum prask? Těch 20k Kč?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 21. 3. 2017 20:48

ok zkusím ještě jednou:

osobně jsem přesvědčen, že RAID je pro domácí použití zbytečnost. Proč si to myslím? Myslím si, že riziko fyzického selhání disku v jeho normální životnosti a zátěži (tedy nezapisuji na něj 24/7 TB dat) je relativně mále, v porovnání s tím, že ti do NASky drcne manželka koštetem, shodí ti ho pes zamotaný do drátů nebo ti ho dobrotivé dítko / vir celé smaže. Toto všechno jsou usecase, které ti raid nevyřeší. Ten řeší jenom ten jeden jediný - že fyzicky umře JEDEN disk.

Já osobně RAID na nasce nemám (mám dvouslotovou, takže maximálně RAID1) a mám dva samostatné disky. V řeči windows mám v Tento počítač 3 disky (písmenka), kdy:
d: je první disk
e: je druhý disk
f: je disk (logický), který se jobem na synology jednou týdně zálohue z prvního disku na druhý (simulace raidu). Na tomto disku mám pro sebe důležitá a unikátní data (vejdu se do cca 1TB).
Navíc mám zaplaceno hubic.com (€50/y/10TB), což je úložiště podporované přímo synology, kam se mi celá naska 1 týdně zazálohuje.

Výše uvedený setup mi přinese:
- víc místa než RAID1
- zpožděným přepisem disku f: jistou redundanci a ochranu proti viru / náhodnému smazání
- geograficky dislokovanou zálohu do cloudu.

Naopak výše uvedené chce po uživateli:
- schopnost to nastavit
- jistou disciplínu v tom vědět co jaký disk dělá a že jenom jeden je synchronizován (simuluje se RAID)
- riziko ztráty / nutnosti obnovy pro mě nedůležitých dat při pádu jednoho z disků (což by normálně RAID odchytil)

Toto je můj setup, nikomu ho nenutím, ale imho je lepší než RAID1-5, právě kvůli té zpožděné synchronizaci.

Pokud ty máš naopak největší obavu z havárie disku, tak je RAID 5 respektive 1 vhodná a standardní varianta. Jenom k ní doplň nějakou další formu zálohy, abys vyřešil problém s náhodným smazáním / zašifrováním disků. Možná nevýhoda je pak cena této varianty, ať už vyjádřená úbytkem místa nebo nákladem na větší disk.

za mě to tedy stojí takto a imho na tom víc nevymyslíš a je zbytečné to na dalších x stránkách řešit :-)
jenom si dej pozor na to, že jakmile si vybereš jednu cestu, zpět se z ni jde jinam blbě a typicky je v případě potřeby rozpojování či resetupu raidu nutné všechna data vytáhnout pryč a pole postavit znovu a pak data zpět nahrát, což je dost otrava a hlavně potřebuješ další disky.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod sr2053 21. 3. 2017 21:09

Synology snad už umí smapshoty viz, https://www.synology.com/cs-cz/knowledgebase/DSM/help/SnapshotReplication/snapshots Nemám to ale odzkoušeno, toustovač nikde nemám. Toto by vyřešilo nejlépe smazání + šifrovací viry.
S RAIDem je to složitější, osobně s takovým malým rozpočtem bych šel do 2 samostatných disků, případně JBOD + externí disk připojen k NASu a občas důležitá data překopírovat na něj. V ideálním případně nejdůležitější data ještě do jiné lokality. A samozřejmě Snapshoty v rozumném intervalu (denně) a ponechávat je cca 14dní.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 22. 3. 2017 09:00

Už je to nějaká doba, ale co vím tak Synology snapshoty umí, ale pouze na BTRFS souborovém systému a ten je podporován pouze na TOP modelech, které byly docela drahé. Viz dole na stránce seznam zařízení: https://originwww.synology.com/en-uk/dsm/Btrfs
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod hit.man 23. 3. 2017 22:07

To Doggg: děkuji za vyčerpávající komentář. Víceméně jsi mi potvrdil to pro co jsem se vlastně již rozhodl. Koupím Synology se dvěma sloty + 2x 6TB WD. A pojedu každý oddělený disk zvlášť bez RAIDU. Důležitých dat mám něco kolem 3TB za poslední dva roky mě to moc nevylezlo nahoru takže místa budu mít dost a z disky mám takovou zkušenost jak si psal, že v domácím použití mi žádný nezhavaroval tak, aby se z něho data nešli nějakým způsobem vytáhnout. Takže moc díky za radu a já půjdu objednávat :D
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Honzax 23. 3. 2017 22:58

stastny ten, komu jeste neumrel disk v domacim pouziti... resim to kazdou chvili, naposled mi jeden pristal na stole vcera.
podelim se o fajn zkusenost. pred casem kolegynka dotahla dvoudiskovy nas. po bource pry nejak nefungoval a ze tam maji vsechny fotky a videa od narozeni deti, smlouvy a kdesi cosi.. mela stesti, disky v raid1, jeden se sice tocil, ale jinak total mrtvy, druhy s trochu ocazenym pcb se sice vubec nerozjel, ale po prohlidce to odnesly jen transily. vyhodil jsem je, disk se rozjel a i kdyz ukazoval neformatovanou kapacitu, sw uz na nem veskera data v pohode dohledal. Nerikam ze je to vselek, ale i po tom padu na zem ze stolu, je vetsi sance, ze to aspon jeden disk prezije.
osobne pouzivam r5 (qnap ss-839pro) ale u tohoto poctu disku je to uz jen kvuli kapacite a aspon "nejake" te ochrane proti mrtvemu disku..
Honzax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkau 24. 3. 2017 10:11

Honzax píše:stastny ten, komu jeste neumrel disk v domacim pouziti...


Ha potvrzuji, mam doma NAS Synology (DS 215j), bezi dva roky a 2x mi odesel disk. Takze urcite krome NASu davat dulezita data i jinam nebo pouzivat zrcadleni.

Pouzivam 1x 4TB disk plus jeden USB disk na zalohy
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2017 10:13

Zmínil to Kin, zmínil jsem to i já, ale ještě jednou.

RAID není záloha! NAS není záloha! Optimálně mít offline kopii a ještě jednou geograficky oddělenou (blesk, požár, krádež)

Kolegyně taky zálohu neměla, pokud měla data jen v jedné kopii!

Osobně mám fotografie na HDD v NAS + HDD který se připojí jen jednou týdně na další aktualizaci. Jednou měsíčně offline záloha k našim + šifrovaný kontejner na OneDrive + Mega.

Tím pádem mám vyřešené snad všechny možné scénáře, od ransonware, přes krádež/požár, dopadu meteoritu na jižní Moravu až po "vypnutí" cloudu a el.magnetickou smrt. Pak bych neměl stejně na čem data prohlížet.

Když si člověk vyfiltruje důležitá data, zjistí že zaplatit si 2 cloudy, koupit disk na offline zalohu / archivaci není zas tolik peněz oproti ztrátě dat.

Možná jsem paranoidní, ale přišel jsem jen o fotky ze starého mobilu a to svou chybou... Bohužel lidsky faktor a blbost se nedá zatím úplně vyřadit...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radeksss 24. 3. 2017 12:47

hit.man píše: v domácím použití mi žádný nezhavaroval tak, aby se z něho data nešli nějakým způsobem vytáhnout.


Vytahování dat z porouchanýho disku je špatný řešení, resp. řešení pro zoufalce. Normální člověk koupí jinej disk, nahraje data ze zálohy a pak ten porouchaný disk znehodnotí a poté odnese do sběrného dvora. Skladovat data o který určitě přijdu (každý médium umře,otázka je jen kdy...) nedává moc smysl.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2017 13:02

Přesně tak, když člověk uvažuje tak, že ten disk už je mrtvej když ho koupí, je ušetřen problémů :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 26. 3. 2017 19:31

Plánuji provozovat NAS Po-Pá cca od 15:00 do 23:00, So,Ne 8:00-24:00. Budu mít i záložní zdroj s přepěťovou ochranou. Na NAS budu mít uloženo především filmy o které kdybych přišel bude mě to sice mrzet, ale věšet se kvůli tomu nebudu. Důležitá data budu mít radši ještě na odděleném disku mimo NAS. Mě také prošlo docela hodně disků pod rukama a nikdy jsem zatím neřešil totální mrtvolu. I známý má zkušenost a provozuje NAS už přes deset v raidu 5 řešil pouze vadné clustery, nikdy totální mrtvolu. Při vypsaném provozu který jsem zmíňil je nepravděpodobné, že mi disk úplně umře. Dobudoucna mám v plánu pokud se mi disky zaplňí koupit větší NAS a provozovat ho v RAIDU5, nebo 6. Záleží jak se bude vyvyjet kapacita a ceny. Momentálně dotoho víc vrážet nechci a 12TB mi bude bohatě na moji filmotéku stačit.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 3. 2017 19:45

Předpoklad že disk neumře je špatný předpoklad. Ale to už tu zaznělo .
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků