Padanie OS a neviditelna particia na spustacom SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cerwik 27. 4. 2017 23:27

Ahojte,

mam iMac, kde mi odchadza interny disk.
Tak som si okrem ineho kupil:
- SSD Samsung 850 EVO 250GB
- Externý box RAIDSONIC ICY BOX IB-254U3

SSD mam teda pripojene cez USB a mam na nom nainstalovany OS.

Minuly tyzden sa mi stalo, ze po zapnuti PC sa nenasiel ziadny spustaci disk s OS. Musel som teda vykonat zalohu SSD (recovery dat) a nanovo nainstalovat OS.
Teraz sa mi to stalo opat. Nastastie mam system aj na internom umierajucom HDD.

SSD sa v oboch pripadoch javi, ako keby nemalo ziadnu particiu. Posielam print screen z Disk Utility (apple aplikacia).

Disk aj externy box maju cca 2 mesiace. Neverim moc, ze by bol zly disk. Moze to byt externym boxom alebo kablom, ktory do boxu ide? Neviem ktoru reklamaciu mam riesit, alebo vymenit kabel a ako zistim, co je zle.

Dakujem.
Přílohy
Snímka obrazovky 2017-04-28 o 0.23.42.png
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 4. 2017 05:56

Otázkou je proč provozuješ SSD přes rámeček a nevyměníš ten mrtvý disk za to SSD?!
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod monikash 28. 4. 2017 09:21

Třeba má Jablko v záručních podmínkách, že výměnu HW může dělat jen certifikovaný servis a můžeš do něho dát jen certifikované komponenty, žiaden sámoška... ;-)
Moto One Vision
Sony A6100, A7S, A7R2, Panasonic G80
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Srandista 28. 4. 2017 10:03

No tak bud je Mac v zaruke a tym padom ho ma reklamovat, alebo nie je, a vtedy si s iMacom moze robit co len chce (a tym padom aj vymenit disk v nom)...
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior

Odeslat příspěvekod cerwik 28. 4. 2017 13:32

No interny disk este funguje ale nie je uplne v poriadku.
SSD mam cez usb preto, lebo vymena sa musi dat spravit v servise za 80 eur. Alebo si ju mozem spravit sam, no do toho sa mi nechce, kedze je potrebne odlepit obrazovku.

Ale to nerieste. Predsa pripojit SSD a na neho dat system musi ist ;).
Skor potrebujem vediet, ci neviete kde moze byt problem (SSD, ramcek, kabel z macu do ramceka, ...)?
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 28. 4. 2017 16:15

Widle si vytvoří MBR na jednom disku, ze kterého bootují. Jestli to funguje stejně i u tebe, pak to MBR je na umírajícím disku a proto to nebootuje z toho USB disku, protože na něm je vytvořen jen jeden oddíl (podle obrázku). Ale to jen odhaduji, protože MAC není moje parketa.
Moto One Vision
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod cerwik 29. 4. 2017 08:03

Nie. Na umierajucom disku mam len data.
Na SSD cez usb je cista instalacia, nastavene na boot. Ide len o to, ze sa mi nenabootuje nic a disk vyzera ako by na nom neboli ani data. Bud je chybne SSD (na reklamaciu), alebo ramik na disk, pripadne usb kabel.

Ja len neviem overit, ktora z tychto veci. Pripadne ci to nemoze byt nieco ine.
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 4. 2017 08:27

Všechno a nebo nic. Být tebou vyměním vadné HDD ....

Staré moudro praví: "kdo chce opičku, musí mít na banány" ;)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod oooooooooo 29. 4. 2017 12:48

moderator ma moderovat a neprispivat, pokud nevi rozdil mezi gpt a mbr by mne zajimalo co vlastne chce moderovat v sekci o systemech a uloznych zarizenich
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 29. 4. 2017 13:15

oooooooooo, máš pravdu, příště napíšu "zavaděč", což je takové pěkné české slovo. Ale nemáš pravdu v tom co dělá mdrtr, protože mdrtr může tazatele nasměrovat, a dokonce i poradit.
Moto One Vision
monikash
Moderátorka