Kapacita SSD+HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod slonikm 15. 7. 2017 21:12

Zdravím a předem se omlouvám za mírně přihlouplý dotaz. Chystám se pořídit nový notebook a vybírám ze dvou variant, jeden má úložiště 128 GB SSD + 1 TB HDD, druhý 256 GB SSD + 1 TB HDD. Ten se 128 GB SSD se mi líbí po mnoha stránkách víc, ale mám strach z té kapacity. Předpokládám, že se obě úložiště v počítači ukáží jako samostatné disky, s tím, že je na uživateli, jak si data rozvrhne. Windows ale vezmou cca 30 GB a když člověk nainstaluje pár programů/her, zazálohuje iPhone/iPad přes iTunes a nabalí se trochu toho balastu, 128 GB dojde strašně rychle. Jakou máte zkušenost s kombinací SSD+HDD, případně s nějakými pozdějšími přesuny dat apod?
slonikm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 15. 7. 2017 21:33

Ja mam v notebooku 128GB SSD a predtim mi stacilo i 80GB, k tomu mam i klasicky HDD na data.

Zaloha iPhonu nejde do volitelneho adresare na jinem disku?
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 7. 2017 21:42

To je tak strašně individuální, že nemáš šanci na rozumnou odpověď.
Zkusím ti nastínit pár jakože "pravidel"
1. SSD používej na všechno co běží nejčastěji - klidně i hry, pokud hraješ nějakou často
2. Nezapomeň na rozdíl mezi marketingovou a skutečnou velikostí u všech disků
3. SSD není dobré zaplňovat do 100% - nechávej mu cca. 15 - 20% volného (klidně nenaformátovaného) prostoru
4. Čím vyšší kapacita SSD, tím lepší "provozní vlastnosti" - (hlavně rychlost)

Na data (fotky, videa, filmy, zálohy atd.) používej HDD, pokud si nemůžeš dovolit jenom SSD disky

Notebook vybírej podle celkových parametrů, ne jen podle velikosti SSD - je to s RAM ta nejlehčeji vyměnitelná položka.
Naposledy upravil m.kv dne 15. 7. 2017 21:43, celkově upraveno 1
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod polda 15. 7. 2017 21:42

Pokud budou w10 tak 128GB bude stačit
polda
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 7. 2017 22:46

Co další SW? Já bych v dnešní době 128 GB nebral už jen kvůli poměru cena /kapacita/výkon.
A ano vím - bohužel cena pamětí napříč segmentem je tragická.
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Srandista 16. 7. 2017 01:10

No ja som potom asi divny. V desktope mam kombo 180GB SSD+1TB HDD s tym, ze to SSD mam rozdelene na 50+130GB, a na tu mensiu systemovu particiu sa mi zmesti system aj so vsetkymi programami a furt tam mam cca 15GB volneho miesta. Ja bych sa tej 128GB varianty nebal, ved o com viem, ze sa bude roztahkvat na desiatky GB, ta to samozrejme supnem na HDD, ked uz tam je, nie?
Srandista
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 16. 7. 2017 08:11

Nejsi divný. Každej to má dle svých potřeb. To si musí spočítat tazatel.
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Nargon 16. 7. 2017 08:29

Mám 128GB SSD a k tomu 3TB HDD. PC prošel upgradem, formátem disku, čistou instalací Win10 a instalací všech potřebných aplikací. Momentálně mám zaplněných asi 40GB a ještě 80GB volných. Základem je mít uživatelská data jinde, tj složky dokumenty/obrázky/videa/stažené apod jsem přesunul na HDD. Pak je SSD vyčleněn na to důležité a funguje jak má.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Sasar 16. 7. 2017 09:50

Proč? Nenacházím rozumnou odpověď pro přesun dat (dokumenty, zdrojové kody, verzovaní, snapshoty, záložní konfigurace, fotografie - obecně uživatelská data) z mnohem rychlejšího SSD, zpět na pomalý HDD. Bezpečnost dat neovlivní použítí SSD a HDD, protože nakonec rozhoduje interval a metoda zálohování. Někomu stačí denní záloha, druhý udržuje několik verzí v zrcadlení uživatelských dat do NAS.

V pracovním počítači používám 4 SSD disky Samsung 960 Pro 1TB, Samsung 850 Pro 1TB, Kingston KC400 1TB společně se sdíleným síťovým úložištěm (zrcadlená kapacita 16TB). Plus dva externí disky, 1TB SSD + 2TB HDD, které vozím s notebookem (256GB) na cesty (jedu instalovat servery, pracovní stanice, desktopy). Pro přesun aktuálních obrazů, připravené instalační sady pro stanice apod. Doma jsem měl delší dobu Samsung 850 Evo 1TB, letos přidaný Samsung 960 Evo 1TB, celou situaci ještě vylepšil a HDD už mám jen v NASu (4x 2TB).
Sasar
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 16. 7. 2017 10:36

Sasar, poprve OP sa bavi o notebooku, a potom, chces mi povedat, ze ty si bezny uzivatel (ked uz mas v skrini bazilion SSDciek)?
Srandista
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 16. 7. 2017 11:00

Kdyby si měl HDD rozdělený na systémový a datový oddíl, věděl by si jasně, jak velkou velikost by tvé SSD mělo mít. Já si pro Windows nastavil 150 GB a zabráno je 80 GB. Takže mne by 128 GB SSD stačilo.
freekarol
Junior

Odeslat příspěvekod slonikm 16. 7. 2017 11:47

Děkuju všem za příspěvky, je mi jasné, že je to hodně individuální, ale chtěl jsem znát zkušenosti ostatních. Největší problém by pro mě byly asi hlavně ty zálohy z iTunes a sice se dají nějak přesměrovat jinam, ale záloha telefonu není úplně to, s čím by měl člověk chuť experimentovat... A nedělám si iluze, že Windows i přes maximální snahu nenabobtnají.
slonikm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 16. 7. 2017 13:35

@Sasar: Tenhle přesun je u mě z důvodu že mi v těch složkách leží spousta dat (cca 60GB) a k těm datům přistupuji velmi ojediněle. Většinou tam leží rok nebo dva aniž bych je otevřel. Tohle opravdu v mém případě nechci mít na SSD, to by tam opravdu jen zabíralo místo aniž by to mělo nějaký význam.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor