Znáte nějaký SW/HW který dokáže spojit více různých ext. HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod postcd 16. 10. 2018 12:53

Disky mají různé velikosti a formáty (2.5, 3.5), některé jsou v boxu a záruce a nechtěl bych je vyndavat. Zajímá mě jaká jsou SW/HW(pouze velmi levná nechci žádný drahý NAS 6 tis.) řešení aby na Linux a Window PC mohly být tyto různé disky vidět jako jedno úložiště a pokud možno "chytré" úložiště, které například dokáže spravovat data tak, že když skopíruju soubor do jiného adresáře v rámci tohoto úložiště nebo stáhnu soubor z internetu a stejný soubor již existuje, tak v tom úložišti bude zabráno jen místo pro jeden soubor a automaticky se udělá něco jako hardlink/symbolic. link. Ideálně kdyby šlo do takového úložiště spojit i disky několika počítačů v LAN (to by tam asi musel být nějaký společný OS a virtualizační SW který by využíval disky těchto PC jako část kloudového společného LAN úložiště, něco takového bezplatného pro Linux a s jednoduchou instalací i pro Linux nooby jako já už jsem asi viděl ale nevzpomínám si na www adresu ani jméno.
Stáváme se tím, na co myslíme.
postcd
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2018 14:30

V rámci jednoho PC si můžeš z několika různých disků udělat NAS např. pomocí Rockstore. Udělá přesně to, co požaduješ - spojí všechny disky tak, aby se ve finále tvářil jako jedno úložiště o kapacitě všech disků sečtených dohromady. Zbytek - symlinky/hardlinky - by sis už ovšem musel nakonfigurovat sám.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod postcd 16. 10. 2018 16:07

Děkuji, u toho Rockstoru to vypadá, že jím vytvořené (virtuální?) úložiště není přístupné jako běžný nebo síťový(?) disk z Windows: http://rockstor.com/docs/clients.html (píší: "Coming soon…"). Nevýhodou je také to pokud jsem dobře pochopil, že musím mít počítač zvlášť pro OS s Rockstor(em). (viz. Requirements: http://rockstor.com/docs/quickstart.html#minsysreqs - Intel/AMD CPU a min. 2GB RAM), musel bych koupit nějaké Intel mini PC asi. Ohledně Symlinků hardlinků nevím jak bych to nakonfiguroval. Mě přijde že jsem už četl o nějakém souborovém systému který tu deduplikaci (automatické rozpoznání duplicitních souborů a spoření místa) uměl, ale asi to chtělo dost RAM. Možná zkusím ještě hledat to mnou poptávané řešení na anglickém internetu a napíšu kdybych něco našel.

Aktualizace:
FreeNAS vypadá že windows podporuje: http://doc.freenas.org/11/sharing.html# ... smb-shares
A v porovnání s Rockstor uvádějí že podporuje deduplikaci a používá souborový systém OpenZFS. FreeNAS ale prý vyžaduje minimum 8GB paměti ("8 GB of RAM is the absolute minimum requirement. 1 GB per terabyte of storage is a standard starting point").
Stáváme se tím, na co myslíme.
postcd
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků