stary "molexovy" disk

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sesitek 29. 10. 2018 18:58

Ahoj, nasel sem doma 3 stare disky, co maji ty stare molexy na napajeni, co sly dycky strasne tezko nandat a vyndat.

Koupil jsem si nejake udelatko na netu, ktere mi je pripoji pres USB.

Prislo mi tojako dobry, napad, ze bych z nich stahnul stara data a pripadne bych mel jakesi prenosne flash disky :))

Ale.

Disk je videt v BIOSu a je i videt ve spravci zarizeni ve windows 7.
Nicmene neni videt jako disk, takze z nej nemuzu nic precist :(((

Proste vidim je partitiony, ale ne data.

Co s tim?

Jo a jeden z tech starych disku se uz netoci... nesel by nejak... rozotocit? :))
Sesitek | AMD Ryzen 5 2600 | MSI GFX 1660 Ti Gaming X 6GB | Samsung SSD 860 EVO 250GB | Crucial Ballistix Sport LT 2 x 8GB DDR4 2400 | Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM | Akasa Eclipse 62 | EIZO 1920 x 1080 | GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7
Sesitek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 10. 2018 19:38

A co my s tím? Skontroluj SMART a podle hodnot se zachovej u funkčních HDD naformátuji a používám.

Jinak co za udělátko jsi koupil, většinou staré HDD nemůžeš napájet z USB potřebují většinou externí zdroj.

A pokud se HDD neroztočí ani na normálním zdroji z PC můžeš plotnama točit tak akorát prstem :-))))
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sesitek 30. 10. 2018 00:25

No jsem doufal, ze treba nekdo resil podobny problem a poradi.

Existuje jeste nejaky jiny zpusob, jak pripojit stary disky?
Sesitek
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 30. 10. 2018 07:58

Jiste, treba ext. box s napajenim (jestli jeste sezenes):
Obrázek
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod malay 30. 10. 2018 08:41

Nemyslím, že je to dobrý nápad. Starší disky sice používám ještě občas jako zálohovací média, ale jsou to všechno SATA, které jednoduše strčím bez montáže do šuplíku v PC. Taky nerad vyhazuji "funkční" věci, ale tyhle disky s molex napájením jsem bez dlouhého rozmýšlení zašifroval kladivem a odvezl na skládku. Pokud to rozchodíš, budeš mít fakt velkou flešku - rozhodně ji neztratíš :-) / Zvaž, jestli by nebylo rozumnější to udělátko vrátit. Takový disk potřebuje externí napájení, protože start motoru disku vyrobí slušnou proudovou špičku.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 30. 10. 2018 10:03

Pokud se mu dva disky toci, tak je asi nezapojuje jen do USB. Jinak molex mely i SATA disky:

Obrázek

Netocici se disk zahodit, u zbyvajicich zkontrolovat, jestli jen nemaji prirazene pismeno nebo nejsou ani naformatovane.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod malay 30. 10. 2018 11:40

Tyto molex/sata disky mi ještě doma 2 zůstaly: WD2000JS (200GB) a WD800JD (80GB). Před sběrným dvorem je kdysi zachránilo právě to, že měly i sata napájení, takže se daly použít v HDD šuplíku nebo dokovací stanici. V době, kdy byla disková kapacita drahá, to smysl mělo. Dnes už jsme kousek dál a nic, co bych musel připojovat víc než jedním drátem, bych už nechtěl.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 11. 2018 06:49

Osobně bych odhadem 10 let staré disky se starými Molexy zlikvidoval, protože jejich kapacita nejspíš bude na dnešní dobu... úsměvná.

Na X let starých discích nebudou důležitá data, tak se neboj alespoň u těch, co se točí, experimentovat, odstranit oddíly, vytvořit nové, zformátovat je. Jsi si jistý, že disky nebyly třeba zašifrované, nebyly zapojeny v diskovém poli, není na nich linux, nepocházejí ze sběrného dvora? Dej sem screenshot ze správce zařízení.

Pokud si myslíš, že by tam nějaká data být mohla, předej disky někomu, kdo má odzkoušené řešení na staré disky a ne nějaké "udělátko z internetu" s neodzkoušenou kompatibilitou k tvému operačnímu systému.
vladimir
Expert