Instalace noveho SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kamziq 6. 12. 2018 13:50

Budu do PC davat novy SSD 250 GB, na nem bude jen OS Win10 a programy, data budou na HDD. Jak mam SSD pri instalaci WIN10 rozdelit, tedy jak velky svazek mam na nem vytvorit? Nechava se jeste stale 10 az 20 % mista neobsazeno mimo svazek?
Kamziq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 12. 2018 13:55

Když máš HDD na data, není důvod SSD rozdělovat.
10 nebo 15 procent mimo svazek: Tak velké procento se (někdy) dávalo u malých disků, aby to bylo "blbovzdorné". Ale obvykle stačí pohlídat, aby se disk úplně nezaplnil. Pokud používáš Windows explorer, téměř zaplněný disk se zobrazuje červeně, což normálnímu člověku jako varování, že má disk vyčistit, stačí. Pokud ovšem instaluješ počítač pro nějakého bezmozka, nějaké nepřidělené místo můžeš nechat, ale jenom takových 5 - 10GB.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mses 6. 12. 2018 15:19

Jak píše výše Vladimír, určitě disk nijak nerozděluj jen si hlavně skontroluj zarovnání bloků (např. paragon Aligment). A co se týče zaplnění SDD 250GB, tak to už by muselo být aby se zaflákal. Pokud nastavíš defaultní cestu stahovaným soborům na druhý HDD tak je teoreticky nemožné ten SDD zaplnit. Plní se jen systémem a nainstalovanými programy.

Je tu jedna vyjímka a to su grafické programy a úpravy videí (příp podobné programy), ty si pracovní soubory bohužel většinou defaultně ukládají na stejný disk na kterým sou nainstalovaný. Tam se pak musí v každým programu ručně navolit cesta na ukládání na druhý HDD. A že to su někdy GB dat. :-D
mses
Junior

Odeslat příspěvekod Kamziq 6. 12. 2018 17:35

Nechtěl jsem SSD dělit na dva oddíly, jen jsem v minulosti někde četl, že je dobré nechat 10-15% z kapacity SSD jako nepřidělený prostor pro plynulý chod a funkci TRIM atd... Chápal jsem to tak, že si z nepřiděleného prostoru paměti SSD nahrazuje automaticky vadné části přidělené paměti. Nevím, jestli to ještě platí u současných SSD.

Co to znamená správné zarovnání bloků?
Kamziq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mses 6. 12. 2018 21:48

Tou volnou kapacitou se dřív myslelo to, že na začátku byly malý SSD třebas 32Gb a pokud si na něj hodil systém tak byl pomaly celý zaplněný a pak není možnost právě obměny bloků. Při dnešních velikostech už to většinou nemusíš řešit.

Zarovnání bloků dobře popisují zde https://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/17030-optimalizace-windows-7-pro-ssd-co-funguje-a-co-ne?start=2
A z článku pochopíš proč ho zarovnat :-D .
Tudíž i zapomeň ve většině případů na klonování starého disku HDD na nový SDD. Tedy pokud si už ten starý neměl zarovnaný. ;-)
mses
Junior

Odeslat příspěvekod Kamziq 7. 12. 2018 05:37

Nebudu nic klonovat, budu instalovat Win10 normalne z instalacniho DVD na novy SSD, jako by to byl novy PC.
Kamziq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2018 07:00

Instalátor OS si rozdělí SSD sám automaticky: nic neřešíš.
W10 zachází s SSD sofistikovaně, na rozdíl od předchozí verze WNT.
Jedna z mála výhod W10.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 7. 12. 2018 07:06

Kamziq píše:Nebudu nic klonovat, budu instalovat Win10 normalne z instalacniho DVD na novy SSD, jako by to byl novy PC.

HLAVNE fyzicky odpoj ten disk HDD pri inštalácii systému na nový SSD disk. Až keď bude novo nainštalovaný systém na SSD disku fungovať na 100% tak až potom pripoj späť ten HDD.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kamziq 7. 12. 2018 09:56

OK, udelam to tak.
Kamziq
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků