Adata SE730H – žhavé želízko na poli USB SSD disků

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod japkoslav 22. 3. 2019 12:08

Edit: @Python.p Díky za vysvětlení a následné pročištění.
Pro srovnání s konkurencí se Vám může hodit recenze:
https://www.alza.cz/samsung-portable-ssd-recenze-a-testy
+ Doplněny obrázky na konec textu.

Cena v době recenze – 5 tis. Kč

Fotky
https://photos.app.goo.gl/fGKxi4B8cqyVCQLv8

Kompletní výsledky testů a grafy
https://goo.gl/2PFCSH
(Pro zobrazení grafů musíte tabulku stáhnout)
Prosím berte v potaz, že v praxi můžete dosáhnout i mírně lepší výsledků, protože měřím ve Windows 10, které když se jim zachce posílají telemetrii, stahují potají nějaký update nebo něco indexují ;)
To se týká speciálně měření při USB-C 2. gen., kdy mi byl PC s tímto portem k dispozici jen po pár hodin a neměl jsem proto možnost v některých případech provést 2-3 měření pro vyloučení „windows chyb“.

Úvod
Disk mi dorazil z českého zastoupení s prosbou o recenzi.
Dlouhá léta používám USB disky pro instalace, zálohy nebo jen pro přenos dat. Za tu dobu jsem pohřbil nemalou sbírku pevných disků, které většinou po letech práce odkráčely do křemíkového nebe.
Vyzkoušet něco podstatně rychlejšího, na co nebudu muset být ani opatrný, mne proto opravdu zaujalo.

Vzhledem k tomu, že jde o přenosný disk a nelze očekávat, že jej budete mít možnost vždy připojit do USB-C portu druhé generace, provedl jsem měření rychlostí na USB 2.0, USB 3.1, USB-C (1. gen.) a USB-C (2. gen.).
Pro srovnání byly použity dva USB 3.0 pevné disky od WD – WD My Book (3,5“, 2TB) a
WD My Passport Ultra (2,5“, 1TB).

Balení
V balení disku naleznete disk, USB-C → USB-C kabel, papírek s popisem základních vlastností a manuál k jinému disku (HDD)?

Základní vlastnosti
Technologie disku 3D TLC
Rozhraní USB-C druhá generace
Vodě odolný IP68
Mil spec proti nárazu
Hmotnost 33 gramů
Uvedená rychlost čtení výrobcem až 500MB/s
3 roky záruka

Měřící nástroje
Anvil‘s Storage Utilities 1.1.0 (2014-January-1)
AS SSD Benchmark 2.0.6821.41776
ATTO Disk Benchmark 4.00.0f2
CrystalDiskMark 6.0.2 x64

Teploty
Vzhledem k tomu, že se disk při zátěži celkem významně zahříval, rozhodl jsem se změřit teplotu jeho povrchu pomocí bezdotykového teploměru a nechal jsem si vypsat teplotu disku z jeho čidla.
Teplota v zátěži byla měřena při benchmarcích při propojení na USB 3.1, při připojení přes USB-C 2. gen proto můžete očekávat teplotu ještě mírně vyšší.
Idle 33 °C
Dlouhodobá zátěž (ATTO) 56°C
Tělo disku v zátěži 41,9 °C

Závěr
Adata vytvořila velice zajímavý pracovní nástroj pro všechny, kdo potřebují data externě zálohovat, páchat instalace u zákazníků. Nejpodstatnější rozdíl vidím v přenosových rychlostech při kopírování (nebo čtení) velkého množství malých souborů, kdy na externím HDD vždy prvně vše zabalím do 7zip a pak se teprve vrhnu na transfer dat. Adata se v této oblasti ukázal jako doslova více než stonásobné zlepšení. Jako pěkný bonus musím ocenit i vodotěsnost, protože když vezmeme v potaz rozměry a váhu, tak už si dokáži u nemalého množství uživatelů představit, jak toto SSD putuje do bubnu pračky v kapse džín.
Jediné, co musím disku rozhodně vytknout, je řešení vodotěsnosti, které je závislé na krytce USB-C portu, absence USB-C → USB-A kabelu a teploty, které mne při delší zátěži celkem zaskočily (žebrované tělo disku by určitě teplotám pomohlo).

Celkové hodnocení 80%

Klady:
    Rychlost
    Rozměry
    Vodotěsnost
    3 roky záruka
    Odolnost proti nárazům

Zápory
    Pouze USB-C → USB-C kabel v balení
    Teploty při delší zátěži
    Řešení vodotěsnosti
    Cena
Přílohy
Atto Write_1.jpg
Atto Read.png
terplota.png
crystgal2gen.png
crystgal2gen.png (86.12 ) Zobrazeno 1234 krát
crystal1gen.png
crystal1gen.png (84.67 ) Zobrazeno 1237 krát
crystal 3.1.png
crystal 2.0.png
as 2.gen.png
anvil 2.gen.png
Naposledy upravil japkoslav dne 22. 3. 2019 15:44, celkově upraveno 1
Headphone enthusiast
japkoslav
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 3. 2019 12:18

Nejake ty grafy by byvaly nezaskodily. Bez nich to ma 0 vypovidajici hodnotu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků