síťový HDD. vs. NAS vs ?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan23 8. 4. 2019 21:49

Ahoj chtěl vás požádat o radu s externím síťových diskem.

Výbýrám možnosti a moje představa je, že měl externí disk, který bých zrcadlil s mým hdd na desktopu - myšleno jen část disku např d:/data. Toto nastavení by mě umožňovalo pracovat na desktopu a občas i někdy na notebooku, bez nutnosti nahrávat to na flašku.

Zvažuji možnosti:
  1. externí napr. My cloud disk. Existují i jiné možnost než My cloud? např sítový hdd rámeček/enclosure
  2. připojení hdd na můj router asus 68. Otázka je jestli tato varianta je možná/doporučení hodná. A jaký hdd je vhodný pro tento účel (klasika 24/7wd red, SSD) a jestli nebude problém s nastavením usínání hdd
  3. NAS - zařízení typu NAS jsem neuvažuji kuli ceně. Připojení ven není žádoucí. App v mobilu nepotřebuji asi bych přistupoval přes TC apod.
  4. ? cloud, jiná varianta?

Předem děkuji za doporučení/zkušenosti.

jAN

d.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 4. 2019 06:20

Na práci na dvou zařízeních bych doporučil cloud...
Dropbox
Onedrive

Či jiné. Je to zdarma a funguje to dobře a nemusíš řešit synchronizaci disků.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 9. 4. 2019 08:11

Tak asi bych nepsal zdarma pokud jsem omezen např na 2GB místa..

jinak těžko radit, jaký na to máš tedy budget?
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 4. 2019 09:49

Záleží na kapacitě a požadovaných vlastnostech.

Připojit disk do routeru a nastavit robocopy je otázkou chvilky. Ovšem nemusí to každému stačit. Postaví domácí NAS a nainstalovat je na delší dobu, ale zase už to může být dosti robustní řešení.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 4. 2019 10:37

Nesdělil jsi potřebnou diskovou kapacitu ani finanční rozpočet.
jan23 píše:síťový HDD. vs. NAS

IMHO bych vždy dal přednosti klasickému NAS. Je sice trochu dražší než externí disk podobné kapacity, zato spolehlivější.
Pro domácí účely bohatě stačí např.:
Synology DS218j
https://www.synology.com/cs-cz/products/DS218j
Prodává se i s nainstalovanými HDD, pokud se v tom nechceš hrabat:
https://www.czc.cz/synology-diskstation ... 99/produkt
Spolehlivé zálohování pro celou rodinu.
Stačí mrsknout do sklepa/špajzu, zapojit UTP a vytvořit potřebné účty.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jan23 9. 4. 2019 21:58

Předem děkuji všem za názory.

- na to základní potřebuji upto 30 GB, ale ideál by byl 100GB
- primárním účelem jsou ms office data (xls, docx, accdb)
- rozpočet: počital jsem cca 4 tis. NAS je super, ale pro můj účel příliž nákladné robustní rešení. Zvažoval jsem My cloud disk od WD. Zde však nevím jestli My cloud disk je lepší než dát HDD/SDD na router. Z vašich názorů to spíše vypadá na klasický cloud.

→Se tyče připojení na router, tak je leší připojit HDD nebo SDD? Mám SSD 256 volnou, ale nevím jestli bych tendisk nezničil, kdy bude připojen přes USB 24/7.
→V případě cloudu máte nějaké zkušenosti s amazon web services?

jAN
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 4. 2019 23:10

A nebylo by jednodussi predplatit si Office 365? Protoze to co popisujes je presne jejich vlastnost.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 9. 4. 2019 23:29

Office 365 s 1TB OneDrive za 189,- je skvělá nabídka.
i9-9900KS @ 5Ghz + FD S24 | MSI Z370 KRAIT | GIGABYTE RTX 2080 Ti AORUS 11GB @ 2115/16600Mhz | G.Skill Trident Z 16GB @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO PLUS | Corsair HX1000 | Bitfenix Aurora | 144 Hz IPS QHD
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jan23 10. 4. 2019 08:28

Kdybych neměl 2x office 2016 pro, tak bych do Office 365 šel.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 4. 2019 08:42

Tak to radši kup nasku za desítku. To dává smysl.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 4. 2019 12:49

Většina firem nedovoluje ukládání interních dokumentů mimo vlastní LAN.
Pokud je to služební PC, pak je tato varianta zálohování nepoužitelná:
Chipoun píše:cloud...
Dropbox
Onedrive
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blmrtin 10. 4. 2019 15:24

Proč? V obecné představě možná, ale pokud nastavíte rozumný bezpečnostní standard a pravidla, nevidím důvod, proč byste nemohl používat např.: OneDrive. Je přeci na každém, jak se rozhodne zprostředkované úložiště třetí strany využívat a jaké prostředky k tomu využije.

Prosím:
https://1drv.ms/u/s!AoVKa2goDQkFg4oZBXtP3HRu7g3asg
Obsah souboru se bude šířit mezi dalšími osobami v rámci firmy.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 4. 2019 06:56

Obsah souboru se bude šířit mezi dalšími osobami v rámci firmy: a kde je záruka, že se k obsahu nedostane správce/zaměstnanci vzdáleného úložiště? Kdo a jak bude kontrolovat, že firmu opouští pouze šifrované soubory, a to bezpečnou šifrou?

Je přeci na každém: NE, ve firmách to není na každém, ale na osobě/oddělení odpovědném za bezpečnost, které stanoví pravidla. Můžeš o tom diskutovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeš dělat, pokud nejsi ve správné pozici ve firmě, abys vytvářel a schvaloval tyto bezpečnostní předpisy.

Některé firmy to zakazují. Porušení zákazu = porušení pracovní kázně. Tak to prostě je.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Kaulik 11. 4. 2019 07:48

Já nevím kde se vzala ta myšlenka, že je to pro firemní použití.. Ale kdyby bylo... myslíte, že by sám řešil nějaké síťové uložiště jen pro jedno PC a ntb? C'mon vždyť to nedává smysl..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 4. 2019 09:19

Kaulik:
Nevíme, tazatel se nevyjádřil.
V menších firmách obvykle není řešené centrální zálohování.
Pak může mít pracovník v pracovní smlouvě uvedeno, že za zálohování svých pracovních dokumentů zodpovídá osobně.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blmrtin 11. 4. 2019 16:57

vladimir píše:Obsah souboru se bude šířit mezi dalšími osobami v rámci firmy: a kde je záruka, že se k obsahu nedostane správce/zaměstnanci vzdáleného úložiště? Kdo a jak bude kontrolovat, že firmu opouští pouze šifrované soubory, a to bezpečnou šifrou?

Je přeci na každém: NE, ve firmách to není na každém, ale na osobě/oddělení odpovědném za bezpečnost, které stanoví pravidla. Můžeš o tom diskutovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeš dělat, pokud nejsi ve správné pozici ve firmě, abys vytvářel a schvaloval tyto bezpečnostní předpisy.

Některé firmy to zakazují. Porušení zákazu = porušení pracovní kázně. Tak to prostě je.

Chytání za slovíčko? Ok ... co je tedy obsahem archivu a jaké informace jste z něj vyčetl?

K Vašemu překvapení, o zašifrování a dešifrování se stará sama aplikace (Open Source a využívající PGP, zálohy umí vytvářet jako šifrované archivy 7z a RAR) a jako klíčenka slouží standardní multiplatformní KeePass s pluginem (ušetřil se čas a peníze). Pokud jste to ještě nepochopil a dál mi chcete vkládat do úst Vaší jedinou správnou verzi, tak se nemáme o čem bavit.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod jan23 14. 4. 2019 20:45

Děkuji všem za názory a doporučení. Jen doplním, že účel je jen domácí, takže jako nejlepší varianta mi příjde cloud (Dropbod, One drive, Google).
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 15. 4. 2019 09:15

ehm.. v tomto případě.. nejlevnější varianta (a teď záleží na tobě jak moc se tohoto budeš bát) je za 130,- Kč 5TB uložiště od onedrive... mělo by být neomezeně.. už mám zkušenost a zatím vše funguje bez problémů..
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 15. 4. 2019 15:34

Vážně chceš doporučovat od překupníka z Aukra toto?

"Dodání produktu:
1ks již aktivovaného účtu s office 365/2019 prostřednictvím e-mailu"

Zvlášť když to je celkem levně ofiko přímo od Microsoftu a hlavně to použiješ pro svůj vlastní účet.
i9-9900KS @ 5Ghz + FD S24 | MSI Z370 KRAIT | GIGABYTE RTX 2080 Ti AORUS 11GB @ 2115/16600Mhz | G.Skill Trident Z 16GB @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO PLUS | Corsair HX1000 | Bitfenix Aurora | 144 Hz IPS QHD
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 15. 4. 2019 22:53

Ano, je to 1ks již aktivovaného účtu pro rodinu, který může být na 6 zařízení.. a pro svůj vlastní účet to úplně není, je to už založený účet.

Psal jsem, že záleží jak moc se toho bude bát, ale od mrkvosoftu je to za 2700 na rok, tady za 130,- Kč jednoráz..

Mám v tomto podobný "morální" problém jako koupit windows z druhé ruky.. Samozřejmě, že jinak pokud stačí 1TB a nevadí platit 189,- / měsíčně, je to oficiální ne moc drahá varianta..
Kaulik
Moderátor