Nastavení sdílení a oprávnění u NAS QNAP TS 269 L

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 22. 7. 2019 06:50

Zdravím

Prosím o radu s nastavením sdílení na mém NASu.

Používám NAS Qnap TS 269 L a k síti připojuji CNC zařízení, jehož OS je Windows XP.

Na NASu jsem vytvořil složku CNC a vytvořil jsem uživatele CNC. Složce jsem nastavil tohoto uživatele jako vlastníka a tomuto uživateli jsem nastavil práva čtení a zápisu. Bohužel, CNC stroj se k NASu připojí a připojím do jeho systému síťovou složku CNC jako externí disk, nedokážu ale zobrazit data ve složce.

Spojil jsem se s podporou CNC stroje a dostal informaci, že nastavení sdílení mám správně. Musím ale ještě nastavit oprávnění, takže disk se připojí, ale nemám oprávnění st data, takže se mi nic nezobrazí.

Je-li to možné, může mi někdo poradit, co mám ještě kde nastavit?
Obrázek
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 22. 7. 2019 07:34

Neznam qnap ale na synology je třeba dát ještě právo listovat adresář(koukni jestli to nebude v těch speciál).
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 7. 2019 11:16

Nejprve pro ujasnění:
1) CNC je jméno uživatele NAS
2) bez ohledu na jméno PC, kdokoliv, kdo se přihlašuje do složky NAS musí zadat jméno a heslo uživatele CNC
3) Windows XP podporuje pouze první verzi protokolu SMB (síťový protokol)

Pokud máte NAS nastaven pro běh v SMB2 a vyšší, XP se nespojí. Otestujte složku/uživatele na modernějším PC a pokud proběhne spojení, je vinou nastavení sítě.
Pokud vše dopadne stejně, bude problém na straně nastavení práv složky a uživatele NAS.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 24. 7. 2019 11:48

Zdravím Vás
Děkuji oběma za podporu a tipy. Netuším úplně přesně, co znamená volba „Special permission“, ale její zatržení pomohlo a vše funguje.

Pro upřesnění:
V NASu jsem vytvořil uživatele s názvem CNC a přiřadil jsem mu heslo. Při žádosti o připojení k NASu, ke sdílené složce pro uživatele CNC, jsem byl vyzván na zadání jména a hesla. Zde jsem zadal údaje onoho uživatele CNC a síťový disk se mi připojil do „tento počítač“. Tím jsem zajistil sdílení složky (NAS naštěstí uměl SMB 1, což byl můj dosavadní problém. Programy jsem ukládal na počítač, který měl Windows 10 a u kterého MS urputně zakazoval tento protokol. Měl jsem tedy problém při každé aktualizaci, kde jsem ručně v nastavení tento protokol povolil). Předpokládal jsem, že pokud u sdílené složky nastavím, že uživatel má plný přístup a může tedy číst i zapisovat, následně se ke sdílené složce připojím s údaji tohoto uživatele, bude vše v pořádku. Bohužel, chybělo mi ono zatržení „Special permission“.

Moc o nastavení sdílení nevím, takže se musím poohlédnout po nějakém seriálu, kde by bylo vysvětleno. Řeším v síti ještě jeden problém, který možná bude podobný (na serveru je HW klíč od SW, jeden PC v síti pracuje bez problému, u druhého to v jakémsi intervalu fungovat přestává. Podpora opět řekla, že je problém s právy uživatele, ale zde moc nechápu, kde a jaká práva mám nastavit, když řeším nějaké propojení HW klíče. U složky chápu, že práva nastavuji ve sdílení složky)

Takže zatím děkuji a hezký den. Pomohli jste mi.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 7. 2019 12:56

U sdíleného HW na USB, pokud viditelnost toho klíče vyžadují klienti v síti, platí, že v jeden okamžik může zařízení využívat jen jeden uživatel. Je tedy pravděpodobné, že pokud s tím přímo výrobce klíče nepočítá, narážíte právě na tento limit.
Musím ovšem přiznat, že s HW klíči mám zkušenost pouze u lokálních zařízení, kdy 1 klíč = 1 uživatel. HW klíč může být sdílený síti jen v případě, že to výrobce klíče rovnou dovolí (například klíče od SafeNet mají přímo v instalaci volbu pro "terminálové služby"), nebo přes SW bránu USB-IP (placený SW USB Network Gate.)
Někteří uživatelé hlásí úspěch se sdílením přes DIGI AnywhereUSB/2.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků