Aky 4TB disk na zalohu?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 10. 2019 16:55

Prosim o pomoc s vyberom 4-5TB HDD vyhradne na zalohu.

Este som sa nerozhodol ci maly alebo velky, pri 3.5" by som potreboval aj ramcek, externy box alebo dokovaciu stanicu, ale tie maju len externe napajanie a je to zbytocne komplikovane, tiez rychlosti beznych velkych diskov je uz rovnaka ako pri malych, takze rychlejsie zrejme nebudu.

S malymi 2.5" HDD nemam vela skusenosti, dolezita otazka je, ci maju porovnatelnu zivotnost a spolahlivost ako 3.5" disky, ak nie, o kolko nizsiu spolahlivost maju? Inak 2.5" disk by bol pre mna ovela pohodlnejsi, ziadne externe napajanie, ramceky...

Predbezne teda pocitam s 2.5" HDD, vyfiltroval som si tieto, mam iste predsudky k znacke Seagate, ale cenovo su najvyhodnejsie:

https://www.alza.sk/porovnani.htm?c=FR0 ... ;DU121a10;

Strucne vyhody/nevyhody tychto diskov z mojho pohladu:

Seagate Backup Plus Portable 4 TB Black
+ cena, 98% spolahlivost
- je to Seagate*

Seagate Backup Plus Portable 5 TB Silver
+ cena, 99% spolahlivost, +1GB navyse
- je to Seagate*

ADATA HD710P 4TB čierny
+ 98% spolahlivost, vojensky standard MIL-STD-810G 516.6 a odolnost IP68, uchytenie kabla, zaruka 3 roky
- mala znama znacka pre HDD

WD 2.5" Elements Portable 4TB čierny
+ WD (znacke najviac doverujem)
- cena, chyba percento spolahlivosti, je zrejme nizsie, ale ma ovela viac zakupeni

ADATA HD330 HDD 2,5" 5 TB čierny
+ 99% spolahlivost, +1TB navyse
- cena, mala znama znacka pre HDD

* Ako som spominal, mam iste predsudky k znacke Seagate, takze uz to samotne je pre mna nevyhoda, ale mozno je cas predsudkov sa zbavit, aj ked mam stale iste obavy..

Dakujem.
Naposledy upravil Dreamer dne 23. 10. 2019 21:38, celkově upraveno 1
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 10. 2019 17:22

Kup 2,5" disk a rámeček, odbouráš tím riziko toho, že umře USB - SATA v tom disku a budeš nahrajej.

JInak je to celkem jedno.

PS: Odkud bereš tu "statistiku" ?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 10. 2019 19:28

Python.p - dik, co presne znamena ze "umře USB - SATA" - neslo by ho vytiahnut z toho puzdra? Kazi sa to casto?

Interne 2.5" disky v alze prakticky nemaju, nasiel som len dva 4TB Seagate disky za dvojnasobnu cenu externych.

Statistika je len z alzy, viem ze to nie je prilis doveryhodne, hlavne pri novsich diskoch, ktore nakupilo malo ludi, takze ak mas nejake reprezentativnejsie statistiky, tak ich privitam.

Hlavne by ma zaujimali nazory, prip. skusenosti s HDD ADATA, ten odolny s 3-rocnou zarukou ma dost laka.
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 23. 10. 2019 21:27

třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=LpImzz2pr2s

Ty továrně "zapouzdřené" HDD nemají pokaždé interně vyvedený SATA konektor, takže v případě mechanického poškození USB portu, máš smůlu data z toho sám nedostaneš. To samé platí v případě zkratu na USB, kdy odejde převodník.

Pokud si takovou škatulku osadíš standardním SATA diskem, tak v případě mechanického poškození USB konektoru vyměníš jen tu krabičku, disk bude pořád funkční. Když vyzkratuješ USB a odešel by převodník, je mnohem větší šance, že to disk přežije.

blbý je, že samostatné 2,5" 3TB+ disky moc nejsou, případně jsou dražší než tyhle již hotové, plus jsou tlustější, takže je i problém sehnat USB-SATA box.

Leda si najít ty disky s klíčovými slovy dissasembled, tear down, ifixit ...
Jako třeba https://www.servethehome.com/seagate-4t ... y-density/ ten je interně SATA
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 10. 2019 21:44

V alze maju dva a heureka mi tiez nasla iba dva samostatne HDD 2.5" s kapacitou 4TB a oba Seagate, ked pripocitam este krabicku, tak by bola cena aj 200€ a to uz je vela.

Ten ADATA ma vojensky standard MIL-STD-810G 516.6 a odolnost IP68, tiez dlhsiu zaruku, tak snad nieco vydrzi, ja ho budem pouzivat len doma na zalohu, vacsinu casu bude v zasuvke v skrinke.

Ak by tam aj nieco odislo, tak aspon v servise by to dokazali vyriesit, prip. to aj opravit? Kedze tam bude len zaloha, tak tie data budu aj na dvoch internych diskoch, snad sa nepokazia vsetky naraz.
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 24. 10. 2019 10:32

nijak bych na tu military odolnost nespoléhal.. pravděpodobně bude uvnitř stejně zavřený seagate disk (u těch 4TB to tak bývalo aspoň) takže si od seagatu moc nepomůžeš :D

Jinak já takový Adata ale 1TB mám doma už fakt dlouho.. ale konektor docela trpí, když to nemáš vždy předpisově položené.. a kolegovy už konektor šel úplně do sraček taky na tomto disku.. musí s tím hodně onanovat, aby se disk aspoň připojil a on překopíroval data.
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 10. 2019 11:30

Na zálohu je obecně vhodnější NAS, protože při automatizaci procesu odpadá lidský faktor "zapomněl jsem". Na ostatní blbnutí s většími daty pak používám USB SATA dock a strkám do něj nahé disky.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 24. 10. 2019 21:46

Dakujem vsetkym, uz som si vybral, viac nizsie, najskor este reakcie...

Emil Pastelka - ja zabudnem, ale pocitac nie, na to mam pripomienky, viac nizsie.

Kaulik - dik za skusenosti, skoda ze su take problemy s konektormi, ale ked to mobil vydrzi kazdy den, za rok 365x, tak snad mi ten disk nieco vydrzi, kedze nebudem ho pouzivat kazdy den. Nechapem ze nedokazu spravit obycajny nekazivy konektor.

Uz som objednal ten odolny ADATA s 3-rocnou zarukou, udajne tam je WD blue, ale nie som si isty, interne male prakticky nie su, velke vyzaduju externe napajanie a nie je to riesenie tak pohodlne.

Ja budem zalohovat na ten externy disk mozno raz mesacne, dolezite data budem zalohovat medzi internymi diskami a nove data zo smartfonu budu zalohovane tiez na internom disku, takze vsetko dolezite bude vzdy 2x a na tom externom bude druha zaloha dolezitych veci a prva zaloha ostatnych.
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 24. 10. 2019 22:52

chápu.. já už většinu věcí řeším přes cloud.. ano, také se snažím mít ty doopravdy důležité věci na víc místech.. ale externí disky mě už třeba obtěžují..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Dreamer 25. 10. 2019 14:46

Tak uz mi prisiel ADATA disk, ale dost ma znepokojili tie informacie o kazivosti konektora, co moze byt "kazitko" disku, nie len tu a v hodnoteniach na alze, ale aj inde, hlavne 1TB verzia mala nejake minus ohladom konektora mozno v kazdej druhej recenzii. Zatial som disk nerozbalil, mozem ho pohodlne vratit na pobocke a objednat si iny, zatial som tak na 90% rozhodnuty disk vratit.

Ake ine odporucate? Zvazujem dve moznosti:

1) WD 2.5" Elements Portable 4TB čierny, ma lepsi konektor?

2) 3.5" interny disk a interny ramcek, aby som nemusel riesit externe napajanie ani konektory (velke externe disky ich maju asi podobne). Nebude vadit vyberanie z ramceka, tak 1-2x mesacne?

Pri druhej moznosti, ktoru som skor zvazoval sa obavam kupy dvoch diskov rovnakej znacky v rovnakom case (kupil som teraz WD Red), ak by som narazil na zlu seriu, tak sa mozu pokazit v rovnakom case a mohol by som prist o data aj zalohu, Seagate nechcem a ine moznosti prakticky nie su, na alze su len nejake celkom nezname znacky ktore mozu pouzivat Seagate disky.

-- 25. 10. 2019 15:59 --

EDIT: Tak hladam na heureke, chcel som Hitachi, ale ceny su takmer dvojnasobne, takze pri druhej moznosti zvazujem tieto disky:

a) WD RED, mal by som dva rovnake, co je riziko pri zlej serii.
b) WD BLUE alebo iny, vyhol by som sa tym ciastocne zlej serii a na zalohu by mozno stacil aj BLUE, aj ked je to premenovany GREEN.
c) Toshiba, to by mohla byt dobra alternativa, je to dobra znacka? Ak ano, ktory model? Problem tu ale je, ze ju nemaju v alze a prip. reklamacia bude zlozitejsia.

Este su tam nejake menej zname znacky, tam opat "hrozi" Seagate, tak riskovat nebudem.
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 25. 10. 2019 21:44

Uz som sa definitivne rozhodol pre 3.5" disk a ramcek, mal som davnejsie taky plastovy a bolo nutne pri vymene disku stale cely rozoberat, nebolo to prilis pohodlne, ale teraz som si pozrel video a tento to ma riesene velmi dobre a mal by mat az 50 000 vytiahnuti, cena je pod 20€, odpruzenie, takze by nemal vibrovat, mal by byt tichy a hlavne nemusim riesit napajanie, na alze ma 99% spolahlivost. Je to ICY BOX 168SK-B. Prakticky je to este pohodlnejsie riesenie ako maly externy USB disk, v tomto pripade netreba ani pripajat kabel a este to bude rychlejsie, takze 2.5" disk uz nechcem, ten ADATA pojdem zajtra vratit.

Tiez som ciastocne vyriesil dilemu, ktory 3.5" disk vybrat, urcite nechcem eshop bez pobocky, chcem aby bolo mozne jednoducho reklamovat na pobocke, takze to bude WD, uz len vybrat, RED, PURPLE alebo BLUE? Bral by som hned RED, ale jeden uz mam a trocha sa obavam, aby pri zlej serii neodisli oba naraz, takze ktory odporucate?
Dreamer
Dreamer
Junior

Odeslat příspěvekod Dreamer 29. 10. 2019 20:48

Rozhodol som sa nakoniec pre RED, tak snad vydrzia oba, uz mi prisiel aj druhy RED aj ramcek, instalacia bola jednoducha a funguje dobre.
Dreamer
Dreamer
Junior