Oddíl s nezformátovatelnými daty

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PolPot 14. 1. 2020 03:58

Zdravím, na disku mám 9 MB oddíl, kterého se nejde zbavit..

https://i.postimg.cc/CMfHDPXC/DSCF4977.jpg

po naformátování má ale volných pouze 5 MB z 9... jako kdyby tam bylo stále přítomno 4 MB nějakých dat, která nelze odstranit ani formátem..

https://i.postimg.cc/BbMqtcTj/DSCF4979.jpg

Ve Windows průzkumníku mám zapnuté zobrazování skrytých souborů, ale na jednotce nic nevidím.. zajímavé je i to, že volná kapacita se mění.. po naformátování má využitých vždy 4mb, ale po čase to vyleze třeba na 6mb, pak když provedu formát, tak ten to srazí opět na 4mb a po čase to zase naroste. Netušíte co by to mohlo být? :hm

Pokud to mám nějak shrnout.. na disku mám oddíl kterého se nejde zbavit a obsahuje "neviditelná" data, jejichž velikost se mění a kompletně odstranit nejdou ani formátem.
PolPot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 14. 1. 2020 09:26

Jestli je to SSD tak si info vygoogluj, nefunguje jako klasické HDD ale jako flashka.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 14. 1. 2020 09:52

PolPot píše:...po naformátování má ale volných pouze 5 MB z 9... jako kdyby tam bylo stále přítomno 4 MB nějakých dat, která nelze odstranit ani formátem...

A když mrkneš na čísla o řádek výš, také je místo o trochu zmenšené. Jsou to informace pro provoz těch oddílů.
Netrap sebe ani disk dalším formátováním, je to správně včetně nezformátovatelné oblasti.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod PolPot 14. 1. 2020 12:34

polda píše:Jestli je to SSD tak si info vygoogluj, nefunguje jako klasické HDD ale jako flashka.

ne, je to staré klasické HDD

meda2016 píše:A když mrkneš na čísla o řádek výš, také je místo o trochu zmenšené. Jsou to informace pro provoz těch oddílů.
Netrap sebe ani disk dalším formátováním, je to správně včetně nezformátovatelné oblasti.

No tím si nejsem jistej.. a hlavně - je nějaký software, kterým bych si ta skrytá data, na neodstranitelném oddílu, mohl když ne odstranit, tak alespoň prohlídnout?
PolPot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 1. 2020 13:13

Zkus použít GParted. NEBO; odstraň všechny oddíly na disku 0, a nech OS aby si automaticky vytvořil všechny potřebné oddíly sám (od W7 a výše si OS při čisté instalaci vytváří minimálně 1 recovery oddíl a velikosti cca 500 MB).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 1. 2020 14:06

Pokud je disk prázdný a chceš ho vyčistit, tak je to jednoduché jak facka.

WIN +R -> CMD -> diskpart -> list disk -> select disk (číslo podle disku který chceš) -> clean.

Hotovo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod PolPot 14. 1. 2020 14:43

milsimr píše:Zkus použít GParted

To je nějaký tool pro Linux? Něco ideálně pro Win, nebo alespoň něco co by se třeba dalo bootovat z flashky není?

milsimr píše:odstraň všechny oddíly na disku 0

To právě nejde, to je ten problém.. :-(

Python.p píše:WIN +R -> CMD -> diskpart -> list disk -> select disk (číslo podle disku který chceš) -> clean.

v tom se nehlásí.. tam se hlásí pouze celej disk, ale už ne jeho oddíly: https://postimg.cc/nMMp5Jph

kdežto ve Windows stále straší jako samostatnej 9mb disk, který je z půlky něčím zaplněnej.. https://postimg.cc/9z4HbYY4

abych to ještě jednou upřesnil.. jde mi o to, abych si mohl prohlédnout data, co na tom 9mb oddílu jsou a nebo se ho chci alespoň trvale zbavit (ne pouze skrýt), tak aby prostě vůbec neexistoval. :hm
PolPot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 1. 2020 14:51

Já to asi nechápu.

Naformátovat a smažeš ho. Data obnovit ze zálohy. Vyřešeno.
Odebrat písmenko, aby nebyl vidět. Pak ho naformátovat. Vyřešeno.
Gparted? -> UTFG
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod PolPot 14. 1. 2020 15:00

Python.p: to právě nejde.. když disk naformátuju, tak tam ten 9mb oddíl stále je. Ano, pokud mu nepřiřadím písmenko, nebude se v systému zobrazovat, ale stále tam bude. No a co je ještě podivnější, když zadám formát onoho oddílu, resp. tohodle Ečka https://postimg.cc/9z4HbYY4 tak na něm stále zůstává cca polovina NĚJAKÝCH dat, které prostě nejdou odstranit ani formátem a mě by zajímalo, co to je..
PolPot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 14. 1. 2020 15:04

Popiš přesně postupy, které jsi zkusil a které nefungovaly.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 1. 2020 15:06

Takže "clean" nefunguje jo? Nebo jsi to ani nezkoušel?

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 1. 2020 15:09

PolPot píše:9 MB oddíl

Nespadl jsi sem z minulého tisíciletí? :-D
Proč Tě zajímá tak nepatrná část disku? :roll:
Podobné diskové kapacity byly zajímavé naposledy před 30 lety.
PolPot píše:naformátuju

= nesmyslný postup.
Pokud chceš disk vyčistit, použij postup dle Python.p.
Pak si můžeš vytvořit novou partition přes celý disk, pokud je fyzicky v pořádku.
Viz SMART.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PolPot 14. 1. 2020 15:21

Python.p píše:Takže "clean" nefunguje jo? Nebo jsi to ani nezkoušel?

No nemůžu to zadat na to samostatné Éčko, jelikož se mi přes list disk https://postimg.cc/nMMp5Jph hlásí jen 0 což je C: a 1 což je D: (ta 2, je DVD).

Můžu teda jedine ten systémovej disk zkusit znova vyčistit, ale už ne příkazem format, jako jsem to dělal doposud, ale tím clean. Tím bych měl trvale odstranit ten oddil, jo? Myslím tak, že nadobro zmizí, ne pouze že přijde o písmenko a přestane se zobrazovat v systému.

Předtím bych chtěl ale zároveň i vidět, jaká data se na tom 9mb oddílu drží a prohlédnout si je.. jak? ..nebo přes co?
PolPot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 1. 2020 16:20

Jak to vyřešit tu máš už několikrát napsané. Jak se s tím vypořádáš je na tobě.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 1. 2020 17:05

PolPot píše:
milsimr píše:Zkus použít GParted

To je nějaký tool pro Linux? Něco ideálně pro Win, nebo alespoň něco co by se třeba dalo bootovat z flashky není?

Ano, je to bootovací utilita pro práci s disky a jeho oddíly. Je to dokonce i v češtině a s GUI. Kdybys nebyl línej hledat, tak už to dávno víš a možná právě skrze tenhle nástroj bys už problém už dávno vyřešil....

Jak psal kolega výše > UTFG!
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor