Problém se starým IDE HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod marvy 2. 5. 2020 12:47

Ahoj, prosím zkušené o pomoc.

Chci připojit starý Western digital HDD na kterém jsou WIN XP ,který občas zacvaká, vydává zvuky. připojil sem tento disk jako druhý k PC přes externí USB redukci s napájením, ovladač to ve Win 7 32 bit nainstalovalo, ovšem problém je, že ho ve Win 7 jako USB připojenou jednotku nevidím. Dále mam program HDD regenerator a dal sem test přímo z WIN 7 tento program ho viděl ,a ihned mi program napsal u toho disku MBR damaged. poté sem dal v tom programu HDD Regenerator položku scan a repair a ihned to začlo počítat bez opravy špatné sektory již od toho nultého sektoru.

Prosím dá se s tím zkusit něco dělat? Děkuji za rady. :oboze
Kod na založení Twista s bonusem 300Kč pro oba je PEPEK14
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 2. 5. 2020 15:45

Nejspíš je po disku. Pokud po datech extra toužíš, zkus sehnat PATA řadič a zapojit to přímo na něj. Ale moc šancí tomu nedávám.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 5. 2020 16:54

Pozor na to, narazil jsem (naštěstí vzácně) na USB převodník (ne, opravdu to není redukce!), který přistupoval k obsahu disku jinak, než řadič v PC, takže místo systémových záležitostí disku načetl nějaká data, což byla, samozřejmě, blbost. Pokud se disk zcela smazal (pomocí wipe disk) a nechal v převodníku vytvořit oddíl, všechno fungovalo dobře, ale po přemístění do PC nastal stejný problém.
V množství USB převodníků, které jsem měl v ruce (a u kterých jsem přemisťoval disk mezi převodníkem a PC) to dělaly, myslím, jenom dva (tedy minimum), ale existuje to a v případě potíží je třeba ověření.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marvy 2. 5. 2020 18:15

mam presne tohle zarizeni a jeden stary disk fungoval ihned a tento co obcas cvaka tak ne.

https://m.alza.cz/redukce-usb2-0-na-ide ... gI3IPD_BwE

je jeste treba reseni,ze bych zakoupil fungl novy ata kabel
ksandu a zkusil disk zapojit primo na zakladni desku?. Ja tedy nejsem moudry co mam tedy ted zkusit. Ja mam win 7 na starem PC kde je IDE radic.Dekuji vam moc
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 5. 2020 19:05

Pokud narážíš na můj předchozí příspěvek, tak tě mohu uklidnit. Ten tvůj převodník je zcela určitě v pořádku a čte data z disku jak se sluší a patří.
Pokud disk cvaká a špatně čte, tak často (kupodivu) pomáhá disk podchladit. Zkus to - když to nepomůže, tak to nic nezkazí.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marvy 3. 5. 2020 03:24

Nenarazim na tvuj prispevek, pouze bych chtel poprosit o radu jak postupovat..Nepomohla by oprava MBR? existuji vhodne programy? HDD je i videt v Biosu jen v bootu,ale mezi diskama videt neni.Pomohlo by treba vytvoreni boot CD? O tom podchlazeni ,cetl sem ze snad lidi zkusili mrazak.l.No zjistil sem,ze ten disk je po chvili opravdu prehnane horky. Diky vsem jak mam dal postupovat.
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod marvy 3. 5. 2020 22:50

Dalo by se tedy prosím něco vymyslet s tou opravou MBR softwarově? Pomohli by jste mi? :-) Dík.Moc by mi to pomohlo.
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 5. 2020 23:25

Postup opravy mbr najdeš při troše snahy (nejen) v tomto fóru.
Nejdřív se mrkni na SMART, protože podle Tvého popisu
r34ktor píše:Nejspíš je po disku.

Ať neztrácíš čas zbytečně s havarovaným křápem.
V systémovém disku obvykle nejsou žádná uživatelská data, k tomu slouží datový disk.
Co s tím?
Používáš
marvy píše:Win 7

Pokud toužíš po 20 let starém OS, můžeš využít výrobcem W7 zdarma věnovaný virtuální WXPP/32.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 4. 5. 2020 08:01

Na hard chybu MBR sa nedá vymyslieť žiadna soft oprava. Ak je chyba na cylindri 0, tak je disk na vyhodenie. Ak ten disk otvoríš je dosť pravdepodobné, že už prvým pohľadom zistíš, že má poškodený povrch práve v oblasti 0-tého cylinra kde je umiestnený MBR. Iste nejaká šanca by existovala ak by si vedel preprogramovať firmware toho disku aby 0-tý cylinder začínal od vyššieho čísla. Samozrejme k starým data by si sa zrejme ani tak nedostal. Snáď by sa dal aspoň používať zase nejakú dobu, možno 10 rokov.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marvy 4. 5. 2020 23:49

Milanr1 píše:Postup opravy mbr najdeš při troše snahy (nejen) v tomto fóru.
Nejdřív se mrkni na SMART, protože podle Tvého popisu
r34ktor píše:Nejspíš je po disku.

Ať neztrácíš čas zbytečně s havarovaným křápem.
V systémovém disku obvykle nejsou žádná uživatelská data, k tomu slouží datový disk.
Co s tím?
Používáš
marvy píše:Win 7

Pokud toužíš po 20 let starém OS, můžeš využít výrobcem W7 zdarma věnovaný virtuální WXPP/32.

Ten Hdd byl driv systemovy, ale mam na nem data samozrejme ktere bych rad vydoloval. Jinak o ty Win XP mi vubec nejde.
V biosu u tohoto HDD nemohu SMART zobrazit,nevidim o tom HDD v biosu zadne parametry.
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod marvy 6. 5. 2020 19:09

tak mam teda ted disk zlikvidovat? kdyz mi nikdo z Vas nedokaze pomoci-(
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 5. 2020 19:25

Konečně rozumný nápad.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marvy 9. 5. 2020 10:57

Milanr1: ano rozumný nápad to je a dá se vk lidu ten disk hodit do popelnice? HDD nehodlám rozebírat, nemam na to ani šroubovák. Ale přeci jen, existuje ještě nejaká jiskřička naděje, že by nějaký ty data z toho šli dostat než ho fakt dám do sběrný dvůr? Děkuji :roll:
marvy
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker 9. 5. 2020 11:36

Můžeš ho ošetřit kladivem.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 5. 2020 12:38

... nebo bagrem.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor