Nový HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tramin 2. 6. 2020 14:26

Dcera má už hodně pomalý HDD, který je rozdělený na C-systém a D. Chci ji pořídit nějaký SSD disk, ale protože na starém HDD má spoustu fotek a jiných věcí o které nechce přijít (cca 500 GB), tak přemýšlím, jak to uchovat.
Je mi jasné, že před instalací Windows na nový SSD musím starý HDD odpojit, ale nevím, co pak.
Buď pořídit něco takového : https://www.softcom.cz/eshop/axagon-usb ... 87779.html
což by účelu zachování dat dat stačilo, nebo připojit i ten starý HDD, ale v tom případě netuším, jestli by nedělal neplechu již naistalovaný OS. Formátovat ho nemůžu...
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 2. 6. 2020 14:32

Jedná se o stolní PC, nebo o notebook? Popište HW přesněji, aby bylo možno doporučit vhodný typ nového disku.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 2. 6. 2020 14:57

Pokud o ty fotky a dalsi veci nechce prijit, tak je musi mit ulozene minimalne 2x. Takze jako prvni bych ty data nekam jeste jednou zalohoval.

Az to budes mit, tak si muzes hrat s prekopirovanim dat (pokud tam jsou) z puvodniho C na D, smazanim puvodniho C a rozsirenim oddilu D na cely disk.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod tramin 3. 6. 2020 08:45

Emil Pastelka píše:Jedná se o stolní PC, nebo o notebook? Popište HW přesněji, aby bylo možno doporučit vhodný typ nového disku.

Je to stolní PC, Asus P8P67 v3.1 a i5-2500K.
@zivan : všchny důležíté věci jsou na D, na C je jen systém.
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 6. 2020 10:44

tramin píše: důležíté věci jsou na D

Čuňárna, nehodná ani pro PC z minulého tisíciletí:
tramin píše: HDD, který je rozdělený na C-systém a D

HDD ani SSD se standardně nedělí.
Dokumenty nepatří do systémového disku.
O záloze ses nezmínil.
Nezálohovaná data v podstatě už neexistují.
Co s tím?
Standard pro jednoduché PC už > 50 let:
1) SSD (dříve HDD) pro OS a binárky;
2) další SSD|HDD pro uživatelské profily s dokumenty;
3) záloha dokumentů do externího média, dedikovaného jen pro zálohování a uloženého na bezpečném místě, pokud se právě nezálohuje.
Naposledy upravil Milanr1 dne 3. 6. 2020 10:46, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 6. 2020 10:46

zivan píše:Pokud o ty fotky a dalsi veci nechce prijit, tak je musi mit ulozene minimalne 2x. Takze jako prvni bych ty data nekam jeste jednou zalohoval.

Az to budes mit, tak si muzes hrat s prekopirovanim dat (pokud tam jsou) z puvodniho C na D, smazanim puvodniho C a rozsirenim oddilu D na cely disk.

Já teda jedu a hojně doporučuju 3-2-1

3 kopie
2 místa
1 offline
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 6. 2020 10:49

Python.p:
To je profesionální zálohovací pravidlo.
Pro domácí dětský PC by stačila aspoň jedna off-line záloha a fyzické oddělení binárek od dokumentů.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 3. 6. 2020 11:25

Jasne, geograficky oddelene, offline. To je dalsi level. Ted ma data na jednom disku, v notebooku, o ktery muze prijit nebo ktery muze upadnout na zem a bude po datech.

Alespon zalohu tech dat na externi disk nebo domaci PC bych udelal okamzite. A driv, nez si zacne hrat s oddilama disku :)
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod tramin 3. 6. 2020 11:44

Diskuze se posunula trochu jiným směrem. Zálohu jsem musel pubertální dceři přes její odpor udělat sám, protože rodiče jsou přece hloupí a ničemu nerozumí. Šťastný ten, který to na vlastní kůži nezažil... @Milanr1 : od Tebe jsem se ještě nikdy nedočkal odpovědi na mou otázku, jen poučování. Pokud nechceš pomoct, tak prosím na mě nereaguj. Může mi někdo odpovědět, jestli to mám vyřešit pomocí toho adaptéru, nebo mám připojit starý HDD s nainstalovaným OS. Děkuji.
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 3. 6. 2020 11:55

Dotaz "chci nový disk, poradíte?" ... o několik chvil později "geograficky oddělená záloha!" :)

Milanr1 píše:HDD ani SSD se standardně nedělí.

u SSD souhlas, ale v případě HDD je dělení velkých celků nejjednodušší prevence zbytečné fragmentace. Také to pomáhá při třídění dat - taková základní vizuální kategorizace. Samozřejmě to vše lze řešit i jinými elegantnějšími způsoby, ale jak jsem psal, dělení je nejjednodušší z pohledu nastavení uživatelem.

tramin píše:Asus P8P67

Deska má jen SATA, tedy pořiďte libovolný SSD dle finančních možností a požadované kapacity. Případně napište plánovaný rozpočet a požadovanou velikost, něco doporučíme.
Budete-li instalovat systém načisto, odpojte starý disk. Po instalaci systému můžete starý disk opět připojit. Ve správě disků můžete systémový oddíl deaktivovat, ignorovat jeho existenci a ponechat jen původní D. Případně oddíl odebrat a sloučit s diskem D pro využití celé kapacity HDD.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 6. 2020 12:11

Ale jo, já jen říkám, jak bych to řešil. Kor u fotek.

A jak už tady zaznělo, data jsou buď zálohovaná a nebo nepotřebná.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 6. 2020 12:28

Výběr SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946&st=0&sk=t&sd=a&start=5955
Instalace OS WNT 6. řady:
viewtopic.php?f=1959&t=1249028
tramin píše:hodně pomalý HDD

Prehistorický HDD vyhodit nebo z nouze věnovat jen pro externí zálohy.
Místo něj datový SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tramin 3. 6. 2020 13:03

Opravdu sis přečetl můj dotaz? Kde se prosím ptám, jaký SSD disk mi doporučujete?? A úplného debila ze mě fakt nedělej, pár instalací OS jsem zvládnul i bez Tvé pomoci.Ty musíš být velice oblíbený v kolektivu, že ;-)
@Emil Pastelka : děkuji jako jedinému za odpověď na moji otázku.
P.S.pro upřesnění, jedná se o Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 1TB
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 3. 6. 2020 13:22

Keď je to stolný PC HDD odpojiť. Pripojiť SSD a nainštalovať OS. Potom pripojiť do druhého SATA konektoru HDD s fotkami ako druhý disk. Časom keď sa dôležité veci zo starého HDD zazálohujú tak by som HDD sformátoval tak aby to bola súvislá 1 TB partícia.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod tramin 3. 6. 2020 16:16

V tom případě by jí mohl stačit na systém (W10) něco takového?
https://www.mironet.cz/crucial-bx500-12 ... +dp378407/
tramin
Junior

Další stránka