SMR aneb žena v nesnázích při nakupování hardisků

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Marketa1986 6. 8. 2020 15:55

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat zda jsem neudělala chybu u těchto pevných hardisků?

Obrázek

Obsahují "*****ítk*" jménem SMR? Snažila jse se jim vyhnout, ale všude jich je jako houby po dešti.

Je pravda, že pokud se spojí tkz. RAID 0 (spojením k sobě) že dosáhnu vyšší rychlosti? Jen se ptám.

Disky budou sloužit především pro obnovitelné soubory: STEAM adresář pro hry. Nebudu na ně ukádat důležitá data.

Koukala jsme i na 4TB SSD které by tohle řešilo asi nejlépe, ale ten rozdíl je opravdu velký. Peníze na to mám, ale ta výsledná cena je pořád jinde.

Pokud jsem ale něco zapoměla dokoupit, případně fatální chyby mohu zavolat do CZC a objednávku změnit. Tuto objednávku jsem si udělala na základě technických parametrů i když popravdě se stále něco učím.

Děkuji předem za odpověď, případě za kritiku, že jsme zase něco pos... :hm
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 8. 2020 16:21

Přímo podle vyjádření Toshiby disky řady P300 ve velikostech 1 až 3 TB nepoužívají SMR. To mají až 4 (HDWD240UZSVA) a 6 TB modely (HDWD260UZSVA).
Spojením do RAID 0 dosáhnete celkové vyšší kapacity. Ke zrychlení dojde ale jen v tzv. prokládaném režimu (striping). Ovšem nečekejte zázraky, v reálu bude trochu rychlejší čtení i zápis, ale přístupová doba bude stále stejná. Nevýhoda RAID 0 je kompletní ztráta dat při poruše jednoho disku, případně při poruše řadiče. Disky nejsou samostatně čitelné a nepomůže ani připojení do jiného PC.
Osobně bych v domácích podmínkách do RAID nešel.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Marketa1986 6. 8. 2020 21:02

Dík moc za objasnění.
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 8. 2020 21:07

Ale jo doma klidně, ale R1. Pro případ umřetí jendoho disku.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Marketa1986 7. 8. 2020 22:27

Tak jsem je "spojila" (celé odpoledne jsem se s tím...)

Po jednom takovej testík
Obrázek

Dva v "sobě" RAID

Obrázek

Obrázek

Jinak to funguje a už se v tom nikdy, nikdy hrabat nechci. Jsem ráda, že to funguje a doufám, že na další 2-3 roky bude klid. Sem stahovala AC Oddysey přes klienta uplay a 121GB na HDD. Hra je nádherná, ale ta velikost...
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 8. 2020 11:21

Ty hodnoty jsou až podezřele dobré :) Počítejte s tím, že při zaplnění budou postupně klesat.
Emil Pastelka
Junior