poškozený HDD, nelze klonovat

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sion.1 18. 9. 2020 15:20

Ahoj, dostal se mi do ruky 1 TB 2,5" HDD WD10JPCX u kterého jsem zjistil v HD Tune vadné sektory. Těžko se s ním pracuje protože většinou zamrzne system/program po připojení (dokovací čtečka). HD Tune ho videl tak jsem provedl kontrolu. Chtěl jsem provést klon pomocí Clonezilly, ta sice vidí na disku všechny oddíly, začne je klonovat ale u toho hlavního (890GB) napíše faild a clonuje zbytek.

Teď se mi podařilo na jiném PC disk zobrazit ve správci disku, ale tam je jako OFFLINE a odpojený. po přepnutí na online se sekne celý správce.

Chtěl bych z něj dostat soubory, ale už tomu přestávám věřit.

Nějaké rady prosím? díky
Siemens C35i -> SE K700i -> Nokia 5610 XM + N78
Sion.1
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 9. 2020 17:12

A jak ty data chceš z toho sektoru přečíst když ten HDD ten sektor nepřečte?

Jedině mikroskop a kontrolovat fyzicky atomy na plotně :-)

A teď vážně pod linuxem ddrescue tam by se mělo dát nastavit jak dlouho se má pokoušet číst jeden sektor a buď se to podaří a nebo tu mechaniku odvaříš a pak se pokusit z toho dostat data.

Jednoduší je data obnovit ze zálohy a disk vyhodit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 9. 2020 17:52

A Clonezilla s parametrem -rescue nefunguje? (parametr dostupný pod expertním režimem)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Sion.1 18. 9. 2020 17:59

soban píše:A jak ty data chceš z toho sektoru přečíst když ten HDD ten sektor nepřečte?

Jedině mikroskop a kontrolovat fyzicky atomy na plotně :-)

A teď vážně pod linuxem ddrescue tam by se mělo dát nastavit jak dlouho se má pokoušet číst jeden sektor a buď se to podaří a nebo tu mechaniku odvaříš a pak se pokusit z toho dostat data.

Jednoduší je data obnovit ze zálohy a disk vyhodit.

To vím, že poškozeny sektor neobnovím. jde o zbytek, aspon něco na těch dobrých částech disku. S vyhozenim disku počítám, už jsem koupil nový, ale zálohu samozřejmě soused nemá.

-- 18. 9. 2020 19:20 --

milsimr píše:A Clonezilla s parametrem -rescue nefunguje? (parametr dostupný pod expertním režimem)

Ani -rescue ani preskocení vadných clusteru nepomáha. napíše jen

Partclone fail. please check ...log

ntfsclone-ng.c: NTFS Volume /dev/sdd1 is scheduled for a check or it was shutdown uncleanly. plees boot win or fix it by fsck.

ani ten fsck mi nezabira. asi to nechám na nekoho schopnějšího.
Sion.1
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 9. 2020 19:04

partclone to nezvladne - musis pouzit "dd" s parametrem "onerror=skip". Snad si to pamatuju spravne, pisu z hlavy a uz jsem to leta nedelal.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 18. 9. 2020 19:28

Zkus takovou věc, která vypadá dost bláznivě, ale občas zabere: Disk strč do mrazáku a po vychlazení zkus číst.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 18. 9. 2020 22:29

ddrescue umí přeskakovat nečitelné sektory (nahradí je ale nebudou tam data) takže uděláš image HDD a pak na něm můžeš skoušet různé fsck a podobné blbosti zda ti z toho něco rozumného zachrání.

Ale pouštět opravy na vadném HDD je cesta do pekel toto ještě to co šlo zachránit většinou zmrví.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ansam 19. 9. 2020 08:04

Asi pred troma rokmi som klonoval systémový disk s vadnými sektormi. V mojom prípade išlo iba o to, aby som nemusel na nový disk pracne inštalovať systém a množstvo ďalších aplikácii, ktoré mali jedinečné prístupové práva iba k tomuto (poškodenému) systému. Použil som na to "Acronis True Image".

Keď "Acronis True Image" našiel vadné sektory tak sa zastavil a žiadal odo mňa súhlas s preskočením týchto sektorov. Súhlas som dal. Po naklonovaní NOVÝ disk spustil systém. Po spustení sa zobrazila nejaká informácia, že niečo nie je so systémom v poriadku a že sa to pokúsi opraviť. Asi po 30 minútach sa systém reštartoval, spustil sa bez chybového hlásenia. Po spustení ešte asi hodinu sa hrabal na disku. Všetky registrované aplikácie fungovali. Už tretí rok mi tento systém ide v poriadku. Poučil som sa, a teraz po každej veľkej aktualizácii Windows 10 si robím zálohu celého systému.

Ktoré súbory sa z poškodených sektorov nedokázali naklonovať doteraz neviem - žiaden mi nechýba - asi neboli pre mňa až tak dôležité.
Ansam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 19. 9. 2020 11:03

Asi to byly nějaké soubory od OS které se nahradily (OS si je znovu stáhnul z internetu) a nebo nějaké ovladače které se aktualizovali, nebo nějaké nastavení OS.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sion.1 21. 9. 2020 05:58

Abych se ozval... DDRescue vypadá nadějně, ale bohužel nejsem s linuxem kamarád. včera jsem to zkoušel celý den a dnes ráno zase nic. Stáhl jsem UBUNTU.. chvilku mi trvalo než mi došlo že na live verzi z flashky asi nepůjde dohrávat programy. tak jsem si vykuchal notas abych si nesmazal svy data, nainstaloval na 60GB ssd. připojil externi 2TB na zalohu. připojil 1TB poškozený disk a dle návodu se snažil v terminálu napsat příkaz a vytvořit .img.

tvářilo se to fajn, přeskočilo 400 chyb a rozjelo se to plnou rychlostí ale po 2h zahlásilo že plný disk. pak jsem zjistil že to ukládalo na ten malý systémový (ikdyž jsem si 2x kontroloval označení disků). tak jsem zkusil nainstalovat system hned na 2TB. povedlo se. nechal jsem to pres noc makat ale ráno nějaka chyba a zase mám prd.

GUI rozhraní k DD se mi nedaří instalovat.
Sion.1
Junior

Odeslat příspěvekod Neverici-Tomas 21. 9. 2020 07:11

Popsané chování disku se často také označuje jako "Slow Response". V domácích podmínkách je takto poškozený disk prakticky nemožné naklonovat. Jedinou rozumnou šancí jak z disku dostat data je manipulace s firmware disku (kdy se potlačí mechanismy realokace sektorů, aktualizace SMARTu, atp) pomocí speciálních nástrojů.

V domácích podmínkách teoreticky připadá v úvahu použití ddrescue, kde se nastaví velké skoky při chybě. Pokud disk "zamrzne", tak je potřeba disk odpojit/připojit (defacto restartovat firmware) a spustit ddrescue od posledního přeskočeného místa.

Nicméně, pokud na disku máte uložena důležitá data, tak se raději obratťe na profesionály na záchranu dat. V opačném případě reálně hrozí, že o data definitivně přijdete.
Neverici-Tomas
Kolemjdoucí