umístění NAS

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod stubby 15. 11. 2020 10:30

Ahoj, mám už delší dobu Synology DS218, a včera jsem jej přemístil ze svého místa (ve větší skříni) v horní části, kde měl kolem sebe dost místa.
Umístil jsem jej do menší skříňky-rozměry 80x22x20cm, umístění opět v horní části, 2,20m vysoko, která se bežně neotevírá. je tam umístěn souběžně s routerem.
nemůže být problém s přehříváním?
nerad bych hledal nějaké jiné místo, přesun byl proveden zejména kvůli routeru, aby byl více ve středu bytu.

díky za jakýkoliv podnět, případně zkušenosti NAS v uzavřených menších prostorech.
stubby
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 11. 2020 10:59

Proč se nepodíváš do správy toho NASu a neřídíš se aktuálními teplotami? Operační teploty jsou cca od 5 do 50 °C pro samotné disky, CPU zvládá mnohem více.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stubby 15. 11. 2020 11:49

protože su amatér, a takovéto úvahy mě nenapadnou. přes noc ta skříňka byla zavřená, a je teplota disků 37°C. ale NAS nebyl používaný.
zkusím jej nějak zaměstnat, abych to otestoval.
dokonce můžu nastavit režim otáček ventilátoru...to je dobrý.

díky
stubby
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 15. 11. 2020 12:00

Pokud ten NAS bude v uzavřeném prostoru, tak za chvíli na otáčkách ventilátoru už nebude záležet.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stubby 15. 11. 2020 12:13

wikan: aha. takže je opravdu lepší ho mět ve větším prostoru.
co se může stát nejhoršího v uzavřeném prostoru? může se spálit, začít hořet? nebo se při vysokých teplotách uvede do bezpečnostního režimu a vypne se?
možná blbé otázky nebo úvahy. jen se snažím předejít nějakému problému.
díky.
stubby
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 11. 2020 14:34

Hořet pravděpodobně nezačne, CPU většinou začnou jenom throttlovat a celej NAS dost rapidně zpomalí. Přístup k datům může skončit chybou, celkově risk "corrupted data" ať už při čtení / zápisu stoupne exponencionálně, šíleně dlouhé přístupové doby, něco zkopírovaz bude trvat celou věčnost, některé soubory nebude možné otevřít, vadné sektory, ....

Ve zkratce: pokud ti na datech nezáleží a máš hluboko do kapsy, či pokud seš jednodušše masochista a máš potěšení z likvidace vlastního hardware tak ti to může bejt jedno (ideálně, dej mi vědět, já ti od té NAS - dokud jede - velice rád zadarmo pomůžu). V opačném případě prostě teplo generující zdroj (PC / NAS / notebook / atd.) nezavíráš do malých uzavřených prostor, protože ta zařízení mají nějaké nároky na chlazení.

Asi jako kdyby sis schválně zabudoval plynovej sporák do šatníku ....
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 16. 11. 2020 00:09

Pokud máte možnost, provrtejte zadní část skříňky pro větrací otvory. Samozřejmě za předpokladu, že skříň není přímo u stěny či na ní. 1-2 cm prostoru od zdiva by už bylo OK. Pro dobrou cirkulaci bych udělal jednu řadu v dolní části a jednu v horní. Router pak umístěte přední částí k otvorům a zadní částí s výfukem teplého vzduchu ke dveřím skříně.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 11. 2020 12:50

stubby píše:.....Synology DS218, .....do menší skříňky-rozměry 80x22x20cm, umístění opět v horní části, 2,20m vysoko, která se bežně neotevírá. je tam umístěn souběžně s routerem.....

Co znamená "souběžně s routerem", oba v jedné skříňce?
V každém případě teplý vzduch stoupá vzhůru, umístění NAS a routeru by mělo být ve skříňce co nejníže a otvory umožňující výměnu vzduchu skříňky dole i nahoře.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod stubby 16. 11. 2020 17:04

děkuju všem za rady.
ano, jsou společně v jedné skříňce.
provrtání skříňky mi manželka asi nedovolí, takže to vypadá, že vrátím NAS zpátky na původní místo. umístil jsem to k sobě z důvodu připojení NAS k routeru krátkým kabelem, takhle přikoupím kabel delší, ale NAS bude "více na vzduchu".
stubby
Junior

Odeslat příspěvekod jirkau 18. 11. 2020 18:37

Mám NAS Synology DS215j už několik let zavřený v TV stolku Besta od Ikea a úplně v pohodě, teplota disku kolem 35 při běžném provozu.

Zkontrolujte si teplotu, do nějakých 45-50 by to mělo být ok.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 18. 11. 2020 21:05

stubby píše:... mi manželka asi nedovolí.

Na to pozor, to by se při delším provozu mohlo ukázat jako větší problém, než přehřívání NAS :)
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stubby 28. 11. 2020 21:59

tak po dvou týdnech synology ve skřínce je teplota disků stálá 36, 37°C. takže nepředpokládám, že by mělo dojít ke ztrátě dat.
Samozřejmě, kdyby teplota pravidelně přesahovala těch 40°C, tak by to byl problém, a řešil bych jej. prozatím jej tam ponechám.
díky za názory. a manželka taky spokojená :D
stubby
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 11. 2020 22:02

Tak počkej na letní vedra.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stubby 28. 11. 2020 22:11

wikan: ok, dám si na to pozor, naštěstí u nás v bytě máme celkem stálou teplotu, tak doufám, že to bude bez problémů.
ale jak říkám, pohlídám si to. díky.
stubby
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků