Pomalý disk? Problematika SSD disků

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod underwear 9. 12. 2020 18:28

Ahoj, mám dotaz mám Zephyrus G14GA401IH - 14"/R7-4800HS/16G/512G SSD/GTX1650 tedy Ryzen 7 8 jader DDR4 paměti 3200Mhz a 512GB SSD.

Když kopíruju velké množství fotek (kopíruji či importuji do programu LR) je to jedno tak disk ukazuje zápis / čtení kolem 50-100MB i když teda nějaké testy a výrobce píšou podstatně jiná čísla a navíc je při této rychlosti disk vytížen na 100 procent a s PC se nedá nic dělat.

Paměti RAM, Procesor i Grafická karta nejsou při kopírování vytížené. Dá se s tím něco dělat? Nějaký rychlejší disk či na co si dávat pozor? Nevím ale kopírovat 25GB fotek na rychlostí 50MB/s a ještě mít totálně zasekané PC je v roce 2020 pěkně na ...

Je toto normální? Dá se koupit disk, který bude násobně rychlejší při kopírování vícero menších souborů? Nebo prostě takto fungují nvme disky a nic s tím neudělám? Disk je Intel p660 512GB a více než polovina je na něm volná.
underwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m.kv 9. 12. 2020 19:25

To kopíruješ z jiného (fyzicky) disku, nebo v rámci toho jednoho disku?
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 9. 12. 2020 19:31

Ono ten intel má v popise: vysoko kvalitné Intel QLC technológiu. Tá zaisťuje lepší výkon ...
Ano- QLC takto funguje...

Kúp si MLC NVMe ten skutočne bude fungovať:

SAMSUNG 970 PRO 512GB, MZ-V7P512BW
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod underwear 10. 12. 2020 05:17

Ano z jednoho disku na druhý a právě ctu o tom QLC akorát jsem si nebyl jistý co teda koupit. Každopádně teď čím více zaplním disk tím menší soubory je možné bez zpomalení nahrát a MLC tedy bude řešení. Měl jsem právě ve starém PC Ten Samsung možná starší typ ale valilo to normálně a teď to je nic moc .. ok díky :-)
underwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 10. 12. 2020 08:04

Nějak nechápu co řešíš? Prostě ten SSD má nějakou cache a jak ta se zaplní tak jde rychlost rapidně dolů protože jsou tam QLC buňky.

Já bych to přirovnal jako k HDD s SMR prostě jak se zaplní cache jde výkon rapidně dolů protože u SMR se musí přepsat všechny předchozí data v tom bloku SMR.

Prostě QLC je použitelné ale záleží jak moc na něj zapisuješ a aby v mezičase kdy nezapisuješ byla dostatečná prodleva aby řadič tu cache mohl přepsat do těch QLC buněk.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 12. 2020 08:50

Ale QLC je přeci v pohodě ne....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod underwear 10. 12. 2020 10:10

No řeším to, že zápis 30GB dat trvá velmi dlouho a navíc je v této době PC nepoužitelný jak je disk vytížený na maximum kopírováním 30GB rychlostí 20MB/s ... Tudíž je můj 2 roky starý pracovní pc se Samsung 960 v kopírování podstatně rychlejší a mohu si navíc při kopírování souboru číst články nebo pustit hudbu :-) a Píšu to zde protože jsem si nebyl jistý kde je problém a potřeboval jsem poradit :-) děkuji.

Vtipné je, že když si otevřu složku s fotkama a windows chce načíst náhledy tak se ten disk taky kompletně po.. a zasekne se až pak začne pomalu načítat náhledy. Takže procesor se nudí, ramky se nudí, grafika se nudí ale disk maká velmi pomalu ale na maximum :-)))
underwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 10. 12. 2020 10:12

underwear píše:Každopádně teď čím více zaplním disk tím menší soubory je možné bez zpomalení nahrát
Ano, to je vlastnost. Čím více zaplníš disk se SLC cache, tím menší ta cache je.
Obrázek
Převzato z https://www.anandtech.com/show/13078/th ... nd-arrives
Podivné je, že pozoruješ výrazné zpomalování už v době, kdy je ještě více než polovina disku prázdná (píšeš v původním dotazu) a v té době by u tvého 512GB modelu měla být cache stále ještě dostatečná, kolem 40GB.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 12. 2020 10:35

IDLE states. Disk si neodpočne, takže "SLC cache" se nemůže přeskládat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 10. 12. 2020 11:22

Pokud dojde SLC cache, tak jde výkon disku totálně do kytek:

Obrázek
Zdroj: https://overclockers.ru/lab/show/96836/ ... knw010t8x1
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 12. 2020 12:28

Chyba je v Tvé volbě:
underwear píše:Zephyrus G14GA401IH

= dětská hračka, stavěná pro on-line hry.
underwear píše:Disk je Intel p660 512GB

SSD Intel nepatří mezi kvalitní. Vhodný právě jen do podobných hraček.
Na tohle není tento NB stavěný:
underwear píše: kopíruju velké množství fotek (kopíruji či importuji do programu LR)

K profi WKS to má hodně daleko:
chybí především datový SSD.
underwear píše: z jednoho disku na druhý

V uvedené sestavě je jen jeden interní SSD.
To znamená, že druhý SSD je externí, pravděpodobně připojený přes USB?
USB portům pro podobné účely se pokud možno vyhýbej: extrémní zatížení řadičů a sběrnic.
Dobrý postřeh:
underwear píše: pracovní pc se Samsung 960 v kopírování podstatně rychlejší

Co s tím?
K profi účelům používej plnohodný stolní WKS s lepším SSD, např.:
atti.hombre píše:SAMSUNG 970 PRO 512GB
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod underwear 12. 12. 2020 10:05

Takhle ten disk běhá (zaplněný ze 60 proc)

Jakoby 1GB to valí slušně pak to spadne až na 20MB a pak to zas skočí nahoru ...

Obrázek


Edit:
Naposledy upravil underwear dne 12. 12. 2020 10:16, celkově upraveno 2
underwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 12. 2020 10:11

Kup 970 PRO, ten je na LR beztak nejlepsi. Ano, je drazsi. Ale na druhou stranu u neho nezesedivis.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod underwear 12. 12. 2020 10:17

Jako budu musetl tu 970ku pro ještě jsem viděl 980pro ale ta je levnější a má TLC .. tam to asi nebude ok. Já úplně nepotřebuju nějaké brutální rychlosti ale když se v dnešní době něco kopíruje rychlostí 20MB a já třeba potřebuju naimportovat 50GB fotek ... tak je to brutál :-/
underwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 12. 2020 10:37

Prave na LR chces idealne MLC.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků