mini TEST - Chladič na M.2 SSD z číny

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jkmaxfli 11. 1. 2021 17:58

Vlastním M.2 SSD od Samsungu 970 EVO 500GB.

S teplotama na tom není konkrétně tento typ moc dobře, tak jsem se rozhodl zakoupit chladič na M.2 SSD, ale ne ze zdejších eshopů jelikož výběr je mizerný a to co je k mání mi už od pohledu - designu moc důvěryhodnosti nepřidalo.
Vybíral jsem tedy cenově přijatelný chladič, ale také jsem se hlavně soustředil na design,materiál, protože už jen to napoví, jak by mohl obstát v chlazení M.2 SSD.

Vybral jsem tedy TENTO CHLADIČ M.2 SSD

Cenově mě vyšel na 215.-czk, doručení zdarma a za 14 dní byl doma.
Z M.2 SSD jsem nesundával - neodlepoval originální nálepky, ani z jedné strany !!!!!
V balení chladič - spodní a horní díl / 3x teplovodivý pásek / 8x šroubky / šroubováček /
Instalace jednoduchá:
Teplovodivý pásek slabší na spodní stranu SSD a teplovodivý pásek silnější na vrchní stranu SSD, spojit díly k sobě a sešroubovat.

Maximální vytížení M.2 SSD jsem prováděl v CrystalDiskMarku, po instalaci chladiče se i nepatrně zvýšily přenosové rychlosti.

Tak a k testíku jak obstál tento China chladič.
No mohu ihned napsat, že na výbornou a mohu - musím ho jen doporučit, pokud Vás trápí vysoké teploty M.2 SSD
(Hodnoty teplot mluví za vše)
PROSÍM REAKCE TYPU - SSD SE NEMUSÍ CHLADIT, NAOPAK VYŠŠÍ TEPLOTY JSOU PRO SSD LEPŠÍ, ATD SI NECHTE PRO NĚKOHO JINÉHO, NEJPRVE SI O TOM NĚCO NASTUDUJTE, PŘEČTĚTE......DÍKY

HODNĚ UŽIVATELŮ SE DIVÍ, PROČ JIM RŮZNÉ NÁSTROJE NA MĚŘENÍ TEPLOT KOMPONENT UKAZUJÍ 2 TEPLOTY U SSD.
JE TO JEDNODUCHÉ:
NA SSD JSOU DVĚ TEPLOTNÍ ČIDLA. JEDNO JE NA PAMĚŤOVÝCH ČIPECH A DRUHÉ JE NA TZV ARM JÁDRU.
TEPLOTY NA ČIPECH JSOU NIŽŠÍ, TEPLOTY NA JÁDRU JSOU VYŠŠÍ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Teplota v místnosti stejná jak před instalací chladiče, tak po instalaci chladiče 23°C
Ventilátor 1x na CPU chladiči 120mm v burnu nastaven manuálně na max. 1100RPM
Ventilátory 2x v předu 140mm 1x vzadu 140mm v burnu nastaveny manuálně na max. 850RPM
Ventilátor 1x GPU stock nastaven na automatiku

Airflow je u mě na pohodu.

Teploty bez chladiče:

Paměťové čipy
idle 37°C
burn 62°C

ARM jádro
idle 47°C
burn 90°C
-------------------------------------------------------

Teploty po instalaci chladiče:

Paměťové čipy
idle 33°C
burn 47°C

ARM jádro
idle 36°C
burn 60°C
------------------------------------------------------

Teploty rozdíly:

Paměťové čipy
idle 4°C
burn 15°C

ARM jádro
idle 11°C
burn 30°C
------------------------------------------------------

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
jkmaxfli
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 1. 2021 23:36

Na to, jaký je to kus železa, bych s ofukem čekal teploty nižší. Každopádně díky za recenzi i za tip.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 11. 1. 2021 23:58

On ten Samsung docela topí, já měl při Crystal Disk Marku až 105 stupňů, po instalaci výrazně menšího chladiče jsem na maximálních 79 stupních. Nemám to SSD dole, ale hned nad grafikou.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod jkmaxfli 12. 1. 2021 08:40

to Emil:

Oni ty teploty už nižší nebudou, za 1. je ten chladič opravdu miniaturní, to se na fotkách jeví jako že je to celkem veliký, ale není.sám víš jak velký je SSD M.2

To by musel být větrák přímo, aby ten chladič ofukoval zblízka.

Já jsem spokojený.
jkmaxfli
Junior

Odeslat příspěvekod soban 12. 1. 2021 12:58

A taky záleží na tom přechodu z čipů na chladič, možná kdyby jsi sundal všechny nálepky a očistil čipy možná by to zase bylo o kousek méně.

A taky jde o to zda by třeba nebylo lepší kdyby ten SSD ofukoval ventilátor, ale zase jak to tam uchytit atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jkmaxfli 12. 1. 2021 17:46

Upřímě jsem přemýšlel normálně tam natvrdo fláknou teplovodivou pastu, ale nakonec jsem takto neudělal, protože ty teploty i s těmi páskami jsou fajn.
Originál nálepky jsem raději nesundaval kvůli záruce.
jkmaxfli
Junior

Odeslat příspěvekod soban 12. 1. 2021 21:27

Pásky jsou lepší protože čipy nejsou v rovině takže by rovný kov neseděl, případně by došlo k deformaci čipu jak by tam nebylo něco měkého.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 1. 2021 12:45

Tady někdo objevil kolo...

Nicméně s ofukem to asi nebude moc.dobre fungovat, když žebra jsou schovaný pod tím vrchním hyper super kusem kovu.

Aby ten ofuk byl účinný, musel by foukat zepředu, tedy v podélné ose s SSD.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 1. 2021 17:37

jkmaxfli píše:Z M.2 SSD jsem nesundával - neodlepoval originální nálepky, ani z jedné strany

Jo, ty jsem taky nesundával, důležitější je sundat ty ochranné fólie z teplovodivé hmoty.

Na tomto chladiči se mi líbí, že je přišroubovaný, a ne přilepený (může časem upadnout) nebo přigumičkovaný (časem se může zmenšit přítlak nebo může gumička prasknout).

Používám obdobnou konstrukci s otevřeným žebrováním https://www.ebay.com/itm/NVME-NGFF-M-2- ... 4301586448 . Pro funkci mi to připadá výhodnější, ale to je dohad, muselo by se to změřit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron