Vhodné úložiště pro přehrávání hudby

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod HONZAK1 23. 1. 2021 21:22

Dobrý den, v současné době mám velkou sbírku hudby (90% lossless) na NAS, ale zřejmě vzhledem k nabobtnalému objemu dat už dochází při přehrávání po síti k sekání. Hledám jinou jednoduchou, ale spolehlivou alternativu. Potřebuji minimálně 4 TB kapacity (to v případě SSD, viz níže), ale spíš SSD. Disk bude připojen k přehrávači prostřednictvím USB. Přehrávač umí USB 3.0. Zvažuji klasický externí HD disk, a zde nevím, zda bude vhodnější 2,5 nebo 3,5 provedení, zda box a zvlášť disk, či hotová krabička. Na disk se jednou za čas doplní data (přibude další hudba), ale zato bude denně přenášet data do přehrávače. Disk se nebude nikam přenášet, napájení z el sítě není KO kritérium, rozměry ani design nehrají roli. Celý obsah bude paralelně zálohován na NAS, takže v případě KO to bude mít řešení, tzn, že kvalita a spolehlivost stačí standardní. Rozhodující je rychlost, resp. nesmí se sekat při současném přehrávání a listování v souborech (skákání z písničky na písničku, z alba na album) a neměl by být příliš hlučný. Jako alternativu zvažuji (s vědomím cca třínásobné ceny) interní SSD 4 TB a nějaký BOX. Zde ovšem nevím, zda to lze použít pro moji potřebu, tzn. třeba i celodenní provoz (přehrávání muziky) a zda se tato složenina umí vypnout - uspat s vypnutím přehrávače. Předem děkuji za vaše rady a to i mimo mnou naznačené úvahy.
HONZAK1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 1. 2021 00:24

To je divne, slusna sit (Gbit) musi davat v pohode i video. Jakym hw je ta sit tvorena?
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 1. 2021 08:29

Též si říkám. Na bezztrátovou hudbu fakt SSD řešit netřeba, i běžná plotna musí stačit na 100%.
Administrátor fóra Živě.cz.

New anthem for all merry drunkards! ALESTORM - Hangover
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 24. 1. 2021 11:02

Přesně, 1G síť musí hudbu zvládat levou zadní.

Jedině že by jsi tu 1G síť ucpal jiným provozem, což podle mě doma nehrozí.

Takže spíš to chce proskoumat ten NAS zda nemá nějaké problémy s rychlostí, vytížením, zda náhodou neodchází nějaký HDD/SSD v nasu.

Jinak pokud si chceš k přehrávači pořídit externí HDD/SSD do USB tak je jedno jakou velikost, ovšem 3,5" potřebují extra napájení - větší spotřeba, u 2,5" záleží zda to ten přehrávač dá.

Zda kupovat zvlášť HDD/SSD a USB převodník záleží na tobě, pokud ti nevadí že v případě poruchy nepůjde skontrolovat HDD v PC a data máš i na jiném mediu je to jedno.

V případě SSD je to jedno úplně protože když SSD skolabuje stejně z něho data nedostaneš.

USB převodník zvlášť má jedinou výhodu že když se poškodí konektor či odejde pouze ten převodník tak za pár korun koupíš nový a HDD/SSD dáš do nové krabičky, takže se to oplatí pokud chceš kupovat drahé HDD/SSD a není to pouze nějaký HDD/SSD za 1000,- Kč.

Takže pokud chceš kupovat 4T HDD tak určitě zvlášť, ale u tak velkých kapacit bych do obyčejného USB nešel a fakt pořídil kvalitní NAS, případně opravil stávající.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod HONZAK1 24. 1. 2021 11:47

Díky za vaše odpovědi. Sít je skutečně 1 Gbit (správná kabeláž). Na začátku je router od UPC, mám od nich internet 300 Mb/s. Slabé místo by mohl být ten NAS je to asi 4 roky starý WD My Cloud (bílá krabička). Přehrávač bude v pořádku, protože když na něj napojím USB nebo externí disk (mám jich několik menších), tak vše funguje jak má. To sekání při přehrávání po síti se děje i při přehrávání prostřednictvím TV, takže chybu v přehrávačích vylučuji. Jestli jsem to tedy dobře pochopil, tak problém se zdá být v tom NAS a řešením je buď nový NAS nebo v podstatě jakýkoli externí disk, připojený k přehrávači, Použití SSD je možné, ale zbytečně nákladné.
HONZAK1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 1. 2021 12:34

Tak pokud se seká i jiné zařízení tak je problém v NASu a nebo někde na cestě - po tom kabelu.

Jako první bych skontroloval smart v těch HDD v NASu zda něco nepíše, pak taky skontrolovat logy na tom nasu zda se tam něco podezřelého nezobrazuje.

Taky pokud to jde rozebrat tak rozebrat a vyfoukat - vyčistit od prachu a skontrolovat pokud jsou tam nějaké ventilátory zda se točí OK zda se to nepřehřívá.

EDIT:

Koukal jsem na youtube co je to zač, tak to vypadá že OS je přímo na tom HDD, takže je možné že chybuje ten HDD, možná by to chtělo rozšroubovat a ten HDD vytáhnout a skontrolovat jeho SMART pokud to nejde skontrolovat přímo - zda to ten wd zobrazí.

Je možné že chybuje ten HDD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 1. 2021 13:48

Ja bych zacal tim, ze bych kuknul z PC/ntb (osazenym SSD, aby neovlivnoval jeho disk vysledek) pripojenym do site kabelem, jake jsou realne prenosove rychlosti, klidne jen i pri obycejnem kopirovani souboru z PC do NAS a naopak.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků