Jak na NAS

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kulich21 6. 2. 2021 15:55

Zdravím, plánuji si více zabezpečit data, tedy pořízení nas uložiště do domácího prostředí, ale váhám nad několika možnostmi.

Využití: disk min 6 TB, lépe 8TB záloha PC/time machine, záloha fotek rodina, přístup ke svým zakoupeným šablonám pro práci (1T), archivace starších prací, přehrávání filmů na tv se síťovým připojení.
Nejdůležitější část prácovních souborů mám přístupné online: Dropbox (20gb), google disk.

A ) Chtěl bych se k datům z NAS dostat ze dvou různých geograficky míst. Zároveň potřebuji, aby obě nas byly synchronizované a bylo možné pracovat s daty oboustranně (např. na jedné NAS budu archivovat práci, a na druhém místě si otecbude zálohovat fotky z mobilu, když já k němu přijedu na návštěvu, budu moct si udělat zálohu timemachine apod.
Chtěl bych využít toho, když se pokazí disk v jedné NAS, tak budu mít stejná data ve druhé(u otce). Je takové řešení vůbec efektivní a možné si to takto nastavit (zpohledu laika)?
Nas: DS118+DS118 / DS118+starší DS120 (bude fungovat?)

B ) Pořízení pouze jedné DS118 (fyzicky u mě) + automatická záloha lokální na externí disk (přes usb3) a když navštívím otce, tak se u něj vzdáleně připojím a mohu spravovat data/zálohovat na další externí disk (splním lepší zabezpečení dat), jen pro mě zaniknou výhody DS118 nemožnost přehrát filmy? asi omezená rychlost stahování/nahrávání dat/záloh, chápu to dobře?
Nas: DS118
C) pořízení doušachtové nas DS218play? Uplně nevidím výhody, chtěl bych mít data k dispozici na více místech (bezpečnostní hledisko)
Nas: DS218play

Díky za rady
kulich21
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 6. 2. 2021 21:25

Synology nabízi řešení.
https://www.synology.com/cs-cz/solution ... le_sharing
Protože synchronizace běží internetovým spojením relativně pomalu, nepovažuji to za dostatečně zabezpečené proti ztrátě dat při poruše disku, pokud je použity jednodiskový NAS. Úvahu ovlivní objem změn a operativni dosažitelnost zdravého disku.
RAID1 v DS218 je nejjednodušší ochrana. Pokud paranoia, pak dvě vzdálené stejné DS. Pokud u otce malý nárůst dat, pak tam možná jednodisková DS.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků