Deska nedetekuje disk HP Enterprise MB010000GWAYN

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod wojta 19. 5. 2022 18:28

Zdravím, mám několik těchto 10 TB HPE SATA disků, ale nedaří se mi je rozběhnout.

  • Zkoušel jsem HPE disk v USB boxu - bezproblému funguje, žádné SMART chyby a tak
  • Připojím do počítače k desce ASUS PRIME B450M-A II (https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-a-ii-amd-b450) a ke zdroji.
    Disk se po startu neroztočí, nedetekuje ho BIOS.
    Zkontroloval jsem zapojení a vše vypadá ok, přes redukci na molex naměřím příslušná napětí
  • Na stejných kabelech zkouším Seagate 10TB ST10000DM004, tento disk funguje s deskou normálně
  • Napadl mě problém se zdrojem, dává 12,45V, což se mi zdálo moc, i když je to v toleranci ATX, ale disk může být citlivější
    Zkusil jsem disk a desku napájet každou jiným zdrojem (vyhrabal jsem starší ATX zdroj, ten nemůžu použít jelikož nemá potřebné kablíky, i na SATA jsem musel použít redukci), ale ten dával skoro přesně 12V.
    A ejhle disk naběhl a BIOS ho detekoval. Datový SATA kabel použitý stejný.
  • Ok, řekl jsem si blbý zdroj, tak jsem vyměnil za úplně nový zdroj, dává cca 11,9V a 5,04V, Seagate a různé WD disky běhají bez problému. Zapojím tedy desku i HPE disk do stejného zdroje a disk opět nedetekován

Má cenu zkoušet další zdroj? Je něčím HP Enterprise specifický? Uniká mi něco?
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wojta 23. 5. 2022 08:16

Už jsem dostal radu, tak si odpovím teď sám.
Disk má zřejmě featuru pro odložené spouštění disku (staggered spin up) pro velká disková pole. Pokud je při startu přivedené na SATA konektor napětí 3.3V, tak se disk nespustí. Bohužel běžný ATX zdroj to tam normálně pošle, pokud ale zapojím třeba přes MOLEX -> SATA redukci, která tohle napětí nemá, tak disk normálně naběhne.
Řešením (i když ne příliš hezkým) je použít pouze konektor s 5V a 12V napětím.

Případně odizolovat piny na disku:
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků