6TB Disk na zalohy - jak udelat partions...?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bohovorka 22. 5. 2022 14:51

6TB Disk na zalohy - jak udelat partions...?

Koupil jsme si WD Blue 6TB disk na zálohy. Vždy jsem na discích dělal partions (oddíly). Mám jen jeden jednoduchý dotaz - preferoval bych udělat na tomto disku jen 1 velký 6 TB (5.něco) oddíl. Je nějaký důvod proč toto nedělat...? Nějaká (in)kompatabilita s něčím nebo tak...? Disk budu připojovat přes toto:

https://www.czc.cz/axagon-adsa-fp3-usb3 ... 03/produkt

Vím že pokud udělám víc oddílů tak ten první bude nejrychlejší atd. ale vždy když jsem dělal oddíly a jeden oddíl používal JEN na určitý tématický "okruh" (např. JEN rodinná videa) tak mi ten oddíl nikdy nestačil a musel tématicky stejná data potom zbytečně házet na jiné oddíly a byl v tom trochu "nepořádek" atd... Prostě chtěl bych na tomto disku (interní, 3,5 palce, WD 6TB Blue, SMR) udělat jen 1 velký oddíl pokrývající celý disk..?

Je nějaký důvod proč to nedělat...? Nějaké "mínus" tohoto řešení?

Díky
Bohovorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 5. 2022 15:06

Otázku otočím; proč by v tom měl být v prvé řadě vůbec nějaký problém?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 5. 2022 15:36

U datového disku není žádný důvod k dělení. K dělení podle témat poslouží lépe mnohem flexibilnější adresářová struktura. A takové to "první oddíl rychlejší" nemá u datového disku (navíc SMR) cenu řešit.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bohovorka 22. 5. 2022 20:56

milsimr píše:Otázku otočím; proč by v tom měl být v prvé řadě vůbec nějaký problém?


Nevím :-)... pro jistotu se ptám, nerad bych udělal jen jeden 6TB oddíl, nakopíroval tam data zdlouhavě, jen proto abych potom zjistil že je nějaký problém a chtělo by to více oddílů :-), proto se pro jistotu ptám.

-- 22. 5. 2022 22:04 --

Pytlík píše:U datového disku není žádný důvod k dělení. K dělení podle témat poslouží lépe mnohem flexibilnější adresářová struktura. A takové to "první oddíl rychlejší" nemá u datového disku (navíc SMR) cenu řešit.


Díky


ALe to s tím prvním oddílem pořád platí ne...? Pokud mám 6 TB disk a udělal bych 2 oddíly, ten první třeba jen 1TB nebo dokonce jen 0,5 TB, tak ten první oddíl bude výrazněji rychlejší než ten zbytek a např. takový oddíl použít jako herní "disk" (oddíl) není špatný nápad ne...? Alespon tak jsem to pochopil..? Nebo se situace z nějakého důvodu (např. SMR) změnila nějak...? Pořád platí že u HDD magnetického (ne SSD) je první vytvořený oddíl rychlejší než zbytek...? A např. u her se to může projevit..?
Bohovorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 5. 2022 05:34

Standardní postup:
Bohovorka píše:chtěl bych na tomto disku (interní, 3,5 palce, WD 6TB Blue, SMR) udělat jen 1 velký oddíl pokrývající celý disk

Typický OOO:
Bohovorka píše:první oddíl bude výrazněji rychlejší než ten zbytek

Nepatrný rozdíl v "rychlosti" líného HDD můžeš zjistit jen v benchmarku.
Pytlík píše:U datového disku není žádný důvod k dělení. K dělení podle témat poslouží lépe mnohem flexibilnější adresářová struktura. A takové to "první oddíl rychlejší" nemá u datového disku (navíc SMR) cenu řešit.

Pokud chceš opravdu rychlé médium, instaluj SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 12. 6. 2022 00:48

Mno spíš bych se víc zamýšlel nad filesystémem. A taky v čem ten disku bude (zařízení) nebo bude čistě externí?

Ty rozdíly v rychlostech na nitřním a vnějším perimetru nejsou dramatické, já bych střelil například u 2.5" 120 a 90 MB/s a u 3.5 264 MB/S a 232 MB/s.

Neznám přesné čísla, ale jde to najít v recenzích a mozná i v datasheetu.

Hint: Bude rozdíl v 2.5 a 3.5 discích.
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků