Degradace SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 2. 2023 08:24

Začínám docela často řešit takovou nepříjemnou nemilou věc.

Starší SSD (U mě převážně SATA, ale níže i M.2, je to problém NAND), které nejsou kdo ví jak týrany neustálým zápisem... (Typicky do 50TB) ale i tak NAND vyhnije a stává se pomalejší jak IDE HDD z dob pravěku. Přišel jsem na to vlastně náhodou kdy jedno PC kde jede Outlook (nejnáročnější aplikace), RDP a jedna APP celá v RAM co si sahá do databáze. Stávalo se, že jednou za čas se stal PC naprosto nepoužitelným. Na vině umírající disk.. BTW ani bitová kopie nešla udělat jak moc byl disk v hajzlu. Pak jsem prošel dalších pár (náhodný výběr ze všech stanic co mám pod správou, ale bude to podle mě u všech stejný) PC a ejhle.
Viz obrázky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Potom jsem prošel další disky co jsem měl po ruce (většinou více kusů):
Test čtení přes celej disk a pak 10GB test file.

Intel 320 160GB - ok, 10GB ok.
Intel 320 80GB - ok, 10GB ok.

Crucial M500 120GB - jen 230MB/s v průměru. 10GB ok, vypadá zdravě.
Crucial M550 128GB - jen 200MB/s v průměru, výrazné propady, 10GB jen 200MB/s.

Upozornil mě na to kamarád, kterému chcíplo přes 40ks 870EVO...

Potom začli 980 PRO 2TB:
https://abload.de/img/ckrjfr.png
https://abload.de/img/dbfkt1.png
https://abload.de/img/26-july-2022_09-27n1k9h.png
https://abload.de/img/26-july-2022_09-37ejku0.png

860 EVO a 970 Pro drží jak helvétská víra.

Více: https://www.techpowerup.com/forums/thre ... re.291504/
https://www.tomshardware.com/news/samsu ... are-update
https://www.techpowerup.com/303984/sams ... alth-drops

PS: U Samsungu je to teď hodně vidět, nějaký M550 taky, takže to ua mě je prostě vlastnost levných NAND... A jak víme levný NAND dneska sekají jak baťa cvičky. Nechci házet špínu na Samsung, spíš chci Vás upozornit na to, že když budete řešit nějaký "pomalý", "zasekaný", "polámaný" PC, tak i když bude ukazovat zdraví na 90% a víc, tak to nemusí znamenat, že to SSD je v pohodě a v cajku. Viz ty obrázky nahoře...

Máte nějaký starší SSD? Zkuste HD tune a čtení přes celej disk + ErrorScan (pomalej) a pak dát speedmap. Mohlo by to být zajímavé
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod milsimr 9. 2. 2023 21:49

Mám v PC krom nového 970 Pro taktéž starší (kupoval jsem z druhé ruky na eBay jako jetej) Samsung 840 Pro 256 GB.

2023-02-09 21_36_15-Window.png

2023-02-09 21_46_46-Window.png


a speedmap

2023-02-09 21_48_02-Window.png


Musím říct, že tyhle Samsung Pro disky jsou prostě držáky. Kupované jako jeté a stejně, stav prakticky nového disku ... investice do dražších MLC se dle mého názoru prostě vyplatí.

Až budu mít čas, ještě projedu 2x Samsung 830 Pro, které mám ještě z dob sestavy s i5-750, kde mi parádně fungovaly v RAID 0 ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 2. 2023 20:17

Dobrý nápad,
projel jsem disk a byť se tváří zdráv, propady čtení přesně odrážejí chování PC.

Obrázek Obrázek
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 2. 2023 22:43

Jojo, "vtipná" věc...

Tak 120GB je pohoda, zkusil bych někam nalít data, udělat zero-fill a nalít data zpět.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 18. 2. 2023 20:59

U mě to vypadá takto. Mám se bát toho, že to brzo zdechne? Poznám když koupím nový? Počítač je Dell Vostro 15 5568.

hdtune1.jpg

hdtune2.jpg

cdi.jpg
xtonda
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 2. 2023 22:14

Odlij data (image), proved zero fill a otestuj znovu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 2. 2023 07:03

Jak píše Kin. To by mělo pomoct.

Jinak tady je "hezky" vidět Cruciálý RAIN v praxi. Nicméně M500 na tohle netrpí, takže i sám Micron / Crucial začal nejspíš šidit NAND.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rmann 19. 2. 2023 11:48

Já jsem si nedávno dělal test svojeho Patriot Viper VPN100 1TB a zhrozil jsem se výsledků. Občas se mi začal sekat PC (robotí zvuk). Podle testu ta rychlost disku padá hodně často k 1MB/s. Celkově výkon toho disku po 3,5 letech je tragický, problémy pozoruju už delší čas. Starý SATA SSD Crucial M4 128GB z roku 2013 má průměr rychlostí vyšší. Za pár dní sem dám taky screenshoty a udělám error test...
Rmann
Junior

Odeslat příspěvekod xtonda 19. 2. 2023 14:55

Dáte tip na nástroj, kterým to pokud možno jednoduše a uživatelsky přívětivě provedu?

A jaký je mechanismus toho, že to pomůže? Měl sem za to, že je to způsobeno degradací flash paměti. Přeci jen podle datasheetu je životnost M550 72 TB zápisu a já už jsem na 56.
xtonda
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 2. 2023 15:07

Neřešit. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 2. 2023 15:20

A není degradace normální? Python.p si určitě vzpomene, jak jsem na konkurenčním fóru řešil propady při čtení u svého WD Blue 3D 500GB SATA (nikoliv NVMe), kdy při čtení na prvních 50GB byly rychlosti i 4MB/s.

Já si myšlím, že disk má předpisový rychlosti prvních pár týdnů či měsíců. Zhruba po roce se můžou objevit propady jak na horský dráze.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 2. 2023 15:30

Je to normální vlastnost NAND... Ale čekal bych, že to budou mít výrobci ošetřetné, ale jak se ukazuje, tak evidentně šetří a serou na to.

SLC, MLC, TLC, QLC. + teplota a jsme doma.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 19. 2. 2023 18:47

Python.p, tak teď nerozumím, nejdřív píšeš ať disk přepíšu nulama a pak ať to neřeším?
xtonda
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 2. 2023 18:49

Nešit kolik má mát zapsáno a kolik tam teď máš.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků