Vraceny PC HW (Harddisk) v rámci 14-ti dní a prodejce nevrac

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kulikk 23. 3. 2023 18:21

Dobrý den

Vracel jsem koupený HDD v rámci 14 dní (disk byl moc hlučný). Stál mě cca 5300 kč. Prodejce řekl že disk běžel cca 170 hodin (což mohl) a na základě toho a na základě (dle něho - § 1833 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) říká že si nechá 530 kč z prodejní ceny a vrátí mi "jen zbytek"... (cca 4700 kč) ? Má na to právo... je to standardní postup...?

X-krát jsem četl že vrácení zboží v rámci 14ti dní je snadné a vrací se plná částka. X-krát jsem online četl o tom jak lidé vraceli ( i disky přímo), nikdo nikdy (z toho co jsem JÁ viděl a četl) nezmínil že se nevrací plná částka...

Má na to prodejce tedy právo a v takové výši? (proč to lidé nezmiňují?)

(disk je jinak samozřejmě naprosto ok, nepoškozený atd.)

Děkuji
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod octr 23. 3. 2023 18:56

Pokud se tím snížila hodnota zboží, tak ano, pravděpodobně ho bude muset prodat za nižší cenu, když lze tak snadno dohledat, že byl používaný 170 hodin. Nebo ty bys byl ochoten jako kupující zaplatit plnou cenu za disk, který před tebou někdo používal 170 hodin?
octr
osobne

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 23. 3. 2023 20:07

Zásadní chyba je myslet si, že vrácení ve 14 denní lhůtě znamená provoz +/-10 dnů. Předpokládá se scénář - rozbalím, zapojím, zjistím, že nevyhovuje, zabalím a vrátím. Je-li na zboží znatelné opotřebení (a to v tomto případě je), má prodejce právo na kompenzaci.

S ohledem na výše uvedené si však myslím, že to není Váš případ. Protože "...snížení hodnoty zboží, které vzniklo v důsledku nakládání s tímto zbožím jinak, než je nutné s ním nakládat s ohledem na jeho povahu a vlastnosti." určitě není zapojení a provoz daného zařízení. Tím by se myslelo například mechanické poškrábání, nebo házení diskem v rámci testu výdrže.
Rovněž toto prodejce nemůže uplatnit, pokud Vám předem danou situaci neupřesnil - musí to být uvedeno v obchodních podmínkách, se kterými souhlasíte při nákupu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz.hook 24. 3. 2023 07:23

To je úlet. Co to bylo za obchod?
cz.hook
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2023 12:23

beztak CZC.

Dostal jsi stejnou odpověď jako vedle, eshop není prostě půjčovna. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 3. 2023 12:48

Tak mi to nedalo, rozbalil jsem před x měsíci zakoupenej WD DC HC320 8 TB, kterej se mi tu nerozbalenej válel na poličce a čeká, až dokoupím dalších 7 takovejch disků do diskového pole.

Po ROZBALENÍ (pozn.: disk byl kupován jako NOVÝ, nikoliv používaný) má dle CrystalDiskInfa nalítáno 6097 hodin a byl 7x zapnut.

Takže - ano, koukám na tebe Jirko - prrr s teoriema o "půjčovně" a od prodejce bych si něco takového rozhodně nenechal líbit.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2023 19:59

Tak pak bych se šel hnedka hádat, jak je to možné!? Pokud hodin je tolik, není možný aby je ani za X měsiců najel i kdyby jel 24/7. Na hlavu bych si srát nenechal.

Koukni na to SW výrobce disku, crystal disk nemusí správně interpretovat data.

PS: tazatel se ptá i konkurenčním fóru a už taktně mlčí o tom, jak dlouho ho skutečně používal. Takže se na mě můžeš koukat jak chceš, ale já si stojím za svým. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 3. 2023 23:40

Pokud taktně zamlčel důležité info o tom, jak dlouho ten disk používal, tak pak samozřejmě máš u mne omluvu .. a dívám se jinam :mrgreen:

Co jsem však chtěl vykomunikovat je fakt, že i nový disk může mít už "nalítáno". A ano, v mém případě něco přes 254 dnů, což je sakumprásk hodně. Ve finále to však nijak extra řešit nebudu; na mé účely to je vcelku fuk.

Mrknu ještě i na SW od výrobce (může to být taktéž tím, že disk byl zapojen přes USB přechodku), ale neočekávám jiné údaje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2023 00:43

Tedy ještě jsem se nesetkal s tím, že by SMART nějaký SW přečetl jako jiný údaj - tedy že by změnil hodnotu provozních hodin. Údaj zobrazí buď správně nebo vůbec.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků