HDD Seagate 80GB se hlásí jako 32GB

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 8. 10. 2006 12:37

Potřeboval bych poradit s harddiskem Seagate ST380011A Barracuda 7200.7 80GB. Disk jsem získal darem, hlásí se v biosu pouze jako 32GB a bylo mi řečeno, že byl zapojen ve starším PC a byl tam jumper na snížení kapacity, toho člověka znám, leze do všeho, takže mu úplně nevěřim. Disk chci použít jako bootovací a potřebuji mít jistotu, že je v pořádku. W98SE ho normálně naformátovali na 80Gb, vše proběhlo bez chyb a vadných sektorů, zkoušel jsem ho i rozdělit, teď má 38GB a 36,4GB a vše OK. Data na něj jdou zapsat i číst bez problémů. Ale v Biosu se neustále hlásím pouze jako 32GB.

Výpis z Biosu: mód LBA, kapacita 33816MB, Cylinder 4111, Head 255, Precomp 0, Landing zone 65529, Sector 63.

Deskou to určitě není, mám tam Seagate 160GB a zobrazuje ho správně. Nevím v čem je problém, má se použít low level format - nikdy jsem ho nedělal takže ani nevím jak a čím, nebo může mít disk nějakou poruchu v elektronice, případně se takto chová z důvodu předchozího nešetrného low level formatu u původního uživatele? Jak správně postupovat. Pro práci s diskem jsem používal Seagate Disk Wizard 2003, SeaTools a Super Fdisk 1.0. Otevírám toto téma, neboť jsem nenalezl jinde odpověď, pokud se o tomto problému někde píše, stačí uvézt odkaz. Předem děkuji za odbornou pomoc.
N6681 blue + 512MB Kingston
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wojta 8. 10. 2006 13:36

Pokud to není deskou, tak jsou asi dvě možnosti:
1) disk je najumperován na 32GB
2) pokud to disky nepodporují, lze to udělat softwarově (něco jako Change LBA Sector count)
Myslím, že utilita k disku by měla takovou možnost mít. Popřípadě zkus něco z Hiren Boot CD
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 8. 10. 2006 14:00

Disk neni najumperován, po tom jsem šel jako první. Ani tam není zkrat nebo jiný problém, to jsem proměřil. Mě je právě divné, že W98SE ho jako 80GB po naformátování vidí a pracují s ním. Také jsem zkoušel na něj DiskWizardem udělat kopii botovacího disku a to asi v půlce spadlo, možná že z jiných důvodů, zkusím to zkopírovat přes nabootování z 3. disku. Na dotaz ohledně kapacity mi dárce řekl, že tam jumper 32GB byl a že musím provést low level format. Já ale četl že to šlo jen u starších disků. Přesně tento typ disku mám cca rok v jiném PC a pamatuji si, že se hlásil zcela standartně. Proto mi to připadá divné. Jinak děkuji za skvělý odkaz na utilitky, je tam hodně užitečných prográmků, určitě se budou hodit.
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wojta 8. 10. 2006 14:06

Je to asi ta druhá možnost. Firmware disku se dá nastavit tak, že se hlásí jako 32GB.
Jednině jsem to zkoušel u disků Samsung, kde to podporuje utilita http://www.samsung.com/Products/HardDis ... /hutil.htm (SET MAX ADDRESS). Ale ta nejspíš se Seagate nepojede.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 8. 10. 2006 14:21

To si právě myslím že to se stalo: dal tam jumper a po nějakém formátování nebo jak se to dá nazvat se to zapsalo do základních informací někde na "stopu 0". U toho prográmku od samsungu bych asi musel znát přesný ekvivalent aby to vzal, zkusím ještě hledat.

PS: Tak jsem zkoušel obě rutiny co tam jsou a důsledně se brání všemu co se nehlásí jako Samsung, škoda.
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 9. 10. 2006 08:45

Nikdo jiný neví co s tím?
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda-B 9. 10. 2006 08:55

Zkontrolovat kapacitu ev.přenastavit ve firmware disku.

Utilitou výrobce, ev.mým oblíbeným Hitachi Feature Tool, který někdy funguje i u disků jiných výrobců.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod trubka (novy) 9. 10. 2006 09:10

Mam take stare programy "ZAP" a "WIPE" od IBM.
Pouzivam ich uspesne na podobne problemy skoro na vsetky disky.
Ak chces, mozem ti ich poslat.
trubka (novy)
Junior

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 9. 10. 2006 09:27

Doufám že ty programy vezmou i Seagate, pokud by to šlo pošlete je na mygate@tiscali.cz, nebo kde je mohu stáhnout. Předem děkuji za pomoc.
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Coden 9. 10. 2006 09:31

Ja jsem kdysi, jeste nez mi to podporoval BIOS pouzival low level format bez jakychkoliv problému. Je to jakesi hloukové formátováni, a disk jel po nem bez problemu. Nedoporucuje se to delat moc casto, ale v takovemto pripade bych to skusil. Nepises jestli jsi pouzil prikaz C:/fdisk. V nem se disk rozdeluje podle potreby a taky formátuje. Po fdisku by na nem nemeli zustat zadné stary informace. Musis ale nabotovat z bootovaci diskety, kterou si pred tim vytvoris v Ovladacím panelu/ Pridani nebo odebíraní programu. Ja jsem pak jeste pouzival prikaz C:/mbr, nevím presne, ale zdá se mi, ze to má neco spolecnýho s boot sektorem na disku.
Coden
Junior

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 9. 10. 2006 16:36

Díky za zaslání prográmků, vyzkouším je. Fdisk jsem zkoušel, tím jsem začal, vše proběhlo normálně ale údaj v biosu zůstal nezměněn. S Mbr nemám zkušenosti ale podívám se na to a napíšu.

Ten příkaz s c:\mbr mi v W98se nejde ale nevzdávám to.
Greg (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Greg (novy) 16. 10. 2006 20:29

Už to funguje k plné spokojenosti, disk se hlásí jako 80GB a mám ho jako systémový v tomto PC. Nemusel jsem provádět žádný low level format, výrobce ho ani nedoporučuje. 1GB údajně trvá cca 1 hodinu, tedy celý disk by se takto formátoval okolo 80 hodin a to nesmí dojít k výpadku. V podstatě se stačilo naučit používat standartní utility od Seagate, vše potřebné umějí a jde to rychle.

Jak jsem postupoval: Stáhnul jsem si ze stránek výrobce technický popis disku ST380011A pro informaci o počtu sektorů atd.. Pro opravu jsem použil program DiscWizard Start Edition (zkráceně DWSE) od Seagate. Obdrženým EXE souborem jsem si vytvořil 2 instalační diskety programu DWSE. Potom jsem nabootoval z těchto disket do speciálního OS. V nabídce utility jsem zvolil Zero fill tohoto disku, tedy pomalý formát a zaplnění disku "0", což trvalo cca 2 hodiny. Dále jsem PC restartoval a znovu nabootoval do DWSE. Nyní jsem zadal v utilitách Change capacity a nastavil vše na maximální počet sektorů dle technického popisu disku. Zde byla právě zadána snížená kapacita na 33816MB uvedením méně jak polovičního počtu sektorů. Poté jsem opět systém restartoval a znovu nabootoval do DWSE. Nyní stačilo pouze zadat formátování na 1 partition FAT32 o maximální délce 80.02GB. Po restartování se disk ukazuje ve správné velikosti i v BIOSU a vše ostatní funguje jak má.

Ještě k programům: Výborný je zmíněný DWSE od Seagate, zobrazí a udělá vše co potřebujete a měl by fungovat i na disky jiných výrobců. Pozor nezaměňovat s programem DiscWizard také od Seagate,který je spustitelný ve Windows a umožnuje pouze snadnou tvorbu partition,rychlou kopii disku včetně systému, format, ale nemá systémové nástroje.
Velmi zajímavé jsou také konkurenční programy od Hitachi, Samsung, IBM atd. o kterých se píše výše. Za informace velice děkuji, ty se hodily a pomohly mi problém odstranit.
Greg (novy)
Kolemjdoucí