velké vytížení systému s novým diskem

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod frutisek 17. 10. 2006 19:04

zdravim, do rok starého PC s 200GB SATA diskem jsem přidal další 320GB Seagate (dnes tolik oblíbený). Je možné, že PC s dvěma disky vykazuje větší vytíženost systému? překlad: dřív když se na kolejích tahalo ze sítě, byl počítač v pohodě, teď když se tahá, nabíhá vytížení CPU k 95% a jaksi na tu ostatní práci už těch 5% nestačí. Setkal se někdo s tímto problémem? díky moc
frutisek
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 17. 10. 2006 19:07

klasicka otazka - bezi disk v DMA rezimu?
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pade 17. 10. 2006 19:31

co je DMA rezim?
Pade
Junior

Odeslat příspěvekod JakubL 17. 10. 2006 20:00

Dáš - tento počítač+LTM - vlastnosti - záložka hardware - správce zařízení
tam si najdeš řadič disků, dáš vlastnosti - a tam máš kanály, co je kde připojený (i když tím si nejsem jist) a v jakym to běží režimu, tedy DMA. Nastavit "DMA, je-li k dispozici"

restart a kontrola

jinak DMA je režim práce disku, kdy jeho řadič pracuje rovnou s operační pamští a nemusí se tím obtěžovat CPU
-
JakubL
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod frutisek 17. 10. 2006 22:52

otazkou je, jestli to plati i pro SATA disky, no zkusim se mrknout ... tak sem mrkl a dle ocekavani je tam klasika: primarni a sekundarni IDE, kde je nastaveno DMA 6. doteď sem si ale myslel, že DMA hraje roli jen u PATA disků, každopádně zatím žádná změna
frutisek
Junior

Odeslat příspěvekod Warlord 17. 10. 2006 23:45

Jak je možný že já nikde nastavení DMA nevidim?Mám Seagate Baracudu 80 GB.Také mi přijde že počítač trochu spadl na výkonu co jsem tenhle disk přidal.
Warlord
Junior

Odeslat příspěvekod frutisek 18. 10. 2006 08:38

no nejsem zas odborník, ale když ne ve windows, tak to určitě najdeš v BIOSu, každopádně to počítač myslím píše po startu, na kterém DMA disk jede (nebo to kdysi na historických strojích psával), ale chtěl bych pořád vědět odpověď na tu moji otázku :))
frutisek
Junior

Odeslat příspěvekod Snoopy 18. 10. 2006 09:04

Pade píše:co je DMA rezim?

Direct Memory Access... neboli primy pristup do pameti, kdy se procesor neucastni nacitani dat z disku do pameti nebo na jiny disk (zajisti jej radic DMA) a proto neni procesor zatezovan.
Snoopy
Junior

Odeslat příspěvekod Uncleduke 18. 10. 2006 09:31

Zdravím, před časem se to tu řešilo, pokud si vzpomínám, i když na IDE, neumím posoudit relevantnost. Problém byl tehdy v tom, že systém si z nějakého důvodu (šlo o DVD mechaniku) uložil že DMA není funkční a pak jej ani nenabízel (pole v "tento počítač" -> "Správce zažízení" -> "řadiče IDE ATA/ATAPI" -> "Primární kanál IDE" -> upřesnit nastavení -> "DMA -> je-li k dispozici" bylo "vyšedlé"). Pomohlo odebrat IDE a nechat jej znovu odetetekovat. Není to z mé hlavy, jen se mi to vybavilo. Přeji hezký den.
Uncleduke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod frutisek 18. 10. 2006 09:43

no právě ale co se SATA diskem? ted sem někde četl že nové SATA mají se starým řadičem problémy, tak nevím jestli do této kategorie spadám i já s deskou MSI K8N a chipsetem nVIDIA® nForce3 a novým diskem SATA2 (přepnutým na sata1)
frutisek
Junior

Odeslat příspěvekod Snoopy 18. 10. 2006 10:05

nj... nvidia ;) Jake mas ovladace IDE radice, nvidiacke? Mozna by stalo za to zkusit nativni wokenni, tzn. odinstalovat ovladace IDE a nechat je systemem nalezt. Pak zkontrolovat, zda jsou od MS.
Snoopy
Junior

Odeslat příspěvekod fatman 18. 10. 2006 10:36

Warlord píše:Jak je možný že já nikde nastavení DMA nevidim?Mám Seagate Baracudu 80 GB.Také mi přijde že počítač trochu spadl na výkonu co jsem tenhle disk přidal. /quote]

Pokud máš nainstalované ovladače k desce, pravděpodobně k tomu bude nějaká utilitka (třeba Intel Application Accelerator).
fatman
Junior

Odeslat příspěvekod frutisek 18. 10. 2006 14:10

uvidime, hrabnout do ovladacu k desce bych mohl, to je fakt, mrknu na nejake updaty, ty jo, sem to nejak zadupal ze sem nevyzkousel ani hledat update :) no jeste nebyl moc cas :) tak zatim dik, jdu mrknout na tu desku jestli neudelali nejaky fix pro sata
frutisek
Junior

Odeslat příspěvekod Tomasek 18. 10. 2006 19:31

A ta 95% zátěž valí pořád a nebo jen někdy, a koukal co jaký program nebo úloha zatěžuje nejvíc procesor. Jesti to náhodou nebude nějaká chyby SW.Každopádně nainstaluje nejnovější ovladače na desku.
Momentálně počítače už nejsou to nejhlavnější co by mě živilo a bavilo :-) Ale snažím se být stále v rámci možností v obraze :-) A stále tvrdím, že složit a opravit PC je pro děcka :-)
Tomasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod frutisek 19. 10. 2006 00:32

problem vyřešen - přeinstalace WIN, teď když tahám stejně jak minule třeba 8MB/s přes síť, tak běží DC na cca 20% a položka system, která předtím psala: 95-100% tak je teď 2%. před přeinstalací jsem zkoušel nové drivery na tu nVidii jakože chipset a nepomohlo.. tož tak
frutisek
Junior