Problem s detekci flash disku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod lukas260 24. 11. 2006 13:02

Dobrý den,

mám problém s detekci flash disků na zakl.desce Giga-byte GA-8IG1000 MK,operacni system winXP SP2.Ctecky karet a fotoaparaty(SD karta) bezproblemu detekuje.Jakmile pripojim jakykoliv flash disk pozná,že bylo něco k USB připojeno,ale detekuje ho jako nezname zarizeni.Provedl jsem flash biosu na nejnovejsi vetzi a preinstaloval drivery chipsetu.Bohužel tento zasah nepomohl.Pouzite flesh disky na jinem pocitaci se stejnou zakladni deskou jedou bezproblemu.

Prosim o radu,jak tuto zavadu vyresit.

Dekuji.
lukas260
Junior

Odeslat příspěvekod jankop 24. 11. 2006 14:43

Týká se to jen rozšiřujících portů nebo všech portů USB?
jankop
Junior

Odeslat příspěvekod lukas260 24. 11. 2006 15:37

Tyka se to všech portu Usb portu ,ktery jsou integrovany na zk.desce.
lukas260
Junior

Odeslat příspěvekod jankop 24. 11. 2006 16:14

Asi bych ti doporučil tento postup:
1. Ověř ještě jednou funkčnost klíčků v druhém počítači a naformátuj je pokud možno na FAT16.
2. Strč klíček do svého vypnutého počítače
3. Nabootuj svůj počítač z DOS diskety, třeba W98(SE) a odzkoušej funkci USB disků.
Pokud budou fungovat, tak asi bude třeba laborovat se softwarem-WXP. Kdysi jsem něco takového také zažil, pomohlo až odebrat natvrdo konkrétní USB zařízení v registrech systému.
Pokud ne, tak bych asi změřil napětí 5V na USB portech. Nemáš náhodou zapojeno něco s velkým odběrem? Zkus odpojit všechna ostatní USB zařízení. Pokud máš připojeny rozšiřující USB porty, odpojil bych je na zkoušku od MB. To, že funguje fotoaparát a flash ne, by mohlo nasvědčovat problému s napájením USB.
jankop
Junior

Odeslat příspěvekod JendaLinda 24. 11. 2006 16:36

Já to vidím na nějakou chybu ve Windows. Souborovým systémem to nebude, protože flashdisky se zobrazují jako neznámé zařízení. Místo DOSu bych pro testování použil nějakou live distribuci Linuxu, DOS totiž nativně USB nepodporuje.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jankop 25. 11. 2006 12:35

JendoLindo, nemyslím si, že by byla chyba v souborovém systému, ale FAT16 je vidět i v DOSu. To je ten důvod formátování. Linux jsem neuváděl, pro mnoho lidí je představa DOSu bližší, ale dobrý je.
DOS totiž nativně USB nepodporuje.e/quote]

To je sice pravda, ale BIOS obvykle podporu USB MassStorage v sobě má. Ty nepoužíváš v DOSu USB disky? Stejně jako z USB Flash DOS nabootuješ, tak ho přece můžeš v DOSu používat. Z tohoto pohledu se mi jeví testování USB disků v DOSu jako "systémově nazávislé" a vhodnější i než ten Linux.
jankop
Junior

Odeslat příspěvekod lukas260 25. 11. 2006 16:39

Děkuji Vám za zájem, jen bych chtěl doplnit že v portech USB umístěných na zákl.desce jedou v podstatě všechny periférie kromě flash disků a to myš,tiskárna, skener, fotoaparát a externí čtečka karet. Počítač jsem doplnil o USB desku umístěnou do PCI slotu.
Přes tuto desku jedou všechny periférie včetně flash disků.
Prý se na tyto problémy dá použít ultilita která vzniklé problémy opraví.
Nevíte o jakou ultilitu se jedná?
Díky.
lukas260
Junior

Odeslat příspěvekod Vitom 25. 11. 2006 16:57

Mám úplně stejný problém se čtečkou karet, jak na potvoru ve svém vlastním compu. Jinak chodí absolutně všude jinde, kam jsem jí kdy zapojil nebo někomu půjčil. Nechodí mi v žádném z USB portů, ačkoliv všechna jiná zařízení, která jsem kdy připojil, chodí bez problémů. Po připojení se zadetekuje, je vidět jak v adresáři Tento počítač i Průzkumníkovi, ale když na něj klepnu pro otevření, tak to na mně plivne zlou slinu "Vlož disk do jednotky "..". Zkoušel jsem nainstalovat i ovladače z přiloženého CD, což pro Win2k a XP není nutné, ale výsledek stále negativ. Zkoušel jsem bezvýsledně všechno možné a už jsem se s tím v podstatě smířil, mašli si kvůli tomu nehodím. Fotky z karty si zkopíruji na externí USB HDD nebo 2GB Flash disk a potom z toho teprve na HDD compu. Je to dvojí práce, ale co nadělám :(
Vitom
Junior

Odeslat příspěvekod MorTo 25. 11. 2006 17:01

Ja som sa stretol aj s tym ze USB kluce dodavane s cd, dokazali zaheslovat uzivatelom vyhradenu cast, ale po instalacii ovladaca nebol system schopny rozoznat ziadny iny USB kluc. Tak mozno len prepisany originalny win ovladac.
HP Compaq nx 7400 CD, Core 2 Duo 5500, 1 GB RAM, 120 GB HDD
MorTo
Junior

Odeslat příspěvekod jankop 25. 11. 2006 17:03

Nevím co máš na mysli. Já jsem se tu dříve zmiňoval o softwaru, kterým jsem napravoval svůj USB disk, nikoliv systém. Šlo tuším o nějaký EZ Recover Canyon.
jankop
Junior

Odeslat příspěvekod lukas260 25. 11. 2006 17:31

V nějakém časopisu jsem se dočet, že při časté změně periférii,které se připojují střídavě do jednoho USB portu dojde k tzv. křížení ovladačů a poté dochází k výše popisovaným problémům. Toto jde prý odstranit ultilitou, kterou bohužel neznám.
Vlastním dva v podstatě stejné počítače osazené výše zmíněnou zákl.deskou, na jedné desce nejsou s USB porty žádné problémy, druhá si postavila hlavu, a ať dělám cokoliv, prostě odmítá komunikovat s jakýmkoliv flash diskem ( sice zjistí že bylo do USB portu něco připojeno, napíše však neznámé zařízení ). Ze zoufalství jsem i porovnal nastavení přepínačů na obou zákl.deskách a nastavení biosu, vše je stejné. Pod vlak proto neskočím, jen by mne zajímalo čím může být takovýto problém zapřičiněn.
lukas260
Junior

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 25. 11. 2006 17:44

1. Zkusid odpojit vsechny ostatni periferie a pak pridat USB klic
2. Nebo nastartovat nez ostatnich periferii jen s tim USB klicem

No, a jine USB periferie v te same zasuvce chodi?
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas260 25. 11. 2006 18:31

V předchozích příspěvcích jsem to již popsal, jede v nich vše. kromě USB klíčů. Nezáleží od jakého výrobce.
lukas260
Junior

Odeslat příspěvekod butchch 26. 11. 2006 13:54

Mám naprosto stejný problé.Mám externí USB disk,na kterémkoliv počítači jede bez problému,jen u mě doma nefunguje.WINXP najde sice zařízení - ten box,ale nevidí HDD.Na stejně nakonfigurovaném PC funguje jak má.USB porty jsou všechny funkční,pokud dám disk do jiného boxu,tak jede jak má.Ten blbnoucí je Transcend.Vyzkoušel bych i tu utilitku Canyon EZ Recovery,ale nejde nikde stáhnout.
butchch
Junior

Odeslat příspěvekod jankop 27. 11. 2006 09:10

butchch: Canyon EZ Recovery se dá sehnat na webu snadno, ale je určena pouze pro Flash disky. Pokud se jedná o běžný externí HDD, tak tam je na nic. Kdysi jsem pracně identifikoval řadič takového disku a pak jsem upgradoval jeho firmware. Ale bylo to kvůli nestabilitě. Používáš externí napáječ? Problém bych viděl v odběru proudu z USB.
jankop
Junior

Další stránka