nenalezený disk

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mijaja 10. 12. 2006 16:20

Koupil jsem si tenhle disk k desce Asus P5RD1-V. I když mám nastavený disk na SATA1 (deska SATA 2 neumí) disk se v systému vůbec neobjeví. V biosu desky je spuštěn i SATA controlel (jediná volba ohledně SATA v celém Biosu, kromě nastavení na Bootování ze SATA disků) a všechny ovladače SATA z CD od desky mám nainstalované. Hlášení biosu ovšem stále zní Third Master not Detected....a to v žádném SATA slotu.
V čem může být chyba?

Zkoušel jsem více variant zapojení, odpojil jsem IDE disky a nechal samotný SATA disk a zkoušel i jestli jej nenajde instalační CD woken, ale instalace se zastavila a komp vypsal, že se v něm nenachází žádný pevný disk. Možná by potřeboval zformátovat, ale nevím v čem, když jej ani bios neukáže.
mijaja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod X__ 10. 12. 2006 16:28

A ovladač na SATA z diskety máš nainstalovaný?
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SepiaX 10. 12. 2006 16:30

k té variantě k dyž jsi vyházel všechny Pata disky a nechal jen ten sata: při instalaci Windows tě instalační prvodce požádal o vložení driveru "F6" vložil jsi disketu s drivers pro sata řadiče? Jinak ti samozřejmě nic nenajde. Ten jumper na SATAI a SATAII je teměř k ničemu disk stejně rychleji nepoběží a mám zkušenost že ať s jumprem či bez jumpru disk je vždy nalezen.
SepiaX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mijaja 10. 12. 2006 20:51

No wokna jsem neinstaloval, jen jsem chtěl, aby instalačka ten disk zformátovala. Systém mám na jiném disku a tento měl sloužit jen jako úložiště. Takže k tomu vložení diskety mě to vůbec nevyzvalo. Jen pro SCSI disky a ovladače RAID, ale ty nemám a nepoužívám. Nebo to je ono? Normální ovladače SATA mám nainstalované z CDčka od desky. Mám je i na disketě, ale to po mně vůbec nechtělo. Stáhl jsem si i od výrobce DiskWizard, vytvořil nové diskety, spustil to, ale zase mi to ukázalo jen stávající IDE disky, ale ten SATA ne.
mijaja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SepiaX 11. 12. 2006 05:36

Takže ta hlaška že chce ovladače SCSI disky a ovladače RAID je přesně to co musíš udělat když chceš spustit průvodce insta. win. Až tě požádá stiskneš F6 a vložíš onu disketu pak pokračuj dle pokynů..
mno jinak mám taky ASUS sice jiný typ a při startu mi taky píše že SATA master not detect, ale vše běhá jak má je to zřejmě tím že je instalován pouze jeden sata disk takže je zbytečné detekovat master či slave. Zapoj sata disk i ata disky, spusť normálně Win a pak se mrkni do správce souborů jestli ti přibyl disk, mělo by ti už po spuštění Winů vyskočit že byl nalezen nový hardvare. Mno a pak už si s formátem určitě poradíš
SepiaX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SepiaX 11. 12. 2006 05:49

Ještě abych nezapoměl píšeš že jediná položka ohledně SATA v biosu je pouze serial ata controler a co položka hned pod tím s názvem "OnBoard SATA Boot ROM" tu tam nemáš?? Koukl jsem do manuálu k touto MB a je tam:-)
SepiaX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mijaja 11. 12. 2006 09:07

No asi to vyzkouším, ale tady mám obavy, že ty ovladače se nainstalují na tento disk a přitom systémový disk je jiný a na něm zase nebudou.... A reinstal windows bych na tento disk dělat nechtěl - měl by být jen jako datový.
Tu položku OnBoard SATA Boot ROM samozřejmě v biosu mám a taky jsem ji zkoušel, ale když na tom disku nic není, tak se bios sekne už v sekvenci načítání disků. Vypíše mi to ?.x.x.x, začne blikat kurzor a mohu jej jen resetovat. Na nic jiného nereaguje.
Stáhl jsem si i utilitky přímo na ten disk od Seagate Supportu, ale nepomohly ani startovací diskety, ani ten DiskWizard.
Ten disk prostě není a není. V biosu by spatřen jen v jednom případě - při odpojení všech Pata disků, ponechání volby:
Serial ATA controler - Enabled
Onboard Sata Boot ROM - Enabled
tehdy se objevil ve volbě 1st boot device, ale v přehledu disků Main (Master a Slave) byly jen DVD Romky. Disk žádný (Not Detected) a nastavení na 1st Boot device nebo ostatní nemělo stejně na nic vliv. Po restartu se to zase seklo.
mijaja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SepiaX 11. 12. 2006 12:46

Takže abychom v tom měli trochu jasněji, připoj pata disky i sata disk(ten na první sata kanál), každopádně v biosu dej Serial ATA controler - Enabled ...v bootování dej na první pozici pata disk kde máš operační systém, až naběhnou windows tak mrkni jestli tam ten sata máš...pokud ne dej přidat nový hardware a když ani to nepomůže zbývá poslední možnost a tou je inovace biosu.
SepiaX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mijaja 12. 12. 2006 17:51

Pánové děkuji všem zainteresovaným. Problém byl ve vadném napájecím kabelu. Po koupi nového a jeho výměně byl disk okamžitě nalezen. Jen mě trochu mate, že byl v Biosu "viděn" jen tak "napůl". Je možné, že by přes datový kabel procházelo i menší napětí, které by inicializovalo jeho načtení v Boot volbách, ale nestačilo na načtení v sekci Main?
mijaja
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků