Místo 320BG se "ukáže" pouze 131GB

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BARBAR 20. 3. 2007 10:13

Dobrý den, koupil jsem si PC (CPU P4 3,2 641+, RAM 2x 1GB DDRII, HDD Samsung 320GB 16MB T166 SATAII, MB ASRock 775i945GZ) a teď k problému:

V biosu se vše zobrazí OK, ale při instalaci OS Windows XP Pro se kapacita disku zobrazí jen 131GB, tak jsem dal 40GB jako C: a myslel, že po instalaci se zbytek kapacity zobrazí. Nestalo se. Prosím o radu, kde je chyba.

//blino: tema presunuta
Nevím, a proto se zeptám, ale to neznamená, že jsem blb, který nic neumí.
BARBAR
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 20. 3. 2007 10:22

BigLBA podporuje az SP2. MAs instalacky s integrovanym SP2?

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod FUNNY 20. 3. 2007 10:23

je nutne mit nainstalovan minimalne SP1. SP2 uz by tento bug mit nemela.
navod jak to zprovoznit:
* Stiskněte Start – spustit, vepište regedit a stiskněte Enter.
* Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters
* Klikněte pravým tlačítkem a zvolte Nový – hodnota DWORD.
* Název hodnoty upravte na EnableBigLba (přesně takto !!!), poté na hodnotu klikněte pravým tlačítkem a dejte změnit. Do pole hodnota zadejte 1.
FUNNY
Junior

Odeslat příspěvekod BARBAR 20. 3. 2007 10:42

Windows XP mám legální. CD je bez SP2, takže SP2 instaluji až po instalaci win.
BARBAR
Junior

Odeslat příspěvekod FUNNY 20. 3. 2007 10:58

FUNNY
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 20. 3. 2007 11:02

nejjednodussi cesta je dointegrovat si SP do puvodniho CD.

Jednoduchy programek ktery to dela"sam"je napr Windows Unattended CD Creator

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod vera.pohlova 20. 3. 2007 11:18

Pozor na to! Kvůli disku 250GB jsem přišel o data. Koupil jsem si disk Maxtor 250GB, udělal jsem na něm jen jednu oblast (partition). Ačkoliv jsem měl WinXP a SP2, ošetřené registry a dokonce program od Maxtoru který měl umožnit používání velkého disku, došlo po zaplnění disku nad 120GB k modré smrti a na disku najednou nebyly žádné oddíly. Ve firmě na záchranu dat zjistili, že Windowsy po překročení hranice 120GB nepokračovaly dál, ale začaly disk přepisovat od začátku, tím byl přepsán boot sector, FAT atd: >:-[]
Takže od té doby i když mám fyzicky velký disk, vždy ho rozdělím na více oddílů s maximální velikostí 120GB. Sice mi to možná někdo bude rozmlouvat ale pro mě "sichr je sichr".
vera.pohlova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dzon 20. 3. 2007 11:25

vera.pohlova píše:Pozor na to! Kvůli disku 250GB jsem přišel o data. Koupil jsem si disk Maxtor 250GB, udělal jsem na něm jen jednu oblast (partition). Ačkoliv jsem měl WinXP a SP2, ošetřené registry a dokonce program od Maxtoru který měl umožnit používání velkého disku, došlo po zaplnění disku nad 120GB k modré smrti a na disku najednou nebyly žádné oddíly. Ve firmě na záchranu dat zjistili, že Windowsy po překročení hranice 120GB nepokračovaly dál, ale začaly disk přepisovat od začátku, tím byl přepsán boot sector, FAT atd: >:-l]
Takže od té doby i když mám fyzicky velký disk, vždy ho rozdělím na více oddílů s maximální velikostí 120GB. Sice mi to možná někdo bude rozmlouvat ale pro mě "sichr je sichr". /quote]

to se mi stalo taky, s XP bez SP. IMHO ale s SP1+ neni problem mit particii >128G.
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod vera.pohlova 20. 3. 2007 11:31

Opakuju že mě se to stalo i když jsem měl vše v pořádku nainstalované (SP2, ovladače řadiče atd.) takže od té doby už nikdy neudělám partition nad 128GB prostě pro jistotu... než přijít o data raději budu mít disk rozdělený na víc oddílů. :idea:
vera.pohlova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 3. 2007 11:37

Vero.pohlova, ten tvůj sichr není ani trochu sichr, spíše pocit falešného bezpečí. Když dochází k efektu přepisování dat od začátku, tak to není záležitost velikosti oddílu, ale fyzické vzdálenosti od počátku disku. Když má disk něco zapsat, tak nedostane adresu ve smyslu relativní vzdálenosti od počátku oddílu, on ostatně nic netuší o nějakých oddílech a jak jsou rozmístěny, on dostane pokyn "zapiš to a to do clusteru č. (dejme tomu) 1238536". Tu adresu vypočítá chybně operační systém a je jedno, kolik oddílů (a jakých) tam je.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BARBAR 20. 3. 2007 11:50

To začíná být zajímavé. Zatím na HDD nic nemám, tak je to ok.
BARBAR
Junior

Odeslat příspěvekod macko[SK]=EFA= 20. 3. 2007 11:57

[quote="Pytlík";Vero.pohlova, ten tvůj sichr není ani trochu sichr, spíše pocit falešného bezpečí. Když dochází k efektu přepisování dat od začátku, tak to není záležitost velikosti oddílu, ale fyzické vzdálenosti od počátku disku. Když má disk něco zapsat, tak nedostane adresu ve smyslu relativní vzdálenosti od počátku oddílu, on ostatně nic netuší o nějakých oddílech a jak jsou rozmístěny, on dostane pokyn "zapiš to a to do clusteru č. (dejme tomu) 1238536". Tu adresu vypočítá chybně operační systém a je jedno, kolik oddílů (a jakých) tam je.s/quote]

amen... presne tak to je - oddiely ta kamo nezachrania :!:
macko[SK]=EFA=
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 20. 3. 2007 13:35

vera.pohlova píše:... od té doby i když mám fyzicky velký disk, vždy ho rozdělím na více oddílů s maximální velikostí 120GB. Sice mi to možná někdo bude rozmlouvat ale pro mě "sichr je sichr"."/quote]

Ja mán PC s komponentami z roku 1998. Teraz používan HDD o veľkosti 400 a 500GB. S niečim podobným čo tu píšete som sa nestretol. Základná doska (patriaca už do múzea) a aj WinXP nemajú žiaden problém rozpoznať tak veľké disky. Uvidím, čo môj staručký hardware povie, keď mu na budúci mesiac dám ochutnať HDD 750GB. Podľa môjho názoru bude chyba asi u užívateľa v tom, že disk nie je správne nastavený (master, slave ...), alebo je nesprávne pripojený, alebo je poškodený 80 žilový kábel.
Ansam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 3. 2007 13:43

No, Ansame, v nastavení Master/Slave, nebo v kabelech to určitě nebude.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod damianx 20. 3. 2007 15:01

Já mám 200 gb Wd caviar a nikdy jsem problém neměl.Ani na windows
bez sp1,sp2.
damianx
Junior

Další stránka