Asus Prime H410M-K R2.0 - odešel zvuk

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 12. 2021 06:59

Ahoj,

na desce Asus Prime H410M-K R2.0 jsem včera aktualizoval BIOS na nejnovější verzi 2802 (vyšel 3.12.), která měla opravit nějaký problém se zvukem (Fix audio signal tuning problem. Upgrading to this version is highly recommended.). Po upgradu přestal fungovat zvuk.

Ve správci není vidět zvukové zařízení, je tam jen monitor přes HDMI. Vedle hodin je sluchátko s červeným křížkem a hláška "není nainstalováno žádné zvukové zařízení. Přes "zjištění problému" to nic nenajde.

Zkoušel jsem přeinstalovat ovladače, vrátit zpátky původní verzi biosu (tady jsem čekal, že to zabere, ale nepomohlo), obnovit bios (load optimize defaults), vymazat cmos, nic nezabralo. Tak jsem ještě teď udělal čistou instalaci Windows 10 a taky nic, vyzkoušený live linux mint, taky bez zvuku. V biosu HD audio enabled.

Jak moc je pravděpodobné, že by upgrade biosu odpálil zvukovku? Deska je prakticky nová, koupená před měsícem, doteď bez problémů. Nenapadá vás někoho co ještě vyzkoušet? Nebo už jen reklamace?

Díky
anonymni

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 12. 2021 07:54

Výrobní vada -> reklamace.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 12. 2021 11:39

Že by bios odrovnal zvukovku je nepravděpodobné. (Teoreticky je to možné, ale v praxi jsem se s tím nesetkal.)

Pokud je chyba v biosu tak vrácením původního by to mělo chodit.

Osobně bych odpojil zvukové kabely i ty co jsou ve skříni a pak vytáhnul baterku na celý den a odpojil PC ze sítě aby na 100% byla MB bez proudu a pokud to pak nebude chodit (nebude zařízení vidět i když bude v biosu povolené) tak pak reklamace.

PS. Teď nedávno jsem skládal 2 kusy PC s touto MB a jedna nechtěla naběhnout a pípala kde byla zrada netuším, ale vytažení baterky a vytažením RAM a znovu vložením se to rozběhlo, takže netuším zda bylo něco špatně v biosu či špatný nějaký kontakt na ram.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 7. 12. 2021 11:58

Jakým způsobem jste provedl downgrade? 2802? Ono totiž není kam dawngradovat u této desky.

2021/12/03 jediný oficiální BIOS pokud se vám povedl dawngrade tak nejspíše na jiný BIOS a tam by opravdu jiný BIOS znamenal deaktivaci některých funkcí.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 12. 2021 12:20

Přesně jakou MB vlastně máte?

Jsou PRIME H410M-K R2.0 a PRIME H410M-K

Pro PRIME H410M-K R2.0 je tam pouze bios Version 2802 2021/12/03 jiný na stránkách není
Pro PRIME H410M-K je tam bios Version 1620 2021/07/24 pro tuto desku jsou tam i starší biosy verzí 1605, 1602......

Takže zda jste ty biosy neprohodil.....

Viz: https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... Desk_BIOS/
https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... Desk_BIOS/

Osobně bych skusil stáhnout znovu správný BIOS a provést znovu flash......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 12. 2021 19:21

Bios mám určitě správný, deska Asus Prime H410M-K R2.0, aktuální verze 2802 (po upgradu hned bez zvuku).

Předchozí byla 2601, která ještě nedávno byla na webu a se kterou všechno fungovalo správně. Bylo tam těch biosů ke stažení víc verzí pro tuto desku, ale s vydáním té nové všechny ostatní stáhli. 2601 jsem měl na flashce ještě z předchozího upgradu, downgrade klasicky přes Bios - EZ Flash, stejně jako upgrade. Návrat na 2601 nepomohl.

Zkusím ještě vytáhnout tu baterku.

Díky
anonymni

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 7. 12. 2021 20:11

Přepněte v UEFI mod do EZ a zkontrolujte zda nemáte deaktivovanou, zvukovou kartu. To by vysvětlovalo, že Windows ji "nevidí" z důvodu, že v UEFI ji máte nastavenou na DISABLED.
Integrated Peripheals-->HD Audio Controller-->ENABLED F10 SAVE restart a podívejte se do Windows zda opravdu zvuk jde nebo ne.

Pokud nepůjde zkuste program AIDA a podívejte se zda skutečně máte zvukovou kartu aktivní.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 8. 12. 2021 06:26

Jak jsem psal v prvním příspěvku, v biosu je HD audio celou dobu zapnuté (enabled). Vytažení baterky na noc nepomohlo. Návrat zpátky na bios 2802 taky ne. Posílám na reklamaci.

Díky všem za rady.
anonymni

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 9. 12. 2021 11:00

Tady občas se vyloženě nevyplatí aktualizovat BIOS na novější verzi. Pokud krásně vše funguje a nejsou sebemenší problémy s počítačem tak je nežádoucí flashovat.

Jiná situace je pokud chcete nový procesor koupit a je nutná aktualizace BIOS, ale jinak pokud vše funguje jak má tak bych to nedělal.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 10. 12. 2021 07:43

Zkoušel jsem upgrade hlavně kvůli tomu, že mi nešel zapnout TPM, i když to deska a procesor podporuje (nastavení v biosu jsem uložil, ale po restartu úplně zmizelo, stránka pch-fw configuration byla prázdná a TMP se nezaplo). Tak je možné, že měla nějaký problém od začátku a teď po měsící se to třeba projevilo i na té zvukovce. Dneska by mi měla přijít nová, tak snad to bude ok. :)
anonymni


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků