Gigabyte B550M DS3H + NVMe disk Samsung 980

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Scroll1 20. 11. 2022 10:50

Ahoj, stavěl jsem nový PC a při vložení NVMe disku Samsung 980 do slotu M2A_CPU to disk vůbec neidentifikuje. V BIOSu jsem zkoušel různá nastavení (CSM, NvMe enabled atp.), ale disk se prostě nezobrazí. Zkoušel jsem i jiný disk (Kingston A-2000) a také nic.
Pokud disk vložím do slotu M2B_SB, tak to disk vidí a dovolí mi to nainstalovat Windows a vše funguje.
BIOS mám ve verzi F15 a procesor je Ryzen 5 5500.
Z jakého důvodu nevidí deska disk v prvním slotu? Díky
Sloty pro NVMe viz obázek:
Přílohy
2022-11-20 10_45_43-Window.png
deska
Scroll1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 21. 11. 2022 11:02

Chodit by to mělo. Bohužel Gigabyte dokáže vyrábět ve svých BIOSech mysteriózní problémy. Setkal jsem se např. s případem, kdy disk po updatu zmizel, ačkoli se starší verzí normálně fungoval, nebo nebyl detekován, pokud byla v prvním PCIe slotu zasunuta grafická karta.

Zkus updatovat na BIOS F16a a poté načíst doporučené tovární hodnoty. Další možnost je vadný slot, respektive deska, nebo procesor. Pokud ještě neuplynula čtrnáctidenní lhůta od koupě, doporučuji desku vrátit a pořídit Asus.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Scroll1 21. 11. 2022 19:54

Díky za radu.
BIOS jsem updatoval na F16a, load optimized defaults a stejně nic. Disk se zobrazí jen ve slotu M2B_SB.

Deska je ještě ve lhůtě 14dní, ale je to celkem low budget PC a nevím jakou alternativu zvolit místo té Gigabyte. Navíc mám již nainstalované Win10, což znamená nový win s novou deskou ne?

Ten slot M2B_SB je nejspíše PCIe 3.0, připravuju se s diskem Samsung 980 o něco, když nevyužívám PCIe 4.0?

Od Asus tuto? ASUS TUF GAMING B550M-E? je o cca 500 dražší.

díky.
Scroll1
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 11. 2022 20:11

4.0 je pouze verze PRO. Což není Tvůj případ.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod r34ktor 21. 11. 2022 21:25

Scroll1 píše:Od Asus tuto? ASUS TUF GAMING B550M-E? je o cca 500 dražší.

Doporučoval bych spíše ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II v akci na Alze. Ano, oproti GB je sice o cca 1000 Kč dražší, ale s výrazně lepší výbavou.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 11. 2022 23:15

Pod to se podepisuji.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 11. 2022 11:03

Na základní desce a na zdroji by se nikdy nemělo šetřit ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Scroll1 24. 11. 2022 16:53

Máte pravdu chlapi. Jak řikám, low budget PC pro syna.
Desku jsem vrátil a koupil r34ktorem doporučenou ASUS B550M PLUS WIFI II.
SSD jsem vložil do slotu pod chladičem a disk je v pořádku detekovaný. Windows nainstalovány, vše běží. Deska je to moc hezká.
Díky.
Scroll1
Junior