Kauza SOC napětí s X3D 7000 AMD procesory

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 19. 5. 2023 10:51

SVI3 a AM5
AMD zavedlo v roce 2018 standard SVI3, jedná se o řízení a telemtrii k powermanagemntu, což zahrnuje mimo jiné distribuci voltáže i monitoring a spoustu dalších věcí. Poprvé SVI3 řízení nasadilo v desktopu AMD do procesorů Ryzen 7000. SVI3 standardizace v sobě pochopitelně zahrnuje i přímo odečty napětí uvnitř procesoru.

Tyhlety všechny věci a nějaká omezení, jsou součástí taktéž balíčku AGESA, které AMD pravidelně aktualizuje. Pravděpodobně se s uvedením Ryzen 7000 X3D stalo, že limitace SOC a voltage control vcore nebyla omezena. Proto byly některé verze BIOSů zcela odstraněny. Pozor, k tomuto odstranění došlo nejen na straně Asusu, ale i u ostatních (na Asus se zaměřil hledáček médií a tro hlavně z důvodu informací o nemožnosti reklamací s beta BIOSy v kombinaci s aktivovaným EXPO profilem)

GamersNExus "kauza" SOC napětí
GamersNExus v jendom z videí měřil SOC napětí během ultra zátěže PRIME95 ( pro zajímavost toto v praktickém využití nikdy nenastane, taková zátěž na CPU a řadič) a s načteným EXPO profilem a připojeným měřákem. Kde se peak u Asus ROG desky dostal na cca 1.34V na displeji připojeného měřáku. Otázka ale zní, odkud měřil?
Měření mezi VRM body desky nikdy nebude přesné, prakticky jedná se o nejméně přesnou hodnotu z několika možných.
Obdobný výsledek bude i na měření na bodech desky jako má právě třeba série ROG (pady na pravém okraji desky poblíž ATX24 pinu), tedy znovu zkreslený.
Blíže, ale přesto znovu jakoby na výstupu, je pak měření zezadu na desce v socket oblasti (MLCC), pořád však toto měření nebude odpovídat realitě.


Jaké je správnější měření?
Nejpřesnější technicky možné řešení je mít separovaný obvod poblíž CPU socketu se zesílením. Někoho možná překvapí, ale i taková řešení na některých deskách existuje,. Některé ROG desky mají tzv differential sensing, zkráceně die sens
Obrázek

Zde naměříte už velmi přesnou hodnotu realitě, ale stále bude trošinečku jiná než přímo v čidle procesoru.


A jak zjistit tedy přesnou hodnotu SOC napětí?
I proto existuje samotný standard AMD :-) Kdy je třeba mít přehled (hlavně na inženýrské straně vývoje v laboratořích AMD) o všech možných napětích a teplotách. Lze jej tedy číst i snadno přes software. Martin Malík má tento sensor i ve svém softwaru HWINFO. AMD jej má i ve svém Ryzen Master softwaru. Takže přesnou hodnotu odečtete právě zde :) Jedná se o položku SOC voltage SVI3 TFN. Čtení z IO čipu bude pak odlišné (záleží na modelu IO čipu a jeho umístění).

Obrázek
Obrázek

Všimněte si hodnot, kdy voltmetr 1, voltmetr č2 čtou z bodů u VRM desky
voltmetr č3 bere hodnotu z MLCC kondíku na zadní straně desky
voltmetr č4 zaznamenává die sense (i die sense měření má lehký overvolt proti reálné hodnotě SOC napětí, viz šipky)


Také článek k problematice, kterou sepsal finský web a redaktor Sampsa (velmi známá osoba ve světě hardwaru, zlváště OC komunity)
https://www-io--tech-fi.translate.goog/ ... x_tr_hl=en

Jakou hodnotu SOC Asus desky automaticky nastavují po načtení EXPO pamětí 6000?
S BIOSem 1415 (ROG desky) je toto napětí při tomto profilu okolo 1.25V

Záruka, BIOSy a EXPO
Nešťastné vyjádření a "fail" o nemožnosti uplatnit záruku na kombo beta BIOSu a EXPO profilu bylo jako stanovisko pozměněno. Zde, osobně věřím, mělo video GN smysl a dopomohlo tuto záležitost změnit. Záruka tedy platí na desky AM5 (a i na Intel) i s použitím EXPO/DOPC/XMP profilu :)

PS: dneska se videem pochlubil Gigabyte, který defakto měřil také overvolty na dvou místech desky a ve videu zdůraznil, že reálné napětí je sensor uvnitř CPU přes HWinfo a tím se je nutno řídit.
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 19. 5. 2023 13:17

Sorry, ale tohle mi přijde jako čistý PR BS :)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 19. 5. 2023 14:46

Ha a není...těžko může Gamers Nexus být znalejší než inženýři a top overlcokceři v Asus/Gigabyte či MSI a AMD.

SVI3 není bulshit také, ale skutečný standard AMD napájení a řízení procesorů. Prostě jsem se snažil jen lidem ukázat, proč měření na různých bodech desky nemlže nikdy odpovídat tomu, coje definicí napájení CPU (podmínky na řízení a správu procesoru se nedefinují vně, ale přece pro procesor samotný). A po všem tom haló na to oficiální cestou upozornil Asus i Gigabyte a pár elektro-tech nadšenců ve světě.
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 5. 2023 12:52

Ano, je to PR BS. GN nikdy netvrdil, že jejich měření jsou přesná - pouze poukazovali na problém, který zjevně existoval, protože ASUS (tak i GIGABYTE na některých deskách s problémovým BIOSem F5a) ho začal řešit; jejich měření jsou tedy čistě demonstrace problému a zde uspěli.

A když ti mj. něco čoudí na desce / shoří procesor, tak není co řešit, nemyslíš?

SVI3 jsem vůbec nezmiňoval, v něm problém není.

Tímto pouze potvrzuješ celou pointu.

Btw, follow up: https://www.youtube.com/watch?v=Z8OD_kLdF9Q
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků