Počítač ani nepípne

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ramirez-jnc 1. 11. 2010 00:12

Ahoj lidi,prosím o radu. Mám počítač Fujitsu Siemens Scaleo P. Nejprve párkrát zamrznul ( např. po snaze opětovného spuštění z režimu spánku ) a pomohlo jenom vypnutí vypínačem vedle napájecího kabelu. Potom párkrát nechtěl naběhnout a po vypnutí a opětovném zapnutí teprve naběhl. Ale dnes už ani nepípne. Po zmáčknutí tlačítka power se toto tlačítko ani nerozsvítí,rozjedou se jenom všechny větráky a jinak nic. Diody na klávesnici,optická myš,monitor prostě nic než ty větráky. Prosím o Váš názor zda se jedná o nějakou prkotinu,kterou můžu zvládnout sám nebo jestli je to na servis. Bednu jsem otevřel,nejprve jsem dotlačil všechno co šlo,jestli se to neuvolnilo,potom jsem skoro všechno odpojil ( hdd,grafickou kartu,paměti,dvd mechaniku) a zase zapojil,vyčistil jsem větrák a žebra chlazení procesoru,vyndal jsem na půl hodiny baterii( čímž by se měl resetovat bios,jak jsem se někde dočetl) a nic nepomohlo. Jediné co se rozsvítí jsou diody ve třech otvorech na předním panelu pc,které tam jsou nejspíš jako dekorace i když mě napadlo, že můžou být od základní desky,když na ní žádná dioda není, a problikne dioda u dvd mechaniky(ta se po vysunutí hned zase sama zasune). Mám pocit že by to mohl být špatný zdroj nebo odešla základní deska? Předem děkuji za vaše rady.
ramirez-jnc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 11. 2010 07:01

Může to být jak základní deska, tak zdroj. Ono to může být i něco jiného (cokoliv, co je napojeno na zdroj, včetně pamětí), to je ale méně pravděpodobné. Pro jistotu odpoj úplně všechno, vč. grafiky a pamětí a zkus zapnout. Pokud začne počítač pípat, tak přidávej postupně paměti, grafiku, HDD ... až zjistíš, co to je.
Myslím si ale, že se nepovede ani to první zapnutí.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramirez-jnc 1. 11. 2010 09:28

I když všechno odpojim tak se neozve ani to první pípnutí jak jsi předpokládal. Takže to tedy vypadá na tu desku nebo zdroj? To sám nepoznám co,když jinej zdroj nemám abych to vyzkoušel! Tak asi budu muset fakt do toho servisu.
ramirez-jnc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 11. 2010 09:46

kazdopadne.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 11. 2010 10:35

Jestli je to deska nebo zdroj poznáš jedině tím, že zkusíš jiný, dobrý díl. Pro tebe tudíž tudy cesta nevede a nezbývá než ten servis, ať již placený, nebo ve formě zkušeného známého.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mike07 1. 11. 2010 11:28

Ještě než pujdeš do servisu, vyzýkoušej ještě jednou ty paměti...zkus si někde o někoho vypujčit a vyměnit za ty svoje...pokud to pořád nepojede, znám dobrý tip, jak zykoušet zda je zdroj funkční nebo ne...Jstlimáš zájem, rád ti to přiblížím...pak už by zbývala jedině deska..
mike07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 11. 2010 11:54

Nenapínej a přibližuj...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramirez-jnc 1. 11. 2010 12:30

Přesně,nenapínej a přibližuj. Když máš tip jak to vyzkoušet,tak je jedno jestli ty paměti jsou ok ne? =o) Ale podle mě jsou asi v pořádku,to už by se nějak projevilo před tím než ten comp exnul ne? Povídej,vyzkoušim a uvidíme! =o)
ramirez-jnc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mike07 1. 11. 2010 16:49

funkčnost zdroje se da vyzkoušet tak, že se odpojhi od veškerych komponentu, od zakladni desky, prostě od všeho a necha se zapojeny pozde v elektricke siti..pak už jen stačí vzít du ruky svorku, či jiný drátek a spojit konkretni 2 piny na konektoru do desky.Jmenovitě zelený a černý.Nemusíš se bát, že se zdroj spállí nebo dostaneš elektrický kopanec :D.Jen to vyzkoušej a zse odpoje, pokud se zdroj rozběhne, nenech ho běžet zbytečně dlouho naprazdno :-) pro uplnost přikladam foto, jak by to mělo vypadat...Napiš pak jestli pomohlo.

http://www.jestineyong.com/wp-content/u ... bypass.jpg

-- 1. 11. 2010 16:57 --

jinak sorry za gramatickou stranku prispevku,pisu v rychlosti :-)
mike07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 11. 2010 18:09

Toho jsem se obával a proto jsem chtěl, abys přibližoval. A mohu říct, že jsi spíše vzdaloval. Tímto postupem totiž vůbec neprověříš funkčnost zdroje, jenom zjistíš, že výkonová část zapne, což kolega zjistil (roztočily se mu ventilátory), ale nic, vůbec nic to nevypovídá o kvalitě výstupního napětí, které může (a zhusta bývá) natolik zvlněné (nafouknuté kondenzátory), že elektronika prostě nepracuje. Je to k ničemu a moc z činnosti zdroje tímto neověříš.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wojta 1. 11. 2010 19:27

Můžu potvrdit, co píše Pytlík. Taky kolegovi nenabíhal PC a taky nás napadl stejný postup. Zdroj se po sepnutí PINů rozjel, tak už jsme mysleli že je to deska.
Nakonec jsem se ještě rozhodl, že vezmu zdroj a zkusím ho u svého PC (tady jsem trochu riskoval, že by mi mohl teoreticky zničit mou desku) a nenajelo. Takže se koupil nový zdroj a počítač bez problému funguje.
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramirez-jnc 1. 11. 2010 20:10

Tak děkuji všem za rady,zkusím se poptat po zdroji abych to vyzkoušel nebo to hodim do toho servisu. Ještě jednou díky =o)) Mějte se čáááu =o)
ramirez-jnc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kovarmichal 17. 4. 2011 15:13

Dobrý den, navážu na vlákno, protože můj problém je podobný, neřklu-li stejný. 4 roky bezproblémově fungující pc vykazuje po upgradu stejné příznaky. Po zapnutí se roztočí ventilátory, dioda disku jednou blikne, monitor je bez signálu, myš, klávesnice nenaběhnou. Pokud pc vypnu podržením tlačítka POWER a po několika sekundách zapnu, naběhne bez problémů a funguje bezchybně. Problémy začali po updatu BIOSu ze stránky Intelu (mám desku s chipsetem DG33FB) a výměně grafiky na Sapphire Radeon 5770 +poslední verze Catalystů, což jsem dělal současně, takže nejsem schopen určit, co je na vině. Problém se projevoval při 1/10-1/15 startů. Po výměně CPU na C2Q 9550 nastává problém v 99% případů. Zkusil jsem jiný zdroj, problém trval. Zapojil jsem půjčenou grafiku, problém přestal (hahá), ale moje grafika vyzkoušena v jiném pc a funguje bez problému. Desku jsem zkontroloval a všechny součástky vizuelně nevykazují známky problému (kondenzátory). Taky jsem vyjmul a znovu zapojil baterii desky. Jakmile pc naběhne, funguje bezchybně.
Budu vděčný za každou radu.

-- 17. 4. 2011 16:54 --

Tady jsou komponenty:

CPU Intel C2Q 9550
MB Intel DG33FB, Bios DPP3510J.86A.0572.2009.0715.2346 07/15/2009
Paměti 4x Corsair CM2X1024-6400 1 GB DDR2
Grafika Radeon HD 5770, Catalyst 2011.0126.1749.31909
HDD Seagate ST3160318AS 160 GB
Mechanika DVD RW AD-7260S
Zdroj Seasonic S12II-430
OS MS Windows Vista Home-64 bit 6.00.6002 (SP2)
kovarmichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 4. 2011 22:04

Stejně jako v minulém případě:
vadný zdroj nebo MB.
Co s tím?
Otestovat zdroj Power Testerem.
Bez chyby?
NE: vyměnit zdroj.
ANO: vyměnit MB.
Milan
Milanr1