MSI Z68A-GD80-B3 + Core i5 2500k, testing

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod M_MCU 18. 6. 2011 21:32

RECENZE _deadline na dokončení je 10.7.
Sem budu psát výsledky z testování, neb jsem k tomu povinen - viz soutěž, která na tomto fóru proběhla:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=8223198#p8223198

Úplný začátek:
Po tom co mi PPL přivezlo desku s procesorem, jal jsem se rozbalovat...
Pro příznivce unboxingu video:

Výsledek můžete vidět zde:
Obrázek
Obrázek

První co mě po rozbalení překvapilo, byla váha desky. Chladiče DrMos sice taky něco váží, ale je poznat, že mědí se tady rozhodně nešetřilo. Jinak na pohled vypadá deska celkem robustně a těžko budete hledat nějaké místo s neosazeným čipem či součástkou.

Zprovoznění desky nebyl problém. Manuál je velmi přehledný až detailní a trefit ram do slotu není těžké. V základním nastavení je grafická karta, integrovaná v procesoru, vypnutá.
Piny na RES a PWR apod. button jsou vyřešeny propojkami s popisem - kabeláž na propojku, propojka snadno do desky. Odpadá tím jakékoliv hledání typu ´kde se to kruci zapíná´ nebo potíže se správným nasazením těch miniaturních konektorů. (Mimoto, že tlačítka reset a power jsou spolu s OC-Genie i přímo na desce.)

Komponenty se budou pochopitelně měnit, pro zátěžové testy budu uvádět ´s čím to běželo´, ale zatím toto:
Startovní konfigurace [ deska + cpu + RAM 4GB 1600Mhz cl9 + GeForce 8600GT 256MB + Seagate Barracuda7200 320GB + Hedy_PP550FCA 550W]

První spuštění - Basic Input Output System:
Po spuštění se nedříve na okamžik objeví výpis řadiče PCI-E a přídavných sata, následně boot-logo, kdy už je možné pomocí F2 nebo DEL vstoupit do BIOSu.

Nebudu teď zabíhat do podrobností (viz kapitola ´BIOS -OC and Power´), ale to, co v této desce běží bych na pohled rozhodně nenazval "basic". Grafické prostředí sice vypadá jednoduše (styl ikonek hodně připomíná apple), ale té grafiky v tom, to muselo dát práce... .
Díkybohu, nebo vývojářům msi, je možný pohyb nejen myší, ale i pomocí šipek, ESC a enteru, myš člověk znalý "modrého biosu" vůbec nevyužije. Snadno se zorientujete a v sekci settings se skrývá většina položek standartního biosu od Boot_parameters po integrated devices, HW monitor atd.. V hlavním menu má samostatnou sekci overclocking a green power, kde jsou kdispozici snad všechna nastavení voltáže a časování pro celou desku. Ale naprosto šokující je, že mezi 5 základními je i sekce games. Zdá se, že tato deska je skutečně herní.

Co přinesl click-bios nového, to jsou integrované aplikace, jako ram-test a online-update. To by mohlo být užitečné, dále se pak podíváme nakolik jsou funkční.
Stručná prohlídka BIOSu je na videu:


Testování, kapitola A - téměř běžný uživatel:
Nejdříve instalace OS a poté měření -vytížení vs. spotřeba- a rozdělování výkonu do multivlákna + power-saving.
Naposledy upravil M_MCU dne 19. 6. 2011 20:13, celkově upraveno 4
Až někdy v budoucnu nadvláda strojů skončí a lidé se opět vrátí na povrch zemský , jaký OS budou používat?
M_MCU
KolemjdoucíOdeslat příspěvekod banner 20. 6. 2011 14:12

Dobre :).
btw: Ten zdroj vyhoď, protože je to jak časovaná bomba, jen nevíš, kdy vybuchne.
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M_MCU 21. 6. 2011 19:57

Ten byl docasne zapujceny na spusteni, kvalit HEDY jsem si vedom, nicmene v deseti prikazanich se o jeho zakazu nemluvi. Dale budu pouzivat svuj homerepared - vlastnosti se objevi v clanku, pro predstavu:
puvodne Xilence 600W - prevzan case, vetracek a ridici IO,
upraven sekundar: filtrace, diody a 5VSB rizeni,
a na primaru: usmerneni, filtrace sit i DC, FB a mosfety vcetne gate-control).
p.s. zdroj dokoncen vcera (20.6.2011)
Až někdy v budoucnu nadvláda strojů skončí a lidé se opět vrátí na povrch zemský , jaký OS budou používat?
M_MCU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M_MCU 10. 7. 2011 19:00

Zbytek recenze:
[technická pozn. - pokud si chcete prohlédnout konkrétní obr. otevřete si jej v novém okně]

Instalace OS:
Rychlá a bezproblémová. Win7 za 16min (z DVD), u linuxu záleží na verzi, ale už u dekompilace je poznat, že procesor je vyšší třída.
K desce je dodáváno CD se všemi potřebnými ovladači. Nechybí ani aplikace MSI.
Obrázek

Rozdělení výkonu:
Určitě víte, jak vypadá vytížení jednoho vlákna u HT, využijete procesem jedno virtuální jádro na 100% a zbytek v klidu nedělá téměř nic. Core i5 2500k má 4 fyzická jádra a pokud program na jednom vlákně využije vlákno úplně, processor mu přidělí 25% výkonu, ale nikoliv na jednom jádře, využita jsou všechna jádra a de-facto se střídají ve zpracování úloh. Tento způsob je zaprvé o malinko rychlejší a zadruhé úspornější, což znamená i menší produkci odpadního tepla. Porovnání jsem porvedl pomocí programu Cinebench R10 64b a Prime95 (možnost fixovat proces na celé jedno fyzické jádro) pro všechny režimy (multivlákno - vytížení na 25%, zapnuta všechna jádra - využito jedno na 100%, zapnuto jedno jádro - 100%).
Jako další klad, s tím spojený, hodnotím zpracování priorit procesů. Pokud např. vytížím procesor na 100% na všech jádrech jednou aplikací ( Cinebench / Prime / Linx ), není problém se systémem stále plynule pracovat (prostě nejnáročnějšímu programu kousek odebere), pak jsem spustil 2 velmi náročné programy naráz (kombinace předchozích) a do toho prohlížeč, vše k mému překvapení fungovalo bez sekání (ačkoliv pochopitelně poklesl výkon pro zátěžové programy), teprve u většího množství dat (pokus o online-flash a rozbalování 4GB balíku) v kombinaci s předchozím se při přechodu mezi okny objevovalo znatelné zpoždění.
Obrázek

Spotřeba a power-saving:
MB i CPU disponují značnými možnostmi úspory energie, vyjmenuji je zde a popíši jejich činnost. Také uvedu reálné výsledky, na které mají vliv.
Zaprvé, samotný procesor je schopen vyhodnocovat vytížení a podle toho přepínat násobič mezi 2 režimy - 1,6GHz, nebo plných 3,3GHz. Pro ty kteří by měli pocit, že změny frekvence výrazně ovlivní výkon, mám dobrou zprávu, jestli je přepínání násobiče aktivní nebo ne nepoznáte ani při "kanc. práci" či hrách ani v libovolném benchmarku. V případě malého vytížení procesoru je úspora až 32% oproti konstatnímu nastavení násobiče, ovšem pokud od zapnutí do výpadku proudu (nebo kleknutí UPS) hrajete apod., pochopitelně nepoznáte ve spotřebě rozdíl, když na 1,6 GHz přepne jednou za 10min. Pro představu v jakém rozmezí se výkon pohybuje jsem omezil násobič na 16 (1,6GHz) a spustil testy, níže je porovnání s hodnotami dosaženými při sbilní frekv. 3,3GHz a zapnutým EIST.
Obrázek

Další metoda úspory je regulace napětí jádra procesoru, pokud nepracuje nad cca 20% výkonu (ať už jen na jednom jádře, nebo celkem) ponechává napětí na 0,952V, jinak přepíná na parametry napájení, definovaná jako základní. (CPU_core_voltage lze v BIOSu přenastavit, dle svých požadavků.)
Tato technologie má na optimalizaci spotřeby značný podíl. Protože nižší napětí znamená snížení procházejícího proudu (ohmův zákon) a snížení napětí spolu s nižším proudem znamená pokles tepelného výkonu (Pout [Watáž]) procesoru. Opět to ale uplatníte pouze v případech neúplného využití výkonu CPU.

Grafická karta integrovaná v procesoru (I.G.):
Od integrované grafiky jsem neočekával žádný výrazný výkon, ale když se mi nepodařilo ji vytížit pomocí "hezkých oken" (prohlížeč nebo i F_HD video nejsou sebemnší problém), došlo na testy 3D schopností. Ačkoliv max. sdílená paměť je 256MB, za mnoho to nestálo. Následně jsem v BIOSu zkusil její výkon trochu posílit (I.G. má nastavitelné napětí a vlastní násobič - krok po 50MHz). V úplně základním nastavení tiká na 850MHz, přičemž má defaultně povoleno "přetaktování" na 1100MHz. OC Genie II mode posouvá hodiny I.G. na 1450MHz. Za zvědavosti jsem zašel ještě dál a protože normálně běží grafika na 0,44V, ale doporučené maximum je 1,4V , zkusil jsem z ní dostat o něco více (přecijen každý pixel se počítá). Výkonové srovnání jsem provedl 1) se starší GeForce 8600 GT a 2) novou AtiRadeon HD 6750. Výsledky testů viz tabulky. Bezváhání můžu říct, že tato integrovaná grafika má veliké rezervy. Po přetaktování se ukázala jako použitelná i na hraní her snižšímy nároky (HAWX, Supreme Commander II, C&C Tiberium Wars, Unreal Tournament 2007) a to i ve FullHD rozlišení. Dávám sem videa, pro představu, jaké efekty grafika zvládá ( zachyceno pomocí Fraps, zatím konvertovaná z F_HD přímo ze hry na youtube avi 480p - hrozné ale aspoň to nemá 900MB). Nekonvertovaná videa sem umístím, až se mi podaří je uploadnout.

Jako zajímavost jsem provedl srovnání spotřeby I.G. v jednotlivých režimech. Spotřeba v zátěži je porovnání spotřeby procesoru při zatížení s integrovanou vs. PCIE grafikou. Hodnoty jsem kontroloval i přes program CPUID HWMonitor.
Obrázek

Zvuková karta na desce:
Opět mohu říct, že jsem byl vlastnostmi překvapen. Karta nepotřebuje ovladače aby fungovala v 2.0 (line-in, line-out, mic, a zbylé tři jacky jsou nevyužité). Nicméně pro jakýkoliv jiný režim, je potřeba nainstalovat software výrobce, který, jak musím uznat, je velmi povedený, jak funkčně, tak po stránce jednoduchosti. Nabízí plnou kontrolu nad zapojením repro beden a přesměrováním signálů. Příjemným zjištěním bylo, že při prohazování konektorů se na ostatních kanálech neojevuje sebemenší rušení. Dokonce ani u konektoru jež zapojíte se neobjeví žádný náběhový impuls, jen se vás software zeptá na funkci, kterou má konektoru přiřadit a učiní tak aniž by se ozvalo jakékoliv lupnutí/praskot apod., stejně dobře funguje retasking konektoru za provozu (klidně i během přehrávání hudby/filmu). Za uživatelsky hodnotné považuji i možnost ukládání a zpětného načítání různých režimů, přičemž uložení se týká všech nastavení a parametrů. (např. i vybalancování jednotlivých beden pro režimy 5.1 a 7.1).
Testováno bylo na soustavě 7.1, v obyčejných podmínkách. Myšleno tak, že vyvážení pro odpadní roury, které software také nabízí, jsem nezkoušel.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Režim spánku a vytížení USB:
Podpora standardu EuP2013 mluví sama za sebe, deska skutečně nepřesáhne odběr 0,5W, což umožní napájet ji jen z 5VUSB, zbytek zdroje deska vypne, čímž eliminuje zbytečný odběr ze sítě. Jediné co zůstává zapnuté, je napájení ram (pouze refresh). Jako plus bych uved, že pokud máte připojené libovolné usb zařízení a je během přechodu do režimu spánku v činnosti, deska ponechá zapnuté napájení jen konkrétnímu využitému usb, ale se zapnutým Eup2013 je schopna napájet max. tak flashku/mp3 apod. (např během kopírování desku uspíte a po naběhnutí vše pokračuje bez chyby), rozhodně ale neočekávejte, že s 0,5W utáhne sérii vašich nejoblíbenějších přenosných HDD. Kladně hodnotím i zpětnou inicializaci HW, ať využijete libovolné rozhraní, deska při nabíhání vše zkotroluje (zdali má kdispozici totéž, co před přechodem do spánku). Ale protože deska udržuje data v ram, ve chvíli kdy vám vypadne proud, nastane problém. Po zapnutí se sice nahodí zbytek komponent, jenže v paměti není zhola nic (dál než k černé obrazovce se to nehne), bohužel nutno restartovat. Jednoduché řešení je UPS, a nemusí být ani nijak silná - 0,5W utáhne i pár tužkovek :-). Jako druhou možnost eliminace citlivosti na výpadek lze použít vysokokapacitní kondenzátory. Zapojit je před měnič napětí, který napájí ramku. [OBR.0] Čímž by mohla přečkat výpadek i na několik hodin.
Obrázek
Vytížení USB, jak se ukázalo, je problém, nikoliv však pro desku, ale pro testujícího. Vzhledem k tomu, že deska nabízí luxusních 10x_USB_2.0 a 4x_USB_3.0, nepodařilo se mi najít dostatek flash pamětí. Takže jsem použil co bylo po ruce (mobil, mp3, webkamera, usb2serial adapter, foťák atd.) a pro vytížení jsem využil 2x usb-hub do kterých byly zapojeny myši. Výsledek - jednoduše bez chyby, zádné zvlnění nebo pokles napětí. Přenosové rychlosti zůstávaly konstatní, akorát při připojení nového zařízení, se těm stávajícím sníží na moment rychlost transferu dat. NA USB 2.0 funguje napájení až na hranici (celkem 25W) a USB 3.0 umí dodat i v 2.0 připojení přes 5W (každé), pak odpojí napájení. Co se mechanické odolnosti portů týče, k zadním portům nemám výhrad, i konektory na desce (celkem 3x 2xUSB2.0 + 2xUSB3.0) jsou dobře umístěny, nic v jejich blízkosti nepřekáží, akorát USB3.0 jdou zasadit i vyndat poněkud ztuha.
Obrázek

Lan_test:
Jak jsem psal, zajímalo mě, zda 2 síťové karty dokáží skutečně přenášet rychlostí 2x1Gb/s. Test jsem provedl pomocí programu PassMark a to způsobem, že desku jsem připojil na gigabitový switch v učebně Jihlavského gymnázia a z desky udělal server (každé kartě jsem přidělil jinou IP) a na 6 počítačích spustil program jako klienta. (3 na každou síťovou kartu - jeden ji neuměl zcela vytížit.) Video z testování zde: (Jak si můžete všimnout, přenosové rychlosti dosahují 1Gb na každé síťovce - test ok.)


Raid:
Deska podporuje na 6 sata (z chipsetu) raid Matrix storage technology (AHCI, RAID 0/ 1/ 5/ 10). Sedmé sata je vyvedeno z cipu Marvell 88SE9128, který se také stará o e-sata port na zadním panelu.
Nastavení RAID v biosu nenajdete, pouze zapnete podporu raid na určitých discích (přepnete z IDE na RAID) a po restartování se ještě před logem MSI asi na 1 vteřinu objeví možnost přejít kombinací Ctrl+I do settings. Výboně fungující a jednoduchý přístup, pouze ta prodleva při bootování mohla být o malinko delší (než jsem našel Ctrl+I...). Nabídka vypadá takto:
Obrázek

Kapitola B - hráči a overclokeři:
Použitá ram: 4GB(2x2GB) Kingmax nano 2000MHz cl9
Deska (BIOS) nabízí obrovské možnosti přetaktování. Nastavit můžete napětí a frekvenci všeho co na desce najdete. Hodnoty, které umožňuje BIOS, dalece přesahují ty, které doporučuje výrobce komponent.
Obrázek
Deska má sama o sobě vyvedené piny, které jsou připojené na napájení na desce. Je to krok vstříc těm, co si napětí jež nastavili v biosu, rádi zkontrolují. Jsou i v dobrém provedení (kryté plastem ze všech stran), aby nedošlo k náhodnému zkratu. MSI k desce dodává i propojky (pro připojení multimetru).
Obrázek
Nakonec se ukázalo, že deska udržuje napětí vždy o 10mV nižší, než nastavené v BIOSu, bez ohledu zda nastavení provede automatika nebo uživatel. (CPU, I.G., RAM) Nadruhou stranu jsou všechna napětí čistá a vyfiltrovaná, bez špiček. Dokonce i v případě, že procesor aktivně přepíná meze usporným (0,952V) a plným napětím je max odchylka cca 20mV.Jako další na přetřes přišlo přetaktování.
Smekám klobouk za tlačítko reset-bios, to ušetří hodně nervů s přepínáním jumperů pro clear-cmos. Dokonce je na něj místo i na záslepse, takže ani nemusíte otevírat case.
Obrázek

S FSB se příliš hýbat nedá, bohužel funkční rozmezí je cca od 96,8MHz po 107,6MHz. Přestože deska nabízí rozmezí dalleko širší, mimo tyto hodnoty je nestabilní a padá, nebo vůbec nenaběhne. Taky hodně záleží na operační paměti, kterou osadíte, ale i při snížení nasobiče RAM se mi tyto hranice nepodařilo překročit. Velkou protivahou je odemčený násobič procesoru, umožňující hodnoty od 16 po 60krát frekvenci sběrnice. A tady se začaly dít věci. V následující tabulce jsou uvedeny hodnoty, kterých se mi podařilo dosáhnout s běžně dostupným chlazením. Stabilitu jsem testoval programem IntelBurnTest 2.51, přičemž bylo ještě v systému spuštěné kopírování. Pro porovnání jsem provedl testy i pro režim Turboboost. (pro plné zobrazení klikni)
Obrázek
Jako nejlepší, co se dosaženého výkonu týče hodnotím přetaktování kombinací FSB a násobiče (ID 4), ovšem je nutno podotknout, že pokud nevyužijete přetaktování po celou dobu provozu PC, vyplatí se ponechat FSB v základním nastavení, což umožní zapnout šetřící funkce, a násobičem zvednout horní hranici frakvence (ID 3). Dostaneme tak kombinaci znatelného nárůstu výkonu spolu se "studeným" a tímpádem i tichým chodem v momentě kdy chcete např jen sledovat film, nebo brouzdat po internetu. Jako zajímavost jsem se pokusil podtaktovat procesor a snížit napájecí napětí. Teoreticky by deska umožňovala snížení FSB na 38MHz (násobič 16x) a tím F_CPU na 608MHz. Jak se ale ukázalo, s tímto záměrem se deska a procesor odmítly srovnat. Takže výsledek je jen o malinko níže něž power_saving.

Nastavení ram v biosu podporuje frekvence do 2133MHz a limitace na prodlevu či refresh jsou v rozsahu více než dostačujícím. (většinou 1byte 0 - 255)
Co bych ještě zařadil mezi přetaktování, je přídavný napájecí konektor pro PCI-E grafiky, jejichž paměti jsou z valné části napájeny z desky a toto je krok vstříc těm, kterým by standadních 95W nemuselo stačit. (Zvláště pro přetaktování pamětí grafik je to přínos.)
Obrázek

Chlazení procesoru:
Boxový chladič, dodávaný s procesorem, dostačuje na chlazení při základní frekvenci, případně i Turboboost (pro něž jsou v BIOSu nastavitelné limity spotřeby omezující vydávané teplo). Při zapnutém OS Genie už měl znatelné problémy i po výměně teplovodivé pasty. [obr.1] A už jen z max. spotřeby (v tabulce overcloking) vyplývá, že s ním nelze procesor taktovat. Proto jsem zvolil něco výkonově ekvivalentního - konkrétně Arctic cooling Freezer 13 [obr.2]. Podotýkám, že tady se projevila uživatelsky praktická přínosnost tantalových SMD kondenzátorů. Na desce je skutečně dost místa i pro montáž velmi rozměrného chladiče. [obr.3&4] A chtěl bych se omluvit, bohužel tu chybí pokusy se suchým ledem, firma Linde Gas, od které jsem jej chtěl objednat je schopna jej dodat až někdy začátkem srpna, takže pokud mi deska zůstane, určitě doplním.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Chlazeni Dr-Mos a chipsetu:
Kontrolu teploty jsem prováděl 2 způsoby 1) programem HWMonitor a 2) upravenou destičkou z case jiného PC, která umožňuje připojit více teplotních čidel.
Obrázek
DrMos mají chladič poměrně rozměrný, ale nepřekáží a bezproblémů udrží měniče pod 50°C a to i ve skříni s přetaktovaným procesorem (při odběru přes 120W). Zato chipset se pohybuje okolo 50°C při běžné práci. Dokud byl používán chladič dodaný spolu s procesorem, stačilo zbytkové proudění na to, aby teplo jen tak-tak odvádělo. Po nainstalování chladiče AC Freezer 13 se začal přehřívat k 58°C, ve skříni až 64°C. Takže pokud nebudete mít desku na stole, doporučuju vestavět do skříně alespoň jeden větráček který se bude starat o proudění kolem chladiče chipsetu. Jelikož mě zajímala i případná možnost alternativního chlazení a jelikož všechny chladiče jsou připevněny šroubky na spodu desky, což přímo vybízí k sundání, podíval jsem se pod chladič, jaké je na desce místo.
Obrázek
Obrázek

Herní výkon, grafické karty:
Testováno bylo s těmito komponentami: AtiRadeon HD 6750 1GB (2x - CrossFire) / GeForce 8600GT (2x - SLI) / GeForce GTX285 (1x PhysX & CUDA) / ram: 4GB(2x2GB) Kingmax nano 2000MHz cl9
Deska se chlubí podporou SLI i CrossFire a to právem. Vše bez problémů, bez potřeby dalších zvláštních ovladačů. Dosažené výsledky jsou zajímavé hlavně proto, že deska zřejmě eliminovala "byrokracii správy graf.karet", třakže 2 adaptéry = dvojnásobný výkon.
Obrázek
Obrázek

Rozdělení pci-e linek zajišťují obvody na základní desce (viz. foto) (PI2PCIE 2412ZHE - pro zájemce datasheet zde). První část (čtveřice obvodů) se stará o první pci-e porty, ty mohou běžet ve dvou módech. Buď 16x + nezapojený, nebo 8x + 8x. Dobré je, že chipy komunikují s kartou vždy na 16x, a rychlost je omezena až spojením chip-chipset (podrobněji v datasheetu). V grafu uvádím i dosažený výkon cpu, neboť výpočty PhysX prováděla u 2x8600GT a GTX285 grafická karta, pro porovnání s hodnotami dosaženými v přetaktování.
Obrázek
Obrázek

Herní výkon je jednoznačně dostačující i v základním nastavení, natož pak při přetaktování. Testované hry: Unreal 2007 1920x1080 PhysX_mode_Pack, SupremeCommander II 1920x1080 full, Mafia II 1920x1080 full. Vytížení procesoru se pohybovalo kolem 20 - 35% v náročných scénách, při "klidném procházení" dokonce využívá úsporného režimu (1,6GHz 0,952V). Z toho plyne i naprostá volnost pro další procesy, během hraní není problém stahovat z internetu a nebo dokonce konvertovat video, ano konverze poběží znatelně pomaleji, než kdyby měla kdispozici všechen výkon cpu, ale hru to nezpomalí, ta si vezme, co potřebuje a zbytek mohou využívat ostatní aplikace (viz. předchozí - zpracování priorit). Deska má velmi dobře rozvržené komponenty (nízký chladič chipsetu, ohnuté sata konektory, nízké kondenzátory atd.), takže instalace i rozměrnějších graf. karet je bezproblémová. Oceňuji 2-slotový prostor mezi Prvním a druhým pci-e, hodně to napomáhá chlazení výkonějších karet nvidia.
Obrázek

Avšak v případě, že byste chtěli osadit i třetí pcie slot limituje to použití desky, protože budou vypnuty následující části: e-sata, sedmý sata, usb3.0 pro přední panel, porty 1394 a oba PCI sloty. Vysvětlení v manuálu vypadá takto:
Obrázek
Ale pokud byste chtěli využít i 3. slot, tak pokud do něj zapojíte cokoliv s chladičem, připravíte se o přístup k tlačítkům, přední usb3.0 stejně nezapojíte, protože se vám tam nevejde konektor, jediná použitelná kombinace, která mě napadá je SSD disk do pci-e. To by mělo smysl, a v tom případě se nebudete hnát po tom, aby pc bylo multimediální , ale půjde vám o herní výkon.


Military Class II
Tady jsem byl nejvíce zvědavý na spínací frekvenci DrMos. Jak je vidět DrMos skutečně udržují stálých 1MHz, v případě úspory energie (Intel SVID nebo APS) se určené sekce jednoduše vypnou úplně.
Osciloskop jsem připojil přímo na výstup jednotek.
Obrázek

tady jsou záběry 1) při náběhu 2) spínací frekvence 3) detailní pohled na jeden impuls
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Kondenzátory na desce jsou
a) dobře rozmístěny (nepřekáží a nemusíte se při instalaci konektorů bát, že byste o ně zavadili)
b) co se elektrických vlastností týče, výborné. Kapacita je totožná s udávanou a u tantalových na filtraci napětí cpu jsem dokonce naměřil v průměru o 10uF více. Na/Vybíjecí proud je nad udávanou hodnotou, stačí si porovnat náběhové impulzy s kapacitou, která mimochodem činí 11mF (23x ~480uF - udáváno 470 -> 10,81mF).

Ve finále jsem se pustil do testů s ARM9 a FPGA
Nový click-bios neumožňuje nastavit adresy portů apod., to lze u této desky jen přes OS a to ještě jen na vyšších adresách.
Co u této desky budete také hledat marně je sériový port, jehož absence sice neznamená nevyužitelnost, ale stěžuje práci s lowHW programátory. (paralelní p. jsem ani neočekával)
Ovšem deska disponuje dostatečným množstvým USB, aby je bylo možné nahradit externě.
Co se týče studií pro programování, je deska a procesor naprosto vyhovující.
ARM Developer Suite i AVR Studio mají prodlevu tak krátkou, že nepoznáte začátek kompilace od konce.
A návrh fpga (ISE WebPack) zvládá vytvořit bin soubor z VHDL zdrojového kódu za 40 vteřin. (Pro představu, jednalo se o jednoduchý grafický adaptér a VGA výstupem na platformě kitu NEXYS2).

Závěrečný verdikt?
Za ty tři týdny co jsem měl desku s procesorem na testování se mi nepodařilo najít výraznějíší nedostatky. Jako cílové uživatele bych k ní zařadil téměř všechny kategorie, od kancelářské práce (tichý chod a nízká spotřeba) až po overclokery (odemčený procesor a široké možnosti nastavení a kontroly v BIOSu). Je samozřejmě na každém jak desku využije, jen by se dalo říct, že do kanceláře je takové platformy škoda. Ikdyž si troufám tvrdit, že na tu obyčejnou kancelářskou práci bude stačit i po 8 letech. Podporuje až 32GB ram, takže by teoreticky neměla mít problém s narůstáním objemu SW.
P.S. Pokud Vás napadá ještě nějaký test, který by byl vhodný, napište to sem, pokusím se provést a výsledky zveřejnit zde.

Ještě bych chtěl poděkovat Easy-Computers Jihlava, kteří ochotně zapůjčili prakticky všechny komponenty do tohoto testu.
Obrázek

Dodatek: Tato recenze byla kompletně celá připravena na testované desce s procesorem Core i5 2500k. zde ke stažení xlsx (grafy v testu)

Screen-shot plochy po 3 týdnech testování:
Obrázek

A hádejte co mají na sobě napsáno ponorky v 3Dmarku 11?
Obrázek
Až někdy v budoucnu nadvláda strojů skončí a lidé se opět vrátí na povrch zemský , jaký OS budou používat?
M_MCU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod David P. 11. 7. 2011 14:36

To jste si vyhrál, dobrá práce. Jen by mě zajímalo, jak to hraje v té odpadové rouře :D
David P.
Šéfredaktor Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 11. 7. 2011 15:27

jste nikdy neměli žádnej podnikovej/redakční raut s alkoholem?

akustiku odpadní roury zná každej týnejdžr...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M_MCU 11. 7. 2011 20:52

ROURA SOUND
Tak ještě jeden dodatek.
Popohnán přáním pana Polesného a svou zvědavostí, odzkoušel jsem audio režim odpadní roura.
Testováno bylo na dvou typech odpadního potrubí. 1) beton 2) novodur
Obrázek

Následnou reprodukci zvuku jsem prováděl ve venkovním prostředí (od desky natažená stíněná dvojlinka), zkoušel jsem i nahrávat výsledný zvuk na druhé straně trubky, avšak vše co jsem měl poruce se ukázalo jako nedostatečné.Ke shlédnutí příšerná nahrávka.
Ze své živé zkušenosti mohu říct, že majitelé odpadů betonových tuto funkci nevyužijí, resp. nepřináší žádnou změnu v poslechu, zato u novoduru se projevilo mírné utlumení basů (méně rezonance, méně třesu) a ořezané výšky, takže to "tolik nepištělo". Funkce vám tedy poskytne o něco méně utrpení při poslechu pomocí odpadních rour. Mrzí mě, že nedošlo na testy , kdy je roura zakopaná, případně přímo za provozu odpadů. (Holt nezbyl čas na výkopové práce a ani dobrovolní kopáči.)
další foto:
Obrázek

V závěru jsem objevil v nastavení zvuku další zajímavý mód. KAMENOLOM
Obrázek

Ale tam mají otevřeno jen v pátek a sobotu a nejsem si jistý, že seženu tak dlouhou prodlužku (do nejbližšího kamenolomu 8km :-D). Třeba někdy příště...
Až někdy v budoucnu nadvláda strojů skončí a lidé se opět vrátí na povrch zemský , jaký OS budou používat?
M_MCU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joystick 13. 7. 2011 06:52

Banner, kolik zdrojů zn. HEDY Vám prošlo rukama a kolik se jich pokazilo, že je značíte za časovanou bombu?!
Joystick
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 7. 2011 09:50

Stačí se podívat do tématu Nedoporučené zdroje.
Bari007
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 13. 7. 2011 14:26

Perfektní recenze, poslední podkpaitloka mě pobavila :-D
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joystick 13. 7. 2011 16:22

Bari007 píše:Stačí se podívat do tématu Nedoporučené zdroje.


Hmm. Seriózní test laciných zdrojů HEDY jsem nikde nenašel. Tyhle řečičky typu "Jedna paní povídala" jsou opravdu "Seriózní" zdroj...)

Je to lež! Ať dá důkaz o tom, jak moc jsou zdroje HEDY poruchové, potom se omluvím a názor upravím. Do té doby je to pro mě naprostý nesmysl, blábol!

Zdrojů HEDY mi rukama prošlo několik set kusů!!! A poruchovost? 3 (slovy TŘI) kusy!!! A u těch si nejsem jistý, zda je náhodou neodpálilo při bouřce přepětí v síti.

Upřímně řečeno, za mnohem, ale MNOHEM problematičštější zdroje považuji kupř. Seasonic. Tam mám prozatím takřka 80% poruchovost. (Vše nad 1.600,- Kč bez DPH nákup).

Jakto, že v nedeporučených zdrojích není i SEASONIC?!
Joystick
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 13. 7. 2011 16:32

a proč si ten seriózní test neuděláš ty sám, když ty HEDY dýluješ ve velkým?

už jenom když se k těmto zdrojům přiblížíš s jakýmkoliv měřákem, tak slyšíš pláč všech těch čínských dětí, kterým prošel na pásu rukama...

hele, upřímně, ty tvoje stovky kusů v rukách jsou stejná paní povídala, jako naše, takže zatím střílíš pořád jen slepejma...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 13. 7. 2011 17:01

... Joystick ...

80% si vsimlo, ze Xku chybi vrtule? To uz je skoro na verejne lyncovani!
Klidne si prectu seriozni recenzi, prvne ten zdroj poradne prilep, aby nezacal mavat bilou vlajkou a prchat v panice, ze se blizi merak. Utechou mi budiz Atlantik.

Nice day
GfC
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků