Podpora Floppy na současných MB

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jarešek 19. 8. 2011 16:54

Dobrý den,zajímalo by mně jak to vypadá s možností zapojení interních disketových mechanik u dnešních motherboardů.Mám na mysli např. desku pro FM1 socket Gigabyte GA-A75M-UD2H(rev.1).V případě ext. USB FDD bude tato fungovat když se např. účetnictví přepne do DOS. 8-P
jarešek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 19. 8. 2011 22:18

Jednoduše nebude protože DOS USB nezná a ovladače pro DOS nejsou.

Takže jedině že by to emuloval přímo BIOS - ovšem pochybuji že by to k něčemu bylo.

Výroba disket už byla zastavena a diskety už se nevyrábí - jak je to s mechanikami nevím.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 19. 8. 2011 22:40

Nestaci tomu ucetnictvi premapovat nejaky adresar na disk A?
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 8. 2011 12:59

No tak floppy disky se pořád vyrábějí http://www.verbatim-europe.cz/cz_17/pro ... _2531.html i prodávají http://www.alza.cz/baleni-10-ti-disket- ... d63975.htm

Mechaniky se prodávají také.

Už se nepamatuji, jak přistupuje na mechaniky v DOSUu, ale snad přes BIOS, BIOS většiny základních desek USB podporuje, tak by to nemuselo být beznadějené.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 20. 8. 2011 15:01

Tak jsem si to zjistil sony zastavilo výrobu, no nějakou dobu asi ještě na ně narazíme - ale perspektivu nemají.

Jinak určitě pro DOS se dají použít virtuální mechaniky - ovšem některé DOS programy obcházely BIOS a řídili si ji samy a tam to asi nebude jednoduché nahradit.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 8. 2011 15:52

Dnešní motheboardy... Pro kancelářské užití v DOS programu... Jak cheš.
Moderní desky s FDD portem se taky pořád (omezeně) vyrábějí i prodávají. Dají se najít MB s floppy pro s.1155, například ASRock jich několik vyrábí (H67M, P67 Pro3...), pro patice 1156, 1366... Ty sis ovšem vybral zrovna platformu FM1, kde floppy (ještě?) nikdo nedělá. Pokud je to technicky možné, AS-rock ji určitě někdy později taky nabídne (připádá mi, že se na to specializuje.)

(Starší S775: běžně dostupná GA-P41T-USB3L (a mnoho jiných) a pro kancelářské užití si myslím procesory core2 duo/Quad, které se taky bez problémů dají sehnat, bohatě stačí.
dtto AM3 / AM3+)
Naposledy upravil vladimir dne 20. 8. 2011 16:36, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod radim33 20. 8. 2011 16:35

No, já mám doma kýbl disket, skoro doslova, připravenou novou základní desku na upgrade bez disketové mechaniky a málo času na to obsah těch starých disket stáhnout. Ono je to dost náročné na čas, protože hodně z těch disket je starých x let a je třeba je opravovat.
Hodila by se mně nějaká ideálně redukce z USB na řadič disketové mechaniky a s ovladači pro řadič a mechaniku pro nějaký současný OS. Třeba pro WinXP nebo pro nějaký Linux.
radim33
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 8. 2011 16:37

Radim33: Kup si celou usb floppy mechaniku, nemyslím, že by někdo vyráběl redukci.

http://www.alza.cz/externi-fdd-mechanik ... 112094.htm
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod radim33 20. 8. 2011 17:31

Asi mi nakonec nic jiného nezbude než floppy na USB.
radim33
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 8. 2011 17:40

Proč tak odevzdaně? :-D Ten adaptér by byl za stejné peníze jako celá tato mechanika: podívej se, za kolik se prodávají třeba USB adaptéry pro HDD.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod soban 20. 8. 2011 20:45

Přesně buďto vyhrabeš starý PC s konektorem pro FDD, a nebo koupíš mechaniku na USB.

Jinak taky jsem doloval data a přebíral co je k něčemu.

Ovšem programy moc z disket nepoužiješ, na novým HW moc nechcou chodit :-) takže pouze virtualizace v OS kde zase bývají jiné problémy, něco chodí něco ne.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 20. 8. 2011 21:58

Jednak se dá koupit i levněji - http://mechaniky.heureka.cz/4world-external-fdd/ a zdá se mi i rychlejší, než klasická vykopávka. Mám zrovna tuhle, je to přeznačený teac.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel