Lze zapojit na 1x IDE 2 zařízení přes 1xPATA ?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod matth33w 1. 10. 2011 14:23

Zdravím,
měl jsem starší desku, kde jsem přes 2 x IDE zapojil HDD a DVD-ROM přes kabel PATA (každá komponenta 1 kabel).

Deska však vypověděla, a teď jsem sehnal desku, co má pouze 1 x IDE a ptám se zda můžu na 1 kabel zapojit jak HDD tak i DVD-ROM (ten kabel se rozdvojuje) anebo musím koupit jiný HDD a ten zapojit přes SATU...

Díky

PS. snad jsem pojmenoval , vše správně :roll:
PC: AMD Athlon II X2 250, Gigabyte GA-MA770T-UD3P, Kingston 4GB 1333MHz, Gainward GTS250 512MB DDR3
Notebook: Toshiba Satelite Pro U400
Mobil: Xperia Mini
matth33w
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 1. 10. 2011 14:32

Nadpis je poněkud zmatečný, protože obvykle se používají slova IDE a PATA jako synonyma, ale v zásadě to tak jde. HDD se musí nastavit jako Master (u WD "Master with Slave Present") a DVD-ROM jako Slave. Pokud to není úplná vykopávka, tak by se měl použít 80-žilový kabel.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 1. 10. 2011 14:38

při dnešních cenách a životnostech optických mechanik je skoro ekonomicky výhodnější, když si za čtyři kila koupíš novou do SATA slotu...

jestli tvoje optický mechaniky přežívají abnormálně dlouhou dobu, můžeš ji použít i ve své příští sestavě...

o čemž ale upřímně pochybuju, jelikož cokoliv optickýho je už nejmíň tři roky pasé...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod matth33w 1. 10. 2011 14:42

díky
PC: AMD Athlon II X2 250, Gigabyte GA-MA770T-UD3P, Kingston 4GB 1333MHz, Gainward GTS250 512MB DDR3
Notebook: Toshiba Satelite Pro U400
Mobil: Xperia Mini
matth33w
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 1. 10. 2011 15:35

kernel_panic [passed]: Proč by si měl kupovat novou mechaniku, když mu ta stávající funguje? Dvě zařízení na jedné kšandě nejsou (většinou) žádný problém.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rejpal 1. 10. 2011 17:10

Pokud má kabel na dvě zařízení!!.. Jinak se opravdu vyplatí než kupovat kabel koupit SATA mechaniku.
Nedělejte to jako já a v ničem se zbytečně nerýpejte!!! RejpalX
rejpal
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 1. 10. 2011 17:37

dvě zařízení na jedné kšandě rozhodně nejsou nejmenší problém...

problém jsou vybraný optický mechaniky (především značky LG), který legendárně odmítaly fungovat jako slave...

a všichni dobře víme, že HDD a optika na jedné kšandě je to uplně nejvíc nejnouzovější řešení...

jestli má teď skutečně jen DVDROM, při nákupu nové SATA mechaniky za ty čtyři stovky dostane, co do počtu funkcí, téměř to nejlepší, co slepá technologická větech optických zařízení přinesla...

kdyby to záleželo na mě, nechám celý tohleto optický mechanikování (ať už PATA nebo SATA) učebnicím dějepisu, pokud bych neměl na DVD médiích nějaký ukrutně unikátní data, který internet ještě nestihl stodvacetkrát zduplikovat...
Naposledy upravil kernel_panic [passed] dne 1. 10. 2011 17:40, celkově upraveno 1
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 10. 2011 17:39

Jen z nouze.
Dvě zařízení s různým režimem UDMA na jednom datovém kabelu = zoufalství. Pomalejší zařízení (obvykle mechanika) brzdí rychlejší.
Nejrozumnější řešení sis navrhl sám:
matth33w píše:koupit jiný HDD

Samozřejmě musíš nejdříve zjistit, jaký HDD je kompatibilní s daným utajeným typem MB a BIOSu.
Nebo použít moudřejší řešení Kernela:
kernel_panic [passed] píše:při dnešních cenách a životnostech optických mechanik je skoro ekonomicky výhodnější, když si za čtyři kila koupíš novou do SATA slotu...

který můžeš použít v budoucím PC bez problémů.
Prakticky každá DVD mechanika SATA by měla fungovat v libovolném MB se SATA řadičem.
// Kernel byl rychlejší. ;-)
Správný postřeh:
kernel_panic [passed] píše:problém jsou vybraný optický mechaniky (především značky LG), který legendárně odmítaly fungovat jako slave

Každá vypalovačka by měla být vždy zapojena jako Master, jinak nefunguje korektně.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 1. 10. 2011 18:55

No to je drobet přehnané, měl jsem postupem doby X počítačů, vždy HDD (WD) master a DVD mechanika LG jako slave a žádný problém jsem nikdy nepozoroval.

Sice Wikipedii nemám moc rád, ale doporučuji přečíst http://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_ATA
Multiple devices on a cable
Two devices on one cable — speed impact

Nicméně to vidím tak, že jestliže matth33w má, jak píše v prvním příspěvku, PATA HDD, PATA DVD a kabel na připojení dvou zařízení, tak nejjednodušší, co může udělat, je vyzkoušet, jestli to bude fungovat. Teoreticky by mělo, praxe je vždy pestřejší. Pokud mu to fungovat bude, má vystaráno. Pokud ne, koupí si jedno zařízení SATA. Osobně bych volil HDD, protože na něm rychlost práce s počítačem závisí víc a optické mechaniky už stejně pomalu nikdo nepoužívá a nepotřebuje, tedy by to byly vyhozené peníze.
Petr_S
Pokročilý