Soutěž Fóra Živě.cz o desku MSI s procesorem Intel

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aaaa_ 5. 6. 2012 21:29

nemam co do huby, takze by som ju este ten den predal. co moze byt od vas slachetnejsie ako zachranit ludsky zivot vasho dlhodobeho citatela?
a testoval by som, na ebay, bazosi a podobnych, kde sa preda za vyssiu cenu

edit: no a este mi napadlo, keby som nahodou medzitym nasiel na chodniku nejake vysokoeurove vina v krabici od bot, natocil by som s nou video http://www.youtube.com/watch?v=kl1ujzRidmU ci http://www.youtube.com/watch?v=Ie-Wvqw5zYM a meral otacky uletelnych fanov
Naposledy upravil aaaa_ dne 5. 6. 2012 21:41, celkově upraveno 1
aaaa_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 5. 6. 2012 21:34

Zdravím všechny,

V případě, že by mi bylo dovoleno desku i CPU otestovat, tak bych procesor i desku podrobil řádnému testování, které bych rozdělil na 2 hlavní části:

1) Vlastnosti HW a použité technologie
- Nejdříve bych se vrhl na porovnání klasického BIOSu a UEFI. Zde by mě velice zajímalo zda UEFI podporuje "profilování" pro nastavení frekvencí CPU a GPU a jestli je možné mezi nimi jednoduše přepínat (např. možnost rychle přetaktovat CPU na hry nebo přepnout na profil kdy bude CPU podvoltováno. Velice zvědav bych byl také na rozdíl ve spotřebě.
- Zvědav bych též byl na propustnost USB portů (jak 2.0 tak 3.0) a závislost přenosové rychlosti na počtu připojených zařízení.
- Vzhledem k tomu, že Military Class III technologie slibují hory doly tak bych také rád znal teploty napájecí kaskády a čipsetu ve srovnání např s Gigabyte GA-P67A-UD4.
- Zajímaly by mě také použité SW technologie a jejich přínos - např. Winki 3, zdali je to vůbec k něčemu v době kdy jsou SSD disky dostupné a počítače bootují velice rychle.

2) Hardwarové testy:
Hardwarové testy bych rozdělil na 3 hlavní části:
I) Testování s integrovanou grafickou kartou
- V případě testování s integrovanou grafickou kartou by mě velice zajímal výkon IGP a také spotřeba celé sestavy v běhu s IGP. Zajímavé by též bylo vyzkoušet závislost IGP na použitých pamětech
- Výkon integrované GPU bych otestoval, jak na starších hrách (Stalker, Unreal Tournament 3) tak i na novějších peckách typu Battlefield 3, Diablo 3 nebo Starcraft 2. Přiznám se, že reálný výkon IGP ve Starcraftu 2 by mě velice zajímal protože jsem kdysi viděl video, kde Korejci doporučují Intel IGP :-)
- Výsledky bych se také pokusil určitě porovnat s co největším množstvím starších i novějších grafických karet.
II) Testování v základním nastavení
- Zde bych otestoval procesor ve "stock" nastavení, to znamená, když si normální člověk koupí danou kombinaci co od toho může čekat bez hledání optimálního nastavení.
- Také bych otestoval, zda deska obsahuje přednastavené přetaktované profily a zda vše funguje jak má.
III) Ruční taktování a ladění
- V této části bych si s hardwarem asi nejvíce vyhrál, to znamená že bych se snažil najít co nejvyšší/nejnižší stabilní nastavení (tj. při přetaktovaném procesoru, při podtakovaném procesoru).

Za samozřejmost považuji otestování železa v různých hrách (a pokud by byl zájem určitě bych provedl i nějaké testy na přání), syntetických testech a některých "netradičních" testech například:
- Zpracování obrázků a výpočty v Matlabu
- Simulace a kompilování zdrojáků v různých jazycích (mám někde pár projektů z VŠ, tak bych mohl vyzkoušet, jak se s nimi procesory poperou)
- Vyzkoušel bych, jak si CPU vede při virtualizaci
Ve všech případech by mě velice zajímala spotřeba sestavy a teploty komponent za použití různých chladičů (zejména rozdíl mezi BOX chladičem a Freezerem 13). Testovací sestava by byla následující:

Kingston HyperX 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz případně Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz
Intel 320 SSD 80GB
CoolerMaster Centurion 5
Arctic Fan 8025 PWM
Arctic-Cooling Arctic F12 PWM
Chieftec Smart Series GPS-500AB-A 500W

pro porovnání bych použil následující sestavy:

AMD Phenom II X4 960T Black Edition
Arctic Freezer 13
Gigabyte MA790X-DS4
2x2GB RAM DDRII 800 A-Data
Ati Radeon 5770
Intel 320 SSD 80GB

Intel Core i5-2500K BOX
Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte GA-P67A-UD4-B3
Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz
Gigabyte GTX560 Ti 1GB
Intel 320 SSD 80GB

Závěrem bych chtěl asi jenom dodat, že bych se snažil vyzkoušet všechno, co by mě napadlo, to jest že bych se taky podíval na zoubek integrovanému zvukovému kodeku, snažil bych se dát dohromady co největší množství údajů o teplotách a o spotřebě. Jako OS bych použil Windows 7 a také bych také oprášil Linux a i Windows 8 by stál za zkoušku. Určitě bych toho vyzkoušel více, leč nic dalšího už mě nenapadá :-)
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod cabman 5. 6. 2012 21:45

A co si najít holku?
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod kozel_Z97 5. 6. 2012 21:46

Zdravím. Tak tady je můj soutěžní příspěvek.

Kdybych desku a procesor dostal, ještě před vybalením, bych natočil unboxing. Po rozbalení důkladně (profesionálně) ofotil. (Mám doma Canon 7D, takže pro mě žádný problém) A představil komunitě o co vlastně jde. (specifikace desky a procesoru, detaily, příslušenství atp...) Tuto část bych nahrál na forum živě.cz a začal testovat.

Testování bych již rozdělil do bodů, aby to bylo přehlednější.

1) Nejprve bych desku s procesorem namontoval do skříně Fractal R3 s grafikou MSI 560Ti-Hawk, Zdrojem Seasonic M12II-620 (620W), paměti Kingston (2x8GB) SSDčkem od Intelu (320) a chladičem procesoru Gelid GX7. Poté vše zkontroloval jestli montáž byla správná a reinstall W7.

2) Nyní už jsme ve Windows a můžeme začít testovat, ale ještě předtím zavítáme do biosu, který představím a zhodnotím všechny jeho funkce.

3) První vyzkoušení desky - Odladění casefanů, vyzkoušení režimu spánku (jestli vše funguje jak má) a také vyzkoušení všech PCIe, USB, SATA a dalších, kterých deska obsahuje.

4) Poté bych prověřil stabilitu systému. Tudíž několikatihodinové zatížení procesoru a grafiky na 100% a poté změření teploty jak bez zátěže, tak v několikatihodinové zátěží. Benchmark testy výkonu. (Samozřejmě vypsání všech výsledků ze všech testovaných BM.) Zjištění jak si grafika povede v 2D režimu, jak při sledování filmů, tak při flashi. Vyzkoušení a porovnání boxového chladiče vs GX7. Pokud bude vše fungovat jak má, půjdeme dál.

4) Vyzkoušení grafického jádra HD4000. (+ srovnání s HD3000 viz bod 5)

5) Srovnání výkonu procesoru (+ teploty) a grafického jádra oproti předchůdci z řady Sandy Bridge.

6) Jako poslední bod bych dal přetaktování. Kompletní přetaktování a měření stability (co všechno vydrží bez pádu). Ať už je to násobič,FSB, FSB+násobič a MSI Afterburner pro grafiku. Srovnání teplot a výkonu po přetaktování. (CPU,GPU,MB)

Závěrem: Nejspíš jsem něco vynechal, kdybych si vzpomněl, tak to zkusím do 20.6 ještě upravit.

Chtěl bych vyhrát, protože mě baví zkoušet nové věci a učit se. Jelikož nikde nepracuji, tak se k testovácím kouskům nedostanu. Tohle by byla aspoň pro mě příležitost. Jak jsem řekl normálně netestuji (jenom si "hraju" na svém PC), takže nemám žádný "spotřebometer" a nemám čím změřit spotřebu a kvůli soutěži na jedno použití nehodlám kupovat. V případě výhry bych si desku i procesor a nechal a vyměnil za stávající SB. Peníze za prodání starších komponentů bych vrazil do nové 670tky, kterou bych rád vyzkoušel, protože vypadá skvěle.

Díky živě.cz za skvělou soutěž!
kozel_Z97
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pulpivo 5. 6. 2012 21:55

Kdybych dostal tuhle desku s CPU, tak bych vzal svoji postarší ASUS M4A785TD-V EVO co už jsem jednou reklamoval a nová pro změnu nepříjemně prská do repráků. Tuhle Asus desku bych vzal na střelnici a podrobil ji Military class testu na 20m devítkou ;) Potom bych si jí přišrouboval z boku na bočnici svého hliníkovéhé Casu od Cooler Masrter a podsvítil neonama co blikají do rytmu :twisted:

Celé bych Vám to samozřejmě natočil na video abyste to mohli dát na žive 8-)
pulpivo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EskymakCZ 5. 6. 2012 22:11

Crashtest
EskymakCZ
Junior

Odeslat příspěvekod Zikk 6. 6. 2012 11:31

Zdravím,

můj test by spočíval v porovnání staršího kusu deska + cpu s tímto novým z pohledu 3D modelování a renderingu. Hlavním cílem by bylo zjistit, jestli je viditelné zrychlení oproti cca dva roky starému Phenomu II X4, ale hlavně jestli to zrychlení neznamená jen pár zanedbatelných sekund za těch 10000Kč (původní upgrade stál taky 10000Kč) co deska a cpu stojí. V úvahu by bylo bráno i měření spotřeby. Takže závěrem by mohlo být zhodnocení, jestli se nyní vyplatí (z pohledu financí a nárustu výkonu) upgrade z postaršího, ale stále funkčního procesoru a desky za účelem modelování.
Nešlo by zde tedy o přetaktování, které lze vidět v každé recenzi, ale o test daného setupu v konkrétním praktickém testu.

Do testu bych mohl promítnout i vcelku netradiční věci, jako rendering po síti, kdy by spolupracovala jak stará, tak nová sestava a ukázalo by se, jestli má případné ponechání staré sestavy na právě účely síťového renderingu nějaký smysl.

Na závěr bych přidal mini srovnání výkonu v nadcházejícím MMO Guild Wars 2, kde je cpu nejdůležitější součástí. Hlavně k otestování spolupráce s původní grafikou ATI HD4890. Tento test by mohl demonstrovat výhodnost upgradu pouze desky a cpu ve spojení s původním HW (pro ty co nechtějí hned kupovat celé PC).
Lenovo ThinkPad Edge E420 (i3-2330M, 6630M, 8GB ram, 500GB)
Zikk
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 6. 2012 13:16

Recenzí desky i procesoru z hlediska přetaktování je na internetu celá řada. Osobně bych se více zaměřil na aspekty, které jsou obvykle ignorovány.

Zhodnocení přínosu implementovaných funkcí a speciálních vlastností:

OC Genie II
  • Porovnání automatického OC s ručním (chladič Noctua NH-D14)
  • Vliv na výkon, spotřebu a stabilitu

MSI ClickBIOS II
  • Zhodnocení možností a funkčnosti

Gaming Optimized
  • Je tu opravdu nějaký reálný přínos pro herní periferie?

VIRTU MVP
  • Praktická funkčnost
  • Změření výkonu aktualizovaného QuickSyncu

THX TruStudio PRO (Realtek ALC898)
  • Loopback test RighMark Audio Analyzerem
  • Poslechový test - subjektivní zhodnocení kvality reprodukce a implementace kodeku (zejména s ohledem na případné el. rušení)

Super Charger
  • Ověření deklarované funkčnosti
  • Měření průtoku proudu upraveným USB kabelem

USB 3.0
  • Měření propustnosti
  • Podpora "Legacy" režimu
  • Kompatibilita s různými USB 2.0 periferiemi

SATA 6Gb/s
  • Porovnání propustnosti nativního řadiče Intelu s doplňkovým ASMedia ASM1061 pomocí SSD disku

Winki 3
  • Zhodnocení možností a funkčnosti

APS (Active Phase Switching)
  • Změření reálného přínosu z hlediska spotřeby

M-Flash/Multi-BIOS
  • Zhodnocení možností upgradu/downgradu BIOSu a zálohování aktuálního nastavení
  • Ověření funkčnosti DualBIOSu - nasimulování pádu během updatu (odpojením PC od elektřiny) a popis následné recovery procedury

USB Safeguard
  • Ověření praktické funkčnosti nasimulováním přetížení (zkratu)

LAN (Intel 82579)
  • Změření propustnosti a zátěže CPU
  • Zhodnocení přínosu a funkčnosti Network Genie
  • Porovnání s obligátním Realtekem (ve formě PCI-E karty na stejné desce)

a další věci:

• měření spotřeby
    • ve výchozím stavu
    • po OC
    • vliv Virtu

• měření teplot komponent desky (bezdotykovým infračerveným teploměrem)
    • ve výchozím stavu
    • po OC

• ověření funkčnosti XMP profilů pamětí a chování po výmazu CMOS

• kontrola správnosti napětí nastavených BIOSem pomocí V-Check bodů

• zhodnocení možností regulace ventilátorů

• zhodnocení kvality manuálu - trestuhodně opomíjená věc

• ověření funkčnosti osazení tří grafických karet

• změření Deferred Procedure Calls

V případě zájmu mohu přidat i nějaké doplňkové testy. Např. porovnání výkonu integrované GK se staršími dedikovanými kartami.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 6. 2012 13:25

Polovina genie optimized supermega "features" je jen "normalni funkce s nazvem prelozenym do reklamstiny". Nejaky SW na taktovani, ovladani atd. ma dnes KAZDA deska, ale BIOS je proste BIOS.

Nebot veskery SW konci ve chvili, kdy nabootuji do Linuxu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod MartinV. 6. 6. 2012 13:28

Ne že bych chtěl být rýpal nebo se pokoušel být vtipný, deska vypadá hezky a nabušeně. Ale vzhledem ke zkušenostem bych se asi první týden trápil a další měsíc čekal na vyřízení reklamace. Tuto dobu bych využil na levelení své realtime postavičky v Matrixu :)
Každopádně jestli MSI dělá kvalitní alespoň drahé top class desky zjístí výherce, kterému tímto předem přeji hodně zábavy a ne hloupého skládání, testování, ladění a taktování.
MartinV.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 6. 2012 13:33

Zrovna aktuální řada MSI desek s čipovou sadou Z77 se dle ohlasů jeví celkem povedeně. Ale realitu ukáže až praxe.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nowizz 6. 6. 2012 15:04

Pravděpodobně bych ji odvezl Rathovi do vazební věznice s tím, že mu ji prodám za vínko v krabici :-D
Je těžké být největším blbcem - konkurence je veliká
nowizz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ferhat 6. 6. 2012 15:06

KineCZek píše:U IB je trochu problem s taktovanim, resp. s teplotami po OC, a to kvuli tomu bilemu pokusu o pastu, ktery je pod IHS procesoru namisto pajeneho spoje. Mohl bych nabidnout i destrukci procesoru, resp. odstraneni IHS. S cimz ale chapu, ze nebude zadavatel souhlasit, protoze dopredu nikdo nemuze garantovat, ze se takova operace podari. A ja predem rikam, ze riziko za to neponesu. Staci, aby se cloveku sesmekla ruka a ...

Tak vzhledem k tomu, že deska i procesor má zůstat výherci při splnění všech těch testů, tak člověk vlastně může přijít jen o to, co mu má zůstat. A pokud se s tím smířím, pak není problém provést testy s celým CPU a pak zkusit odstranit IHS :) Náhodou by z toho mohlo být zajímavý porovnání :)
ferhat
Junior

Odeslat příspěvekod Zezik 7. 6. 2012 00:44

Hodil bych ji do akvárka s olejem a roztopil na maximum :D u vlastního železa na to nemám koule, nic co teče si k PC nepustím ;-]
Zezik
Junior

Odeslat příspěvekod pulpivo 9. 6. 2012 14:39

k soutěži byla dvoji diskuze ?
pulpivo
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka