Recenze MSI Z77A-GD65 a Intel Core i5-3570K

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 3. 7. 2012 14:21

Zdravím všechny,

Do tohoto vlákna bud psát výsledky svého testování základní desky MSI Z77A-GD65 a CPU Intel Core i5-3570K (viz. Soutěžní vlákno).

Bohužel balík mi dorazil včera proto sem se hned ráno vrhl na rozbalování, pro zájemce Unboxing video níže:

Fotografie desky a procesoru:
Obrázek

Obrázek

První Dojmy:
Tak hned na úvod musím říct že mě skutečně překvapila váha základní desky, sice jsem čekal že bude vážit dost, ale i tak jsem byl příjemně překvapen. Deska jako taková působí velice robustně a k rozvržení zatím nemám námitek (Což se může časem změnit vzhledem k tomu, že jsem desku zatím oživil pouze na stole.)
Balení desky obsahuje vše potřebné, ale osobně bych v něm viděl alespoň jeden USB 2.0 vývod na zadní panel. Velice se mi líbí propojky pro kontrolu napětí multimetrem přímo na desce a zvlášť vývody na front panel.
Manuál je dle očekávání kvalitní a dobře zpracovaný k němu nemám výtek.

Oživení:
První oživení PC, proběhlo velice rychle zejména díky tlačítkům na základní desce. Stačilo pouze umístit procesor, zasunout paměti a spustit PC. Integrovaná grafika v procesoru začala fungovat okamžitě, vypadá to tedy že se spouští podle potřeby. V současné době je sestava následující:
Intel Core i5-3570K
MSI Z77A-GD65
2x4GB DDR3-1600 Crucial Ballistix
be quiet! Pure Power BQT L8-CM-430W

To be continued . . .
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 8. 7. 2012 23:15

1) Vlastnosti HW a použité technologie:

MSI ClickBios II:
- Úvodní obrazovka UEFI vypadá nasledovně:
Obrázek
Samotné UEFI je velice přehledné, v horní částí jsou vidět informace o systému (CPU a RAM), aktuální teplotě procesoru a desky. Na úvodní obrazovce je také vidět pořadí bootovacích zařízení což považuji také za plus.
Spodní část je přehledně rozdělena do 6 častí, kde můžete měnit jednotlivé položky.

Settings:
Obrázek
Sekce System Status obsahuje informace o připojených HDD, informace o BIOSU atd.. Položky Boot a Save and Exit není třeba vysvětlovat.
Obrázek
Pod položkou Advanced nalezneme klasické položky pro nastavení integrovaných součástí, hardwarová čidla atd.

OC - Overclocking settings:
Této sekci se budu podrobněji věnovat podějí, pro ukázku si níže můžete prohlédnout snímky obrazovky:
ObrázekObrázekObrázek
Od pohledu je vidět, že možnosti nastavení jsou velice bohaté, jednotlivá nastavení jsou velmi dobře popsána v manuálu. Zde jsem byl velice mile překvapen možností vytvořit si až 6 profilů přetaktování plus jde zde možnost tyto profily přímo v BIOSu exportovat a importovat na/z USB disku.

ECO - Energy saving:
V této sekci se nachází funkce pro šetření energie:
Obrázek
Byl jsem zvědav na přínos jednotlivých položek na celkovou spotřebu systému proto jsem položky postupně zapínal a měřil celkovou spotřebu sestavy:
Obrázek
Z grafu je vidět že rozdíl ve spotřebě je markantní a to až 20W což při dlouhodobém provozu může znamenat velký rozdíl.

Browser:
Tato možnost spustí Winki 3, což je vlastně brandovaná linuxová distribuce od společnosti MSI. Aplikaci je také nutné nainstalovat ve Windows nebo použít dodané CD (tato možnost je ale pomalejší)
Samotná distribuce obsahuje následující programy:
- OpenOffice 3.0
- Internetový prohlížeč založený na Firefoxu 3.5.5
- Nástroj pro zálohování celého disku
Musím říct, že z Winki 3 mám poměrně smíšené pocity, aplikace jako taková je zajímavá leč v počítačích s SSD diskem startuje stejně rychle jako Windows 7 (Winki 3 i Win7 nastartovaly v této sestavě za cca 25s +- 2s). Další problém, na který jsem narazil je, že v případě že je monitor připojen digitálně (DVI) tak po nastartování Winki aplikace obrazovka zšedne a nic se neděje. Pokud toto nastane pomůže pouze restart PC. Také prostředí samotné aplikace není nejplynulejší. Přikládám screenshot z Winki:
Obrázek

Utilities:
Obrázek
Pod touto položkou nalezneme možnost zálohování pevného disku a update BIOSu (Obě možnosti využívají Winki 3) a také M-Flash která umožňuje flash BIOSu přímo z připojeného USB disku.

Security:
Obrázek
Pod poslední možností se skrývají různá nastavení hesel pro přístup do PC. Je také možné vytvořit tzv. U-key, tato funkce umožňuje vytvoření USB disku bez kterého nepůjde PC spustit.

Suma sumárum:
Možnosti UEFI jsou velice zajímavé, podle mého se ale nejedná o revoluci, ale spíše evoluci. Jako plus určitě považuji možnost použití USB disků na ukládání profilů přetaktování a snímků obrazovky, jedinou nevýhodu zde vidím závislost některých části na Winki 3.

Dodávané programy:
MSI Audio Genie:
- Aplikace přidávající efekty k hudbě, přínos těchto efektů je většinou velice diskutabilní. Někdo tuto aplikace využije já osobně ji ale nechávám vypnutou.
MSI Easy Viewer:
- Prohlížeč obrázků od MSI, aplikace vypadá velice dobře, ale je spíše optimalizovaná pro dotykové obrazovky kterou nevlastním.
MSI SuperCharger:
- Aplikace umožňující nabíjení USB zařízení (telefony/tablety) i ve Stand-by režimu a Hibernaci. Tato možnost ale funguje pouze na dvou "červených" USB portech, které nejsou vyvedeny na IO panelu a je nutné je vyvést zvlášť.
MSI Video Genie:
- Aplikace podobná MSI Audio Genie, někomu to může přijít užitečné, osobně ale tuto aplikaci nechávám vypnutou.
MSI Live Update:
- Aplikace sloužící k updatu ovladačů a BIOSu. Aplikace v mém případě nefungovala na 100%, aktualizace sice stáhla, ale aktualizace nenainstalovala z nějakého důvodu.
MSI ClickBIOS II a MSI Control Center:
- Obě aplikaci plní stejnou funkci, slouží k přetaktování systému z prostředí MS Windows, bohužel je stále nutné restartovat PC proto většina uživatelů zůstane raději u taktovaní přes BIOS.
- Samotné nastavení se přenese z aplikace přímo do BIOSu.
- Aplikace při startu způsobí krátké zatuhnutí systému, občas to může být velice nepříjemné (poslech hudby).

Mimo výše uvedené programy je k desce dodávána trial verze Trend Micro Internet security (90 dní) a balík programů od společnosti CyberLink (30 dní).

Propustnost USB:
Zde jsem provedl test kdy jsem do PC zapojil celkem 10 USB zařízení (2x USB 3.0 (Flash disk a HDD) 7x USB Flash disk a USB myš). Žádné zpomalení jsem u USB zařízení nepozoroval a vytížení CPU se pohybovalo též velice nízko (viz. obrázky níže). Napětí na USB portech také mírně kleslo o 0.04V (Bez USB zařízení je napětí 5.01V čili mírně nad normou).
ObrázekObrázek
Obrázek

Propustnost LAN:
Vzhledem k tomu, že se na desce nachází síťová karta od společnosti Intel a to konkrétně Intel® 82579V tak jsem byl zvědav na propustnost síťového rozhraní. Pro test jsem použil program NetTest (stránky programu). Test probíhal tak, že jsem na testovaném PC spustil server a následně na 3 počítačích spustil 10 klientů a pomocí programu NetLimiter měřil propustnost sítě.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jak je vidět z testů, propustnost se velice blížila 1GBitu v případě Uploadu a Downloadu, v případě kombinovaného testu byly výsledky o něco horší. Co se vytížení CPU týče tak to bylo vyšší než sem čekal (samotný program si bral v průměru 25% CPU při testech DL a UL, v případě kombinovaného testu si program bral 35-40% CPU).
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 16. 7. 2012 23:20

2) Hardwarové testy:

V této části se budu věnovat testování samotného hardwaru. Po instalaci Windows 7 Professional jsem se rozhodl zjistit, jak si dodávaný BOX chladič vede při základní frekvenci a při aktivaci funkce OC Genie II. Pro chlazení procesoru na základní frekvenci BOX naprosto dostačuje, teplota procesoru nepřesáhne 67°C jak je vidět na Grafu 1. V Idle režimu se potom teploty pohybují kolem 30°C.
Následně jsem zkusil aktivovat funkci OC Genie II, která zvýší násobič procesoru z původních 34x na 42x čímž dostáváme výslednou frekvenci 4200MHz. Zde už BOX chladič nestačil, protože po cca 22 minutách CPU testu v programu OCCT překročil kritickou teplotu (viz Graf 2).
Po této zkušenosti jsem se rozhodl BOX chladič vyměnit za něco výkonnějšího. Původní plán byl, že na CPU nainstaluji chladič Arctic Freezer 13 ze svého PC. K chladiči jsem ale nenašel mounting kit pro procesory Intel a proto jsem se rozhodl místo Freezeru použít GELID Solution Tranquillo rev.2. Při výměně CPU jsem se zároveň narazil na první problém, a to že při instalaci vyšších pamětí a většího chladiče nebude možné osadit první slot pro RAM. Také jsem se rozhodl využít situace a podívat na chipset a zda-li by nebylo možné chladič vyměnit a snížit tak teploty, které byly poměrně vysoké (viz níže).

Obrázek Obrázek
Výměna chladiče:
Box Chladič:
Obrázek
Tranquillo:
Obrázek
Obrázek
Chipset:
Obrázek

Propustnost SATA rozhraní:
Zde jsem se rozhodl porovnat propustnost jednotlivých SATA portů na desce za použití SSD disku Intel 320 80GB. Zároveň jsem do testu zařadil i tento SSD disk zapojený do mé současné desky Gigabyte GA-MA790X-DS4.
Obrázek
Z grafů je vidět že rozdíl mezi jednotlivými SATA porty na této desceje minimální a ve srovnání se starší platformou je zde vidět drobný nárůst v přenosových rychlostech. Prakticky je rozdíl v odezvě systému minimální. Jediným "znatelným" rozdílem je, že počítač nabíhá o cca 2s rychleji :-) .

Propustnost USB 3.0:
Při neustálém kopírování dat za pomoci externího disku a flashky mě napadlo také porovnat jak je na tom integrovaný USB 3.0 řadič ve srovnání s externím řadičem Axago.
Obrázek
Z tabulek jsou vidět drobné rozdíly, výrazný nárůst zde ale nebyl.

I) Testování s integrovanou grafickou kartou
V této části jsem se zaměřil na integrovaný grafický adaptér a jeho možnosti. Jako první jsem vyzkoušel zda-li frekvence pamětí má nějaký vliv na celkový výkon grafického adaptéru.Zjistil jsem, že při změně frekvence pamětí z DDR3-1333 na DDR3-1600 výkon vzroste o ~5-10%, proto jsem se také rozhodl samotné herní testy provádět s pamětmi na frekvenci 1600MHz. Zároveň jsem také přetaktoval procesor na 4200MHz a vypnul veškeré šetřící funkce které by mohly výkon ovlivňovat.
Vliv přetaktování na výkon si můžete prohlédnout na následujícím grafu:
Obrázek
Vliv zvyšování frekvence na výkon jsem testoval v programu 3D Mark 06. Taktování grafického jádra jsem prováděl za pomoci programu Intel Extreme Tuning Utility, která umožňuje zvyšovat frekvenci GPU i napětí a následně toto nastavení otestovat. Použitý kousek křemíku bylo možné bez zvýšení napětí přetaktovat na 1300MHz, v případě vyšších frekvencí pak již docházelo k náhodnému zamrznutí systému. Postupným zvyšováním napětí jsem se dostal až na 1600MHz při zvýšení napětí o 0,4297V. Při vyších frekvencích už grafika bohužel nebyla stabilní (náhodné vytuhnutí, artefakty v obraze, failed stress test,throttling GPU atd.). Poslední test, který jsem úspěšně dokončit byl na frekvenci 1700MHz, ale jak jsem psal výše PC nebylo stabilní. A teď už k samotným herním testům:

Diablo 3:
V případě Diabla 3 jsem použil nejnižší možné nastavení, tj. vše na Low nebo Off. Použité rozlišení bylo 1920*1080.
Obrázek
V případě Diabla je vidět, že FPS se drží kolem 25, ale občas spadnou pod 25. Po přetaktování byl počet FPS vyrovnanější a hra působila plynuleji. Celkově byla hra po přetaktování bez problémů hratelná.

Starcraft 2:
U Starcraftu 2 jsem nastaviul kvalitu grafiky na Medium a rozlišení opět na 1920*1080. Použity byly následující replaye:
Stephano vs Polt - 1v1
Masters 4v4
Průběh fps v jednotlivých hrách je vidět na následujícím grafu:
Obrázek
Z grafu je vidět, že se fps drží cca první polovinu hry nad 25, jakmile ale příjde na scénu větší počet jednotek tak už se nedostává grafického výkonu. I tak je ale výkon IGP dostatečný pro občasné hraní této hry.

Unreal Tournament 3:
Pro testování v této hře jsem použil program SmartFPS (nastavení testu zde) a rozlišením 1920*1080. V tomto případě se IGP ani nezapotil.
Obrázek

Stalker: Clear Sky:
V případě Stalkera už bylo vidět, že novější akční hry IGP nezvládá - FPS se držely pod hodnotou 25 po většinu testu.
Obrázek

Zde proběhla menší změna oproti návrhu testu, vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo obsatarat funkční demo hry Battlefield 3 tak jsem se rozhodl BF3 z testu vyřadit a místo toho do hry zařadit nejnovější Aliens vs Predator a Crysis. Snad mi to prominete.

Aliens vs Predator:
V případě této hry už bylo bohužel vidět, že IGP nestačí a počet snímku za sekundu se držel po celou dobu testu pod 20ti.
Obrázek

Crysis:
Stejný případ jako AvP, bohužel grafický adaptér na tyto graficky náročnější hry bohužel nestačí.
Obrázek

Mimo výše uvedené hry jsem zkoušel na IGP spustit co největší množství her abych zjistil zda-li se některá z nich odmítne spustit. Firma Intel na těchto problémech jednoznačně zapracovala a všechny hry se bez problémů spustily.
Z her které jsem zkoušel vyberu např:
- FEAR
- FEAR 3
- Portal 2
- Left4Dead 2
- DeusEx: Human Revolution
- Heroes V
- Lost Planet
- Company of Heroes
- World of Warcraft

Závěr pod-části:
Celkově jsem byl výkonem Integrované grafiky příjemně překvapen, nebyl problém rozjet velké množství her na nižší detaily. Hry byly také bez problémů hratelné a proto mohu jednoznačně tento procesor a desku doporučit do domácích-pracovních sestav, kde si majitel občas pustí nějakou postarší hru, ale nechce kvůli nim kupovat diskrétní grafickou kartu.
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 19. 7. 2012 10:57

pěkné počtení a zároveň skvělá recenze, dělaná s láskou :).
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 20. 7. 2012 15:08

FlanK3r: Díky :-)

na začátek ještě poznámka k uváděnen spotřebě v tabulkách, zaznamenával jsem vždy nejvyšší dosaženou hodnotu, po většinu času byla spotřeba cca o 15-30W nižší než uváděná v tabulkách.

II) Testování v základním nastavení:
V této části jsem se vrhl na testování PC v základním nastavení. Hned na úvod musím říct, že výkon sestavy v defaultním nastavení je více než dostačující pro hraní většiny současných her. Aktivací funkce OC Genie II následně dostaneme cca o 10-20% výkonu navíc zdarma, což je určitě plus pro ty co si nehcocu ze sestavou hrát, ale pouze zmáčknout tlačítko které udělá vše za ně.
Co se nárůstu spotřeby týče, tak ten v případě aktivace OC Genie II byl v průměru o 10-30W v závislosti na testu.
Mno a teď už tedy k samotným tabulkám a grafům, jako první zde máme výsledky v programech řady 3DMark:
Obrázek
Ve všech grafech je vidět, že procesor nejslabším článkem sestavy není, při aktivaci funkce OC Genie výkon vždy o trochu poskočí, ale vždy jenom o pár procent.
Následně jsem na PC spustil několik syntetických testů:
Obrázek
Zde byl opět vidět drobný nárůst ve většině testů, pouzte u testu v programu 7-zip u dekomprimace jsem byl překvapen nárůstem výkonu. Zde jsem provedl dvojí měření, ale výsledky byly stále stejné.

Do této části jsem také zahrnul test integrovaný v programu Matlab. Vzhledem k tomu, že u mého VŠ projektu se cpu ani nezapotil a vše proběhlo velice rychle (<1s) tak jsem raději zvolil integrovaný test aby mi řekl jak si CPU a deska vedou.
Obrázek

Závěr pod-části:
Tak tento test dopadl z mého pohledu naprosto dle očekávání, ukázalo se, že testovaný procesor a deska patří k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu co se dá na trhu sehnat. Procesor jako takový nezaostává a kvalitní základní deska zaručuje stabilitu sestavy.

III) Ruční taktování a ladění:
Na tuto část jsem se velice těšil zejména proto abych zjistil jak si nové procesory vedou co se přetaktování týče. pro testování stability jsem používal CPU test v programu OCCT, který běžel jednu hodinu. Použitý BIOS umožňuje měnit vše na co si vzpomenete, od základní frekvence procesoru přes detailní nastavení paměti až po změnu maximálního napětí procesoru. Je vidět že při návrhu se zde skutečně myslelo i na extrémní přetaktování.
Výsledky samotného taktování si můžete prohlédnout zde:
Obrázek
Z tabulky jde vidět že jsem, bohužel magické hranice nedosáhl, ale i tak považuji 4.9GHz za vcelku dobrý výsledek.
Zároveň také musím podotknout že nárůst spotřeby CPU s přetaktováním mě velice překvapil protože byl skutečně masivní a i při vyšších frekvencích měl použitý chladič co dělat aby procesor udržel pod 100°C. Maximum pro normální používání počítače považuji frekvenci 4,6GHz, kdy se teplota pohybovala stále pod 80°C.

Závěr pod-části:
V této části se ukázalo že přetaktování Ivy Brdige není žádný problém, pouze se uživatel musí smířit s vyšším zahříváním ve srovnání např. s procesory Sandy Bridge. Osobně mě trochu mrzí, že jsem nedosáhl na 5GHz a určitě to v budoucnu zkusím znovu.

Další tabulky a grafy:
Teploty nap. obvodů, procesoru a chipsetu:
Obrázek
Zde musím podotknout, že mě velice nepříjemně překvapili teploty chipsetu při provozu desky "na stole". Teploty dosahovali až 72°C, po instalaci PC do skříně následně teploty spadly na přijatelných 55°C.
Mno a v poslední tabulce můžeme vidět teploty naměřené na základní desce Gigabyte GA-P67A-UD4, teploty ve srovnání s testovanou jsou takřka identické. Je vidět že na součástkách se nešetřilo.

Porovnání více sestav:
Obrázek
Zde je vidět, že ve srovnání s moji současnou sestavou (2) nový hardware vyhrává na celé čáře. Zároveň je zde vidět mírný nárůst výkonu ve srovnání se starší architekturou.

Závěr:
Závěrem mohu pouze říct, že celkově komponenty splnili moje očekávání a v některých ohledech i překonaly. Drobné výtky mám pouze k rozložení, které by mohlo být o trochu lepší. Desku a CPU lze tedy jednoznačně doporučit do domácích sestav tak i do počítače pro hráče, kde určitě časem přijdou vhod možnosti taktování.
Jednoznačně se tedy jedná o špičku mezi současnými technologiemi a koupi těchto komponent mohu doporučit každému.

PS: V případě že by někdo měl jakékoliv dotazy či by chtěl provést nějaký specifický test stačí napsat do tohoto vlákna a následně případný test provedu.

Pro zájemce přikládám jednotlivé tabulky s výsledky (Vytvořeno v LibreOffice):
Porovnani Sestav
ÍGP Testy
Hardwarové testy
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 21. 7. 2012 08:02

To porovnání sestav v 3D Vantage mělo dle mého proběhnout se stejnou grafickou kartou, jinak je to "nefér" vůči sestavám se slabšími GF. Šlo by dodatečně ještě doměřit? V ostatních ohlededech opravdu čtivá recenze, jistě to zabralo slušný čas to vše naměřit a zpracovat. OC na Ivy Bridge taky velmi slušné, 4.9 GHz může odpovídat zhruba výkonu 5050 MHz Sandy Bridge. Ta spotřeba v loadu je ještě "akceptovatelná", protože kdyby si třeba viděl nárusty spotřeby Gulftownu, Sany Bridge-E či Bulldozeru po vyšším OC :-D ...
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 22. 7. 2012 23:33

FlanK3r: Máš určitě pravdu v tom že ta spotřeba stále ujde, jenomže jedna věc je tom číst a druhá věc je pozorovat jak ta sestava jde z cca 40W v idlu na 200W v loadu :-). Plus zde se přiznám, že mě vcelku mrzí to že jsem nedosáhl s tím procesorem na 5GHz. Zkusím na tom ještě zapracovat a třeba se mi podaří najít nějaké stabilní nastavení alespoň na spuštění pár testů :-).
Co se testu v 3DMarku tak tady máš pravdu, takové měření by bylo určitě lepší. Dnes jsem to měření provedl na sestavách co mám doma:
Obrázek
Ten původní graf byl skutečně velice zavádějící, při použití stejné GK jsou už výsledky vyrovnanější. Je zde ale stále vidět znatelný nárůst ve výkonu ve srovnání se starší architekturou od AMD. Vcelku zajímavé je taky srovnání spotřeby jednotlivých sestav. Cca 25% vyšší skóre za cenu nižší spotřeby :-).
Výsledky pro Core i5-2500k se pokusím dodat co nejdříve, tu sestavu jsem měl zapůjčenou pouze na omezenou dobu od známého.
BlizzardMan
Junior

Odeslat příspěvekod BlizzardMan 7. 8. 2012 12:30

Takže po odmlce dodávám poslední graf s GK AMD 7770:
Obrázek

Mírně vyšší spotřeba (pravděpodobně způsobena více pevnými disky) a o trochu nižší výkon, které lze vyvážit přetaktováním. Je vidět že i starší generace CPU má stále co nabídnout.
BlizzardMan
Junior