popis P9X79 PRO a Bios Flashback ROM na CAP

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 22. 1. 2013 21:34

Deska se ukrývá v černé lesklé krabici s výrazným nápisem modelu desky, přední strana znázorňuje mimo jiné základní funkce produktu a informuje o komplexu celého napájení v pravém horním rohu.
Obrázek

Zadní strana krabice se věnuje jedinečným funkcím této desky a tohoto výrobce. Špatný rozhodně není Asus SSD caching a nebo Bluetooth GO!
Obrázek

Na desku se navíc můžeme podívat skrz obal, to bývá výsadou těch lepších produktů ve vyšším segmentu. A co se kromě desky skrývá uvnitř?
Obrázek

V balení nalezneme tradiční příslušenství: podrobný manuál, DVD s ovladači a utilitami, několik SATA kabelů, konektor pro snadnější zapojení do skříně, IO záslepku, SLI můstek a Crossfire propojku.
Obrázek

Nyní přejdeme na popis základní desky. Tím i celé představení zakončím, jelikož x79 známe již nazpaměť a z hlediska OC možností a výkonu jsou Asusky velmi podobné. Jak se daná deska jeví? Pro verze slibuje už něco víc, více než i tak slušná P9X79. Na první pohled moc rozdílů vůči P9X79 nenajdeme, všimneme si více SATA portů, přítomnost více funkčních tlačítek a switchů na PRO verzi, chybějícího PCI a nahrazení tohoto staršího rozhraní dalším PCIe x16, pasivním chladičem poblíž napájecí části pro SA/IO procesoru a integrovaným bluetoothem modulem na desce P9X79 PRO. Také IO výstupy jsou bohatší.
Obrázek

POdíváme se ale na desku postupně a poté i detailněji. Ukáži vám také to, na co se mě neustále někteří ptáte v soukromých zprávách - k čemu je EPU, TPU, jak updatnout BIOS přes USB. Snad bude vysvětlení učiněno zadost. Deska ve skutečnosti vypadá lépe, než na fotografiích a je po vzhledové stránce pěkná. Není to žádné šidítko a je celkem i těžká. Dominuje je obrovská patice s 2011 kontakty pro procesory Sandy Bridge-E a v budoucnu je přislíbena podpora i pro Ivy Bridge-E. Pokud trochu odbočím, upgrade z SB-E na IB-E se vyplatí opravdu jen nadšencům a nebo lidem, kteří mají "pouze" i7-3820 s 4c/8t a budou mít naspořeno na Ivy Birdge s 6c/12T. A pochopitelně extrémním overclockerům, jelikož
IB-E bude pod dusíkem mnohem lépe taktovatelný. Pro běžného uživatele přechod z i7-3930K/3960x nebude mít valný smysl. Nad paticí procesoru je rozměrný pasiv skrývající napájecí kaskádu pro procesor. Po obou stranách od patice je celkem 8 paměťových slotů s kapacitou 64 GB RAM.Lze teoreticky osadit paměti o frekvenci až 2400 MHz, počítejte s tím, že pak je třeba doladit paměťový řadič procesoru pomocí vyššího napětí. Pod paticí je další pasiv, jež je propojen s jižním můstkem. Ten chladí jinou napájecí část procesoru, samotný PCH chladič je tradičně u X79 veliký. Celý komplex pasivů je uchycen k základní desce šroubky. Drží jak přibitý, nic se nevykle. Střední část základní desky tvoří PCIe sloty. Dohromady zde nalezneme čtyří sloty PCIe x16 a dvojici PCIe x1. Ty mají podporu PCIe 3.0, ale bude záležet dozajista i na procesoru. SB-E existuje v provedeních s PCIe 2.0 řadičem i PCIe 3.0 řadičem. Rozmístění PCIe slotů chválím. Primárně osazujeme totiž modré (2x x16) a až poté x8 v bílém zabarvení. Trochu na zamyšlení může být pouze PCIe x1,při jeho využití se budeme muset s velkou pravděpodobností vzdát plnohodnotného SLI či Crossfire na 2x x16 linek. Zcela dole jsou potom funkční tlačítka a přepínače a také užitečný post displej.
Obrázek

Zespodu nic zajímavého neuvidíme, pouze rozváděcí plechy procesoru a části vrm.
Obrázek

Systém napájení je plně digitální. Červeně jsem zvýraznil napájecí obvody pro procesor, zeleně konektory napájecí a rámečkem zeleným MEMOK tlačítko a červeným přídavný VLI čip pro USB konektory.Vraťme se k samotnému digitálně řízenému napájení pro procesor. Digitální PWM kontrolér je u Asusu již tradičně od společnosti Chill, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o osmifázový Chill 8318 kontrolér. Samotných fází je však 10. 8 pro procesor a dvě pro paměťový řadič a PCIE v procesoru. Tyto dvě fáze jsou napájeny skrze samostatné mosfety.Celý obvod je složen s horních a dolních mosfetů. Samotné cívky jsou potom vyšší kvality používané i na modelu Deluxe.
Obrázek
http://i.imgur.com/EApJRZi.jpg

V dolní polovině základní desky jsme potom zvýraznil zbylé napájecí obvody. Modře napájení jedné čtveřice pamětí (digitální okruh) a žlutě analogové napájení PCH. Mezi PCIe sloty a to konkrétně mezi prvním PCIe x16 a v rovině s bílým PCIe x1 se nachází ICS generátory taktu pro procesor a PCIe.
Obrázek

Odstraněný pasiv, který je uchycen šroubky, odvádí svoji práci dobře. Chladí nejen mosfety napájení procesoru, ale také "chrání" několik dalších externích čipů. Teplo se však hlavně lépe rozloží z VRM směrem ke spodní části.
Obrázek

Nyní přecházíme k jednotlivým detailům. Pravá strana poblíž konektoru napájení základní desky nabízí čtveřici paměťových slotů, které jsou samy o sobě napájeny digitálním kontrolérem. Ten se nachází zcela vpravo fotografie. Červeně jsem potom označil hlavní digitální kontrolér pro procesor - chil 8318. Zároveň jest to EPU čip - dynamicky může spínat fáze dle potřeby atd. Zeleně jsem zarámoval tlačítko MEMOK, které v případě potřeby krátkým podržením nahraje funkční profil pamětí. Nahrávání indikuje blikající ledka. Dále se nabízí pohled na napájecí konektor a na přední USB 3.0 konektor. Potěší, že v této části desky jsou celkem 4 konektory pro větráky.
Obrázek

STřední oblast, kde jsem orámoval generátor taktu, naskýtá níže u PCIe slotů několik Asmedia PCI-e děličů. Napravo pod paměťovými sloty je potom Asmedia 1042 pro SATA 6G a pod PCH pasivem je zvýrazněný Marvell 88SE9128, sloužící také pro SATA 6G. Všimneme si tedy rovnou osmi SATA portů. Vrchní bílé jsou SATA 6G, modré pak pouze SATA 3G z PCH čipu a poslední dva bílé jsou Marwellovské SATA 6G.
Obrázek

levý spodní okraj desky náleží tradičně čipům IO, zvuku a LAN a eventuálně eSATA nebo USB. Úplně vpravo vykukuje post displej, za to výrobce chválím. Jako první zprava jsem označil zvukový ALC898, to je vyšší standart integrovaného zvuku. Rozměrný IO čip Nuvoton NCT6776 je osazený hned vedle. Zcela vlevo je orámovaný Asmedia 1042. Ta zprostředkovává USB 3.0.
Obrázek

Obrázek

Spodní okraj desky kromě již zmíněného post displeje náleží i dalším funkčním tlačítkům a přepínačům. Ty jsou zvýrazněny zeleným rámečkem.Jasné je start a reset tlačítko, dále EPU přepínač pro úsporné spínání fází a dalších opatření pro úsporu energie, červené tlačítko pro reset BIOS nastavení a TPU přepínač pro automatické přetaktování sestavy pro vyšší výkon sestavy. Červeně jsou značený externí čipy na desce, velký TPU čip, jež komunikuje se softwarem TurboV (a nebo přes TPU switch) a zprostředkovává OC přes nastavení ve Windows a nebo přednastavené profil uložený v čipu. Vpravo je potom Marwell řadič pro SATA6G. Mimo jiné na spodním okraji je trojice USB 3.0 portů, audio konektory a také konektory pro zapojení kabelů skříně.
Obrázek

Nakonec se podíváme na zadní výstupy, těch je požehnaně. Postupně směrem zleva doprava to jsou: 4x USB 2.0, kde bílý z nich slouží pro funkci BIOS flashback pro update BIOSu. Zelěným orámováním jsem zvýraznil tlačítko pro aktivaci BIOS flashbacku, následuje LAN konektor, 2x USB 3.0, SPDIF konektor, dva zelené eSATA 6G, další dvojice USB 3.0, integrovaný modul Bluetooth s podporou 2.1+edr, pod ním dvojice USB 2.0 a nakonec audio výstupy s podporou 8-kanálového zvuku.
Obrázek

Na otázku flashbacku a obecně updatu BIOSu jsem stvořil toto amatérské video :). Za sníženou kvalitu obrazu i zvuku a drmolení (leč lepší jak jeden Karel z rodu šlechtického ;-) ). Ještě raději slovně připomínám, že pokud jste doposud neprováděli update BIOSu na vaší x79 desce, je třeba ho udělat nadvakrát. Prvně si stáhnete konverzační BIOS, ten má ještě koncovku *.ROM. Updatujete s ním klidně přes funkci USB Bios Flashback, poté bude nutné osadit procesor (pokud tedy jste jej už neměly osazený), BIOS se při startu PC updatuje a změní se na *CAP formát.
Poté už můžete stáhnout například poslední BIOS ze stránek výrobce a flashovat buď standartním způsobem přes BIOS a nebo znovu přejmenovat soubor *.CAP (dle modelu desky) a využít USB Bios Flashbacku.


Pokud chcete mít osvědčenou a luxusní desku x79 čipsetu, není třeba moc váhat. Pro SB-E se bude jednat o vhodného kandidáta. V případě, že se obejdete potom bez POST displeje, vystačíte si "pouze" s šesticí SATA, pak můžete zavděk vzít i levnou osekanější P9X79. Osobně jsem ale v tomto segmentu pro ultravýkonné procesory zaměřen na vyšší standart. Proč zbytečně šetřit, když už neváháte utratit 15-23k za samotný procesor a další peníze dát to quadchannel pamětí. I deska by pak měla směřovat do vyššího segmentu. Wifi by sice bylo příjemné zpestření, ale u desktopu se zatím jedná o ranné stádium a wifi bude využívané spíše pro komunikaci v lokální síti s dalšími zařízeními. Tady však je alespoň Bluetooth, ten zcela dostačuje ke komunikaci Smartphonu a nebo tabletu s klasickým počítačem.Cena je nyní okolo 6600Kč, není to málo, ale také ne moc. Vzhledem k výbavě a layoutu desky se jedná o adekvátní částku. Je třeba si uvědomit, že za x79 se platí jinak, než za "obyčejné" Z77 nebo AM3+. Tyto desky jsou kategoricky tak o 2500-3000Kč jinde.
Obrázek
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nivico 23. 1. 2013 13:51

Super článek . Uplná pohádka :)
Ještě bych se přimlouval za podrobný návod jak na tomto nataktovat pořádně i3930 .
Peníze budou, my nebudem.
Nivico
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 23. 1. 2013 20:34

ufff :), časem bych mohl nějakou teorii přihodit (dopsat).
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 1. 2013 20:43

Hlavne aby slo o hodnoty dlouhodobe udrzitelne v praxi. A ne o navod na popravu CPU, jako v pripade navodu na OC ivybridge na Z77. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 23. 1. 2013 21:13

tak tady se není bát čeho, desky na x79 jsou skutečně kvalitní (teda téměř všechny). Jen u SB-E je nutnost dochlazovat VRM, protože ty procesory neskutečně po OC berou proudu. ALe můžu navolit nějakou rozumnou mez napětí :) a pro zbytek upozornit, že to může být risk pro životnost komponent (zatím mám provoz hodně přetaktovaného PC nejdéle na Asus Crosshair IV Formula, kterou mám u našich, brzy to myslím budou 3 roky, CPUčka se střidaly x4 965, x4 970 a 1090T. Všechny ale téměř nadoraz s napětím kolem 1.5V+. Je fakt, že naši si na tom tak prohlídnou fotky atd, já jsem na návštěvě tak 1x do měsíce, kdy ten PC zas trochu provětrám něčím náročnějším :) )
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 1. 2013 21:38

No, praveze primo tady problemu bylo a ne malo. Kdyz vezmes UD5 od Gigabyte, nebo i tu jejich assassin desku za bratru sedmicku, tak maji BIOSem limitovane OC (jak nasobic, tak napeti, mel jsem v rukach) prave kvuli tomu, ze napajeci kaskady horely jako papirovi certi. (!!!)

Navic nekteri lide si mohou (naivne) myslet, ze lze mit HC-ULN sestavu s vysoce pretaktovanym hexacore CPU - a v duchu "OC navodu" nejlepe s vypnutymi funkcemi jako EPU, EIST atd.

Coz o to, OC mit jiste mohou. Ale OC musi byt v prijatelnem limitu a u tichych sestav BEZ vypinani setricich funkci, nebot limitem funkcnosti zde NEBUDE teplota CPU, nybrz ne(dostatecne)chlazeni VRM. A v takovem pripade (ULN, vypnute EPU, vypnuty EIST...) se bude VRM brutalne prehrivat i bez zateze. (!!!)

- - -

Osobne nejsem extremniho OC pritelem a sam vis, ze o cem Ty prohlasis, ze je to "provozne schopny" OC, ja tvrdim, ze jde o nastaveni jeste prilis agresivni. A to z toho duvodu, ze do TICHEHO PC, kde precijen NEJSOU fany s 1000+ rpm, ale treba jen se 300-400rpm, proste ty hodnoty vecpat nemuzes. CPU se prehrivat nebude (dynamicka regulace) ... ale ze je horka kaskada, to 1) uzivatel v 99% pripadu nepozna a 2) i pokud by poznal, stejne se rychlosti fanu (automaticky) nezvednou, takze s tim ten user nic neudela.

Prave proto Ti muze prijit, ze do Tebe zbytecne rypu. Ale neni to ani rypani, no uz vubec ne zbytecne. Jen se snazim uvadet vec na pravou miru pro ostatni ctenare fora. Nase forum je zname tim, ze navrhujeme od zakladu "sound optimized" pocitacove sestavy. Rozumne OC problem neni, ale vyssi hodnoty jiz problemem byti mohou.

Napriklad v ULN sestavach dosti odchazeji desky M4A88T-V, M4A88TD-V EVO USB3, pricinou je umrti VRM. Projevuje se jako nestabilita OC. Rozumny clovek v takove chvili snizi frekvenci, ale nekteri uzivatele NAOPAK pridaji na VCore, cimz smrt desky jen priblizi...

Tech faktoru je u OC samozrejme vicero, kazdopadne zadne extremy bych nehledal. Resp. ono JE to asi fajn, vyzkouset limit moznosti desky i CPU, na jeden, na dva vecery se tim bavit. Zkusit si to, zapsat parametry, nebo si ulozit v BIOSu profil ... a vratit se ke konzerva hodnotam - proc ne. Ale provozovat vysoke OC 24/7 ... diky, ale ne. ROzhodne nikoliv v tiche sestave.

Prave treba i proto se ve svych odladenych sestavach do vysokeho OC nezenu. Neni to o "neumeni". Jde spise o dlouhodobou stabilitu i v letnich mesicich, o dlouhodobou zivotnost, atd. Jasne, OC provadim v podstate snad u vsech zakazkove ladenych sestav. To jiste. Ale v ramci mezi rozumu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2013 11:33

Ten predesly post jsem jeste doplnil o dalsi dulezite info...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 1. 2013 11:42

KineCZek píše:v ULN sestavach dosti odchazeji desky M4A88T-V, M4A88TD-V EVO

Zapomněl jsi dostatečně chladit severní můstek chipsetu = nejžhavější místo v těchto kancelářských MB i bez OC.
K OC slouží příslušné dedikované MB + CPU + zdroje + chladiče + RAM atd.
Rozumný výrobce LN/ULN v BIOSu zakáže OC a zahesluje BIOS. ;-)

ULN a OC jsou antagonistické funkce.
Nikdo rozumný si nestěžuje, že monoposty F1 jsou hlučné. Chceš výkon? Musíš se s tím smířit.
Chceš ticho? Pořiď si elektromobil, ale neočekávej dvoustovku na dálnici. :-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 1. 2013 13:44

Ono lze oboje vybalancovat ke spokojenosti vsech stran. Ovsem to uz bychom zde byli moc OT.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 24. 1. 2013 18:24

teoreticky by tomu mohla i odpovídat hodnota na defaultní napětí. Většina procesorů má rezervu s VID. Tím pádem by to měla dávat i kaskáda, spotřeba se přiliš na defaultní napětí nezvedne, to by muselo zároveň topit jak čert (teplota vs spotřeba). Ale je jasné, že pokud člověk vidí desky papírové hmotnosti a ještě třeba bez chladících pasivů napájecích obvodů, tak tam taktování ne, leda opravdu velmi zlehka.
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků