M5A97 r2.0

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mara23241 24. 4. 2014 00:34

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli můžu provozovat FX 6300 při frekvenci 4,6Ghz na této desce?
Někde jsem se dočetl, že amd při této frekcenci má odběr 160W a deska vydží 140W.
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 4. 2014 06:29

MB má sice chlazenou kaskádu, ale bez heat-pipe.
Odběr CPU závisí na tom, jakou mu nastavíš voltáž v BIOSu. Daný CPU můžeš mírně přetaktovat i bez zvýšení voltáže.
Základem OC je kvalitní MB s bytelně chlazenou kaskádou, výkonný zdroj (nesdělil jsi typ), perfektní chlazení skříně, CPU a chipsetu. Splňuje to Tvůj PC?
Pro OC jsou určeny tyto MB ASUS:
ASUS M5A99FX
nebo lépe:
ASUS SABERTOOTH 990FX
nejlépe:
ASUS Crosshair V Formula-Z
- můžeš překonávat světové rekordy v OC ~ 9 GHz. ;-)

Co s tím?
Otestuj to.
Vyzkoušej stabilitu.
Pochlub se.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mara23241 24. 4. 2014 16:30

No při výběru mě byla doporučena tato deska.

-Napětí při OCCT je max 1,54V (podle všeho na tento procesor už strop)
-Case mám chlazenou dobře, stejně tak i CPU
-Zdroj je Corsair CX 500

Někdy mám problém se zamrzáním systému. PC vydrží v OCCT 12 hodin, ale pokud pustí např. poker na FB tak mi zamrzne a nezbyde nic, než tvrdý restart.

Nemohlo by to být zdrojem?
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 4. 2014 16:50

1.54V mi přijde už dost, , dlouhodobě bych asi používal max 1,45V. Jinak na FX-6300 tahle deska ještě stačí.

zamrzání můžou dělat i třeba RAM, zkontroluje je v memtestu nebo goldmemory.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 4. 2014 16:56

Nezmiňješ se o důležitém chlazení chipsetu.
Nepřehřívá se?
Slabina* těchto MB.
---
* Čti: typické kur.vítko.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 4. 2014 03:56

Pricina muze lezet i chybnem desingu samotneho CPU, protoze problemy s TDP se vyskytuji i u Opteronu 6344 12Core SM H8SGL-F(G25 r3.5) PSV IN 4x4 ~5 - 12500rpm 1U, kde mi s vyssi zatezi nahodne throttluji jadra. Vsiml jsem si toho pri zpetne analyze, kdyz jsem zjistoval priciny kompilaci. Zatim jsem nebyl schopny najit schema chovani. Nicmene treba HP DL385p jsou DP 6366HE v poradku, ale u variant s 6378 a vyssimi CPU se uz da najit pekna spina. Vlastne jsem to tu nekde zminoval, jako problem Bulldozer/Piledrive a nejaka dobra duse mi linkovala PCTuning, kde to rozebirali u desktopu - nezvpomenu si a dohledavat to nebudu.

Krome zcestne "argumentace" fanatiku se mluvilo prave o OC (a ze do toho poustis hodne) a vyresene desky, ktere nemaji problemy s APM, C6E a HPC. Urcite tal byla Asus Formula, Sabertooth, M5Axx EVO, Gigabyte GA-970A-UD3P, GA-990FXA-UD3 r4, ale jestli i M5A97 netusim. Nicmene ten problem existuje a informaci se vali dost.

Ve Tvem pripade je mnohem pravdepodobnejsi neadekvatni OC s nevyresenym chlazenim skrine. O PSU si myslim svoje. Samotne zamrzani muze byt zpusobeno samozrejme i diskem, nebo vadnou VGA. Studenaky se hledaji blbe, u Asus bych se tomu snad ani nedivil, ale najit se to da.

Posuky tu mame dva, takze je to jistota, ze bude pekny flame a "dokazovani".
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 4. 2014 09:49

Matýsku, popisuješ typické chyby (nebo vlastnosti?) IT technika: :-)
1) nehlídá provozní teploty;
2) svádí svou lenost na výrobce:
Matysek píše: chybnem desingu samotneho CPU

:-D
Throttling může nastat jen při extrémních teplotách CPU <= pojistka proti tepelnému poškození.
Mrkni se, jaké teploty generují Opterony při trvalé zátěži CPU 24/7 na 100 % při okolní teplotě 20 °C:
Opteron.PNG

Dtto desktopové CPU AMD řady FX ve WKS.
Pokud by provozní teploty CPU překročily 50 °C, musí technik ihned zalarmovat support dodavatele, protože to nejsou normální teploty!
Kupodivu se to za posledních 10 let AFAIK nikdy nestalo.
(Možná používáme kvalitní dodavatele.)

Co s tím?
Řešení je čistě organizační/logistické:
prožeň pořádně perka svým (líným) IT technikům, kterým velíš! ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mrak 29. 4. 2014 06:18

Tak já mám zkušenost, a ne jednu, že PC mi projde několikadenním zátěžovým testem a pak mi stejně padají běžné programy jako prohlížeč apod. A to testuji, kvůli teplotám, sestavu jako celek, ne jen cpu/gpu.
Mrak
Junior

Odeslat příspěvekod mara23241 5. 5. 2014 01:01

Teploty jsou dobré, při max zátěži do 55°C

Napadla mě jedna věc, či by to nemohlo být starou verzi biosu? Mám verzi z 8.1. 2013-1903 a teď už je k dispozici verze 2301.

Co jsem tak pročítal, tak to budu dělat přes bios pomoci "flešky" kterou jsem zformátoval na NTFS a nahrál extrahovaný soubor ASUS M5A97-R20-ASUS-2301.CAP.

Radši se zeptám.
Flešku připojím do konektoru na desce označeným pro bios flash.

Po vstoupení do biosu přes ASUS EZ FLASH 2 Utility a zde vyberu požadovaný soubor (podobně jak na tomto videu http://youtu.be/QOsuSlStXOk?t=2m8s)

HOTOVO? :-))
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 5. 2014 05:42

Je úplně jedno, kam nahraješ nový BIOS.
Můžeš třeba i do interního SDD|HDD.
Podstatné je, aby byl PC chráněn před výpadkem el. proudu pomocí UPS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mara23241 5. 5. 2014 08:07

-Tak tu ochranu kupovat nebudu, za tu cenu si můžu koupit další MoBo.

-Spíš bych potřeboval vědět, jak dlouho to tak trvá?

-A postup mám správný?
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 5. 2014 08:14

Update BIOSu je zalezitosti max dvou minut. Dojde pri nem na clear CMOS.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod mara23241 5. 5. 2014 08:22

Že se vyčistí CMOS ničemu (myslím) nevadí.

Snad nemůžu mít takovou smůlu, aby zrovna vypadla elektřina při záležitosti na 2 minutky :D
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 5. 2014 08:24

Tak teoreticky muzes, uz i to jsem zazil. (Ale mam UPS, takze ta jen zakricela a vse dopadlo ok...)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod mara23241 5. 5. 2014 08:30

Budu doufat že všechno výjde jak má. UPS při ceně 2600 se mi kupovat nevyplatí, když za podobnou cenu můžu mít ASUS M5A99X EVO R2.0.

Dám vědět jak to dopadlo, snad se mi nepodaří si desku bricknout :-|
mara23241
Junior

Další stránka