APU FM2 nejdou nainstalovat ovladače desky

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Wena_F 30. 8. 2014 12:15

Ahoj,

tej mojí jsem koupil počítač:
A8-6600K, GA-F2A78M-DS2, 4GB DDR3 1333Mhz, Crucial M500, Seasonic 350W (+ ostatní periferie)

Sestavil jsem ho, nainstaloval Win7 64b (z MSDNAA). Poté jsem začal instalovat ovladače. Po nainstalování přes CCC z přiloženého CD však ihned po naběhnutí byla plocha plná artefaktů, a vše zamrzlo.
V nouzovém režimu (kam jsem se normálně dostal) jsem tedy odinstaloval všechny ovladače. Metodou pokus omyl jsem určil s téměř 100% jistotou viníka ovladače GK/čipsetu
V nouzovém režimu jsem musel drivery odinstalovat pomocí programu driver fusoin. CCC nedetekoval nic a spadl.
Bez ovladačů GK je počítač funkční, dá se na něm normálně pracovat, ale nejde Aero (což by mi vůbec nevadilo) a při sledování filmů se video trochu trhá, chybí HW akcelerace, nedetekuje se název desky+čipsetu.

Zkusil jsem i aktualizovat bios, přeinstalovat Win, ale bez úspěchu. Samozřejmě mne napadlo CPU reklamovat, ale je možné, aby CPU část byla v pořádku a GPU ne?
Věřím, že je CPU v pořádku, jen bude chyba v mé neznalosti.. :-)

Deská má uvedený procesor v seznamu podporovaných CPU, takže kompatibilita je zaručena.

Díky za každý nápad
AMD Phenom II x6 1045T, Noctua NH-C12P, 4x2GB DDR2, GA-MA790X-UD3P,
GTX760, Enermax Thriatlor 550W + Noctua S12A, Dell U2412M,
Crucial M4 128 GB,WD10EALS, WD15EADS, Fractal Design R4 + 3x Noctua S12B, Win 7
Wena_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 8. 2014 13:58

Ovladače z přiloženého CD bývají zastaralé. Stáhni si ovladače přímo od výrobce.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Wena_F 31. 8. 2014 18:44

díky Vladimíre, taky jsem si zkusil stáhnout nejnovější ovladače z webu Gigabyte.cz

už mě nenapadá co jinýho vyzkoušet..

možná ještě zkusím nainstalovat Win 8 (též z MSDNAA), ale asi je to blbost..
Wena_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 8. 2014 19:42

Instaluj jen čistý ovladač bez téhle zbytečnosti:
Wena_F píše: CCC

= jen na škodu.
Wena_F píše:
z přiloženého CD

si vytvoř strašáka ptáků nebo podšálek.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tairikuokami 1. 9. 2014 12:16

Aktualizoval si i ovladac chipsetu? Jinak jsou i nove ovladace na grafiku.

AMD Chipset Drivers

AMD Catalyst 14.8 WHQL
tairikuokami
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 9. 2014 14:03

Wena_F: Výrobcem čipsetu není Gigabyte (ten ty čipy koupí a naletuje na desku), ale AMD. Tedy zkus odkazy, co postnul tairikuokami.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Wena_F 2. 9. 2014 09:53

díky za tip, o víkendu vyzkouším :-)
Wena_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Wena_F 17. 11. 2014 21:58

Tak jsem se k tomuto problému dostal až teď. Ovladače desky jdou bez problému nainstalovat. Problém nastává POUZE tehdy, chci-li nainstalovat ovladač grafiky.
Tj. nainstaluji všechny ovladače vyjma ovl. GK a počítač bez problému běží. Po nainstalování zmíněného ovladače GK se po restartu, pár vteřin naběhnutí plochy se zobrazí artefakty, zeleno-červené čáry, vodorovné i svislé, přes celou plochu a ihned následuje restart. Pomůže pouze odinstalování ovladače GK z nouzového režimu.

Deska podporuje tento CPU, má i správnou verzi BIOSu. Jak o tom přemýšlím, přijde mi nejvíc pravděpodobné, že GPU část procesoru je poškozená/nefunkční. Čili dle mého názoru zralá na reklamaci.
Teď otázka, ať ze sebe neudělám úplného pitomce. Měl bych poslat CPU na reklamaci, nebo je chyba mezi židlí a klácesnicí? Už mě nic jiného nenapadá.

Samozřejmě jsem několikrát zkoušel čistou intalaci systému s různými verzemi ovladačů. Marně. :-)

Díky

(Sestava uvedena v prvním příspěvku.)
Wena_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 11. 2014 07:17

Nefunkční CPU AMD jsem za 30 let praxe ještě neviděl, kromě ulámaných pertinaxů na Duronech při nešikovné instalaci chladiče.
IMHO je chyba u Tebe: instaluješ nekorektní verzi ovladače.
Co s tím?
Stáhni a instaluj čistý ovladač bez zbytečného CC aj. nesmyslů:
http://support.amd.com/en-us/download
V bodě (1) zvol APU.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 18. 11. 2014 08:08

Jestli je vadný procesor, poznáš, když tam rozjedeš nějakou live verzi linuxu . Pokud se artefakty objeví, je to CPU/GPU, pokud ne, jsou v tom vadné widle.

A ještě jedna drobnost, test pamětí jsi udělal? GPU je vyživováno těmito paměťmi. A dát tam jen 1333 MHz? :pozor
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Wena_F 18. 11. 2014 18:12

Milane, já jsem samozřejmě po čisté instalaci W7 nainstaloval pouze ovladače bez CCC, bohužel žádná změna k lepšímu.
Win 7 jsou z MSDNAA, čili ofiko, žádný warez. Ještě mám k dispozici W8, též z MSDNAA, ty by byly až to spolední řešení.
S tou pamětí me to samozřejmě napadlo, ale ještě jsem ji neotestoval. Je to jeden 4GB DDR3 modul s ef. frek. 1333 MHz. Otestuji ho, až se k počítači zase dostanu.
Pořád mi něco říká, že to bude tím APU...

S linuxem moc kamarád nejsem :-[
Wena_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 11. 2014 18:16

Podle mne to bude vadna graficka cast v APU, nebo vadne pameti. Ale vyssi pravdepodobnost davam APU. Pameti resi MEMTEST (bootCD) a grafiku resi pokus s (klidne i live) Linuxem.

Resp. neresi ... diagnostikuje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod targo1989 25. 6. 2015 02:02

Skusil bych zajet na stránku přímo základní desky a stáhl potřebný ovladače tam kde si vybereš poddle os a všehno přeinstaluješ většinou to tam začínalo cpu a podobně nevim ted jak to tam je,já vždy když nainstaloval os sem pak vždy najel na stránku výrobce desky u mě msi stáhl jsem si ultilitu msi live update a ta mi stáhla ovladače pro tip desky,pak sem si vždycky stáhl driver buster a stejně se mi většina ovldačů vždycky ještě saktualizovala,píši vlastní skušenost z nedávna ověřenou když sem instaloval win 10 ,ale před tim i na win 8.1
targo1989
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 6. 2015 08:08

Rok staré téma, vážně ?
Python.p
Je to rebel!