BSOD aneb lze poznat vadnou základní desku?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 2. 2016 22:07

Mr.Scully píše:Tak bohužel to BIOSem asi nebylo, i 1A0 už mi dvakrát spadla během dneška.

Už si zkoušel přepnutí na sekundární BIOS?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 11. 2. 2016 23:21

Přepnutí jsem nezkusil, někde jsem četl, že v sekundárním je stejně poslední fungující BIOS, tzn. po upgradu se tam zkopíruje ta nová fungující verze. Ale máš pravdu, zkusím. Další downgrade už dělat stejně nemůžu, protože mi flashka odpoledne vypadla z ruky a zapadla za skříň, svině :-D

[edit] Tak backup BIOS je 1.60. Uvidíme.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 12. 2. 2016 10:31

Bohužel, padání pokračuje, verzí BIOSu to není. Takže mám teď asi čtyři varianty a zkusím zjistit, která bude nejmíň problematická.
1. sehnat někde jiné moduly RAM a zkusit je dát do mé desky
2. sehnat v Plzni někoho, kdo postupně otestuje moje moduly RAM
3. komplet čistá instalace Win10
4. koupě nové desky (krajní řešení, protože bych vzal asi jinou a tudíž bych stejně musel komplet nainstalovat systém znova)
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 2. 2016 12:56

Reinstalace OS ti nevyřeší vadné RAM moduly / jiný hardware. A jelikož jsi z Plzně, tak splašit někoho, kdo ti ty RAM moduly otestuje takovej problém snad nebude .. a pokud se chyba projeví i jinde, tak můžeš koupit nové moduly.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 12. 2. 2016 13:00

Tou reinstalací jsem myslel, jestli tenhle problém s padáním nemůže být způsoben třeba nějakým konfliktem ve Win10. Když jsme řešili flash BIOSu, tak asi jsme úplně ještě nevyloučili nějakou SW chybu. (Ale souhlasím, že to směřuje asi k HW chybě RAM nebo desky nebo teoreticky možná zdroje).
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 2. 2016 13:02

Máš stále chyby v memtestu? Máš. Takže ti je reinstalace OS na tuhý výkal, když je problém úplně jinde.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod p0etrik 12. 2. 2016 14:39

Pokud je v biosu ta moznost (predpokladam ze ano), zkusil bych snizit frekvenci pameti a pustit memtest znovu.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 12. 2. 2016 14:50

V momentální situaci bude IMHO opravdu nejlepší paměti nejprve odzkoušet jinde. S parametry může laborovat, až když bude mít potvrzeno, že jsou funkční.

Také je nutno podotknout, že pokud je vadná deska (případně něco jiného (zdroj, procesor)), může dojít k poškození i nových/zapůjčených pamětí.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 12. 2. 2016 19:10

Trocha horke ironie
February 7th, 2016, 10:10 am píše:Pochopitelně nemůžu desku vymontovat, 30 dnů reklamovat atd., pracuju na PC 16 hodin denně a jakýkoliv zásah je pro mě problematický.

... kdyby jsi to popadl a odnesl do servisu, dnes bys davno vedel, co tomu je a pravdepodobne bys mel reseni, jak zavadu odstranit. Zatim se motame nekolik dni v bludnem kruhu a vylouceno nebylo vubec nic. Vcetne pravdepodobnych pricin. Chapu, ze bez vybaveni to nejde, proto si myslim, ze servis bude nejvhodnejsi reseni, navic si znici jejich vlastni testovaci HW.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 2. 2016 20:05

Takže update, sehnal jsem pár kiláků ode mě ajťáka, který mi pomohl jednak půjčit novou RAMku a jednak otestoval ty moje... výsledkem je to, že minimálně jeden můj modul je evidentně vadný (spíš dva - testy ještě probíhají do zítřka) a bude tedy reklamace. To je ta lepší zpráva.

Blbá zpráva je, že i když do počítače dám fungující RAM modul, který proběhl memtestem na dvou různých PC bez chyb, tak BSOD pokračují dále, padá to prostě pořád.

Dalším logickým krokem tedy asi bude instalace čistého systému na čisté SSD. Mám origo instalačku Windows 7 Ultimate a musím jen promyslet, jestli půjdu cestou sedmiček (bez dalšího upgradu) nebo pokud možno spíš rovnou čistých desítek (pokud mi to tedy vezme licenční klíč sedmiček?). Už nechci jít cestou 7 => 10, tomu upgradu moc nedůvěřuju.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 18. 2. 2016 21:03

Board muze mit studenaky, to je proste vec, ktere se nevyhnes, Mohl ji odhulit zdroj a dal bude hazet chyby RAM, nebo je rovnou zlikviduje. Za tim co jsem psal o servisu si proste stojim. Vzdyt kolik casu jsi s tim srotem stravil a hledas zavadu. Proste udelat dve tri veci a pak to soupnout nekomu/nekam, kdo na to ma veci. Je to rychlejsi a ne kazdej ma v garazi (bylo to trefne, ale jen do doby, nez se tam uhnizdi zenska, pro pajku v priborniku moc pochopeni nema) meraky, pajky a hromadu na vyzkouseni.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 2. 2016 21:15

Paradoxně jsem v servisu nikdy nebyl a to mám různá PC nepřetržitě od roku 1990 a vždycky jsem si problémy nějak vyřešil sám, ať už se z nějakého HW kouřilo nebo se rozjebal systém :) Až teď se ty problémy bohužel nakumulovaly. Nejde vůbec o pár korun za nějakou diagnostiku, ale o čas, můžu postrádat pracovní PC tak čtyři hodiny v kuse, víc ne, pracuju na něm bohužel 7 dní v týdnu (memtest běžel přes noc, to problém nebyl). A když vidím tu svou těžkou monstrózní case mj. s pěti diskama plných velmi soukromých i obchodních dat, tak se mi vůbec nechce to kamkoliv tahat, to skutečně radši budu dva roky trpět s občasnými restarty a pak si holt koupím něco nového s NBD zárukou. Ale díky za názor, myslíš to dobře a správně, jen prostě v mé aktuální pracovní situaci to podle mě není to nejlepší řešení.

Zkusím reinstall systému a pak se smířím s tím, že to bude zřejmě MB a buď rovnou koupím novou nebo to prostě přežiju i s restarty...
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 18. 2. 2016 21:52

Tez nenosim HW do servisu, ale hledam sam. Sice uz misto v dome zaujala zelenina, rozsypane lego, sosky, ... jenze v garazi se vali meraky, pajecky. Ve sklepe zdroje, pameti, disky. I kdyz nevim co je horsi, odnest to nekam, nebo poslouchat neodbytne situacni zpravy popisujici premnozeni HW v dome.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 2. 2016 22:38

Nj, tyhle věci jsou individuální, proto u systému složených z komponent prostě nepovažuju servis za časově řešení vhodné pro mě, chci zkusit identifikovat problém vlastními silami a pak prostě komponentu reklamovat či koupit jinou, abych minimalizoval jakýkoliv prostoj.

Ještě mě napadlo, že mám stejně v počítači dvě SSD, 256 se systémem a 128 "swapovací" (na zpracování fotek a videa). Udělám to tak, že tu čistou instalaci Win 10 hodím na tu čistou 128, tím se kromě systému eliminuje i případná chyba SSD. Takže o potenciální zdroj problému míň. Když budu mít otestovanou RAMku, SSD i čistý systém, tak se okruh zase zúží...
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 2. 2016 10:17

Na eliminaci vad SSD tu máme jiné a lepší metody, jak metodu pokus omyl s instalací.

Libovolný live tučňák a smartctl + hdparm.
Python.p
Je to rebel!

Předchozí stránka