Utrzeny kondenzator, deska ale bezi.

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod F1.2000 4. 5. 2016 23:46

Ahoj. Vytahl jsem ze svoji osatky starych pc komponent zakladni desku ktera ma integrovany atom. Je to deska Intel D510MO Mount Olive. Zapojil jsem na desku ramky hdd a vse potrebne zapnul a vse bezi. I kdyz tam chybi jeden kondenzator. Jedna se o kondenzator na 6.3V a 820uF. Mam shanet nekde nahradu? Nasel jsem jen 6.3V a 1000uF. Nebo ten kondik neni pro chod tak dulezity. http://eshop.100mega.cz/intel-mount-oli ... i59257.jpg Jedna se o kondenzator ktery je mezi dvema civkami (cerny vysoky) na rubu desky je napajen na misto kde je velka zelena plocha (nevedou k nemu dve cesty ale je napajen jakoby oba poly byly na jednom "dratu" jako "zkratovany")
Přílohy
image.jpeg
image.jpeg
Misto kde kondik chybi
image.jpeg
V ramecku kontakty kondiku na rubu desky
F1.2000
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 5. 2016 00:37

Nejsem zrovna expert přes elektro, ale ten kondenzátor tam zjevně z nějakého důvodu je. Náhradou za 6.3 V / 1000 uF nic nezkazíš, pokud ho máš / můžeš sehnat a máš-li potřebné prostředky a nějaké ty dovednosti s pájením, tak to tam vraž.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 5. 5. 2016 00:50

V každém případě tam ten kondenzátor vraž, větší kapacitou nic neskazíš 820 = 1000 u velkých filtračních kondenzátorů na kapacitách až tak moc nesejde.

PS. Skratován není ten pájecí bod u kraje desky se nedotýká té velké plochy, jinak desky MB jsou vícevrstvé, důležité je ten pájecí bod nepoškodit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod F1.2000 5. 5. 2016 04:25

Me jen zarazi ze ta deska funguje i bez nej
F1.2000
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horst_ 5. 5. 2016 05:09

Chybějící kondenzátor se projeví při zatížení,kdy vzroste spotřeba.Napájet nový.Desky mají dobrý rozvod tepla a proto je třeba výkonnější páječka nejlépe s regulací teploty.
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod F1.2000 5. 5. 2016 12:04

Tak po nekolika hodinach kdy pocitac s touto deskou jel na 100% zateze vse bezi bez jedineho problemu i bez kondenzatoru. Ten tam napajim v prubehu vikendu az ho budu mit koupeny.
F1.2000
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 5. 5. 2016 16:32

Doporučuji koupit kondenzátor s nízkým ESR.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod harrym 5. 5. 2016 17:17

Ty kondenzátory tam bývaj paralelně ve větších počtech, např. 2 až 3 ks paralelně - kapacita se pak sčítá. Pokud kondenzátory nejsou vyschlé nebo deska není nijak zvlášť zatížena, tak to funguje.

Že je zkratovaný, to není pravda. Když se pořádně podíváš, tak kolem okrajového pájecího bodu toho kondenzátoru není žádná vodivá cesta, není tam žádné vodivé spojení na tu velkou plochu. Desky bývají dnes vícevrstvé.

Pokud tam chceš ten nový kondenzátor dopájet, tak opatrně. Vezmi plochý kleště a vyškubni zbytek té nožky. Nesnaž se to odpájávat, to se ti nepodaří, protože oni ve fabrice používají tvrdou pájku, a to běžnou páječkou nerozhicuješ, leda dokurvíš desku.
Pak vem modelářskou vrtačku a 0,7 mm vrtákem protáhni pořádně obě díry. S trochou zručnosti, když to takto budeš mít předpřipravené, to lze zvládnout i s klasickou pistolovou páječkou, jen nesmíš mít v ní upnutý megadrát, a nesmí se ti třepat ruka.

Už jsem takto měnil kondenzátory na jedný nefunkční desce (po výměně se rozjela), a dokonce na jedné grafické kartě.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 5. 5. 2016 19:42

Vyměňoval jsem kondenzátory na mnoha deskách, věnoval jsem se (a věnuji) i vývoji elektroniky, ale pájet desky tvrdou pájkou - to jsem ještě nežral. Tobě patří do ruky vidle, ne elektronika. Vyškubnout vodič (za studena!) kleštěmi, rajbovat otvory vrtákem ... jsi umělec. Jedna rada lepší než druhá!
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spejbl007 5. 5. 2016 20:16

Chachacha, přej tvrdá pájka. Chtěl bych vidět tvrdou pájku a letování vlnou. Možná by to šlo v peci na keramiku. Božínku, některé rady by se měly někde archivovat a poté vydat knižně. "Kterak brouk Pytlík radil aneb jedna anekdota na každý den".
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 5. 5. 2016 21:02

To jsem neradil já!
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spejbl007 5. 5. 2016 21:07

Není Pytlík jako Pytlík! :-D
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 5. 5. 2016 21:12

S tím vrtákem to je zajímavé řešení. Doufejme jen, že otvor není prokovený. Já v podobných případech do otvoru za pomocí páječky vrazím špendík, který "vyšroubuju" po mírném zchladnutí. Nejlepší je odsávačka, ale ne ta vystřelovací za pár drobných, ta snadno urve meď.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod harrym 5. 5. 2016 22:29

Na těch deskách je zkrátka obvykle pájka, která jde hodně blbě, ale hodně blbě, tavit. Není to ultraměkká pájka pro takové to "kutilské domácí pájení".
Nejlépe se mi skutečně osvědčilo jednoduše a prostě vyškubnout poškozený kondenzátor (se štěstím i s nožičkama), popř. to dočistit plochýma kleštěma. Než se o něco "snažit". A pak pro jistotu protáhnout minivrtačkou, pokud je dírka těsná a nejde protáhnout nožičku nového kondenzátoru. Nemám vercajk na žádné sofistikovanější postupy. A zatím mi s takovou opravou fungovalo všechno. Výhodou je, že víceméně všechna původní pájka zůstane na pájecím bodě, takže defacto stačí pak po zakrácení vývodů jen poladit trochu páječkou.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 5. 5. 2016 23:14

Panebože přestaň s těmi nesmysly, nožičku bez zahřátí nevytrhneš bez poškození, to jde dělat pouze na obyčejné desce kde když urveš plošku tak to jde spravit a né u vícevrstvé desky.

Tak stejně používat vrták na pokovené díry je taky blbost!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků