Mini základní deska

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod TFSi 14. 2. 2019 17:16

Ahoj vespolek,
měl bych jeden speciální dotaz...
Potřeboval bych základní desku menší než malou (max 12x12cm), klidně i osazenou procesorem (x86-64, Intel, AMD neřeším, hlavně aby to bylo pasivně chlazené a šel na to nainstalovat Linux a nejspíš i Windows), GB LAN, minimálně 2x USB (neraději USB3), alespoň 2x SATA rozhraní pro disky + třeba M.2 pro systémové SSD a aby šla osadit alespoň 8GB RAM.

Původně jsem chtěl koupit ODROID H2, ale díky Intelovským výpadkům ve výrobě to vypadá že deska nebude ještě nejméně půl roku k dispozici :-S

Nevíte někdo o něčem vhodném?
Vyměním ojetého pionýra za neojetou pionýrku. Zn.: ojedu sám
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 2. 2019 00:11

Desek je hromada :)

https://up-board.org/upsquared/specifications/ nebo třeba UDOO BOLT V3

Problém je 2x sata to není moc obyvklé u těchto mini pc boardů.

a další, stačí pohledat. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod TFSi 15. 2. 2019 12:49

Právě že ty desky s 2xSATA jsem (kromě té zmiňované H2) nenašel. A to už nějakou tu chvíli Googlím.

Zatím to vidím tak, že buď zkusím počkat na tu H2, která by asi byla ideální, nebo oželet připojení disků přes SATA, vrazit je do boxů a připojit je přes USB... :hm
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 2. 2019 16:30

Záleží na použití no... Na filmy asi cajk, nic datové náročného bych tam nedával.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod TFSi 15. 2. 2019 17:29

Právě že to chci jako takové "multi-kulti" zařízení - jednak jako dvoudiskový NAS (fotky, filmy, zálohy - žádná raketová věda), navíc chci aby to fungovalo jako server pro "chytrou" domácnost, potom na tom chci spustit nějaké skripty které budou pravidelně zpracovávat nějaká data z internetu (nic zásadního) a připravovat je pro onu "chytrou" domácnost. No a ještě uvažuju nad tím, že bych k tomu přihodil dva TV tunery a televizi bych streamoval přes síť, ale to je spíš zbožné přání - to už by asi nemuselo zvládat :)
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 2. 2019 18:59

Tak větší krabičku 17*17 formátu MiniITX a máš to v suchu. :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod calebcox 16. 2. 2019 12:12

Otazkou je jestli je to rozume resit deskou jako ODROID H2 a podobne. Diky velikosti je tam dost omezeni, na ktere narazis.

Pokud to stavis primarne jako domaci server/uloziste volil bych radsi miniITX nebo klidne i microATX desku, kde nebudes omezen moznosti pripojeni periferii.
Protoze napr. velice rychle prijdes na to ze pouze 2 disky jsou velice omezujici a restit to prez trvaly provoz prez USB neni rozumne.

Pokud nebudes na TV serveru obsah transkodovat (tj. o dekodovani se bude starat koncove zarizeni) tak je jeho provoz v podstate neznatelny ;-)

Nastinim svoje reseni, hodne odpovida tomu co potrebujes - mam domaci uloziste postavene na Skylake i3-6100T, mATX deska Fujitsu D3402B, 16GB RAM, 512GB NVME SSD, 5 plotnovych disku (4x4Tb, 1x2TB), zdroj Seasonic 360W. Jako OS pouzity unRaid

Uloziste je jasne - dostupna kapacita (na zalohovani internetu) 14TB - jeden z disku vyhrazen na paritu. SSD je vyuzivano jako cache probezny provoz, plotnove disky vetsinu casu neaktivni (spindown).

Potrebne sluzby, napriklad pro domaci automatizaci, lze pridavat jednoduse jako Docker kontejnery z katalogu na par kliknuti - napriklad Domoticz, OpenHAB, HomeAssistatnt, HomeBridge atd.
Jako docker taktez bezi TV Headend server, mediaservery (Plex, Emby) stahovace, UniFi kontroler atd.

Taktez je mozne hostovat virtualni PC (proto mam 16GB), opet cela konfigurace velice jednoduse na par kliknuti.

Cele je to schovane v ATX bedne po starem PC, umistene v technicke mistnosti. Bezna spotreba dle wattmetru pohybuje mezi 20-25W.
V pripade potreby nebyl problem prida do slotu grafiku pro virtualni PC nebo ted pridavnou dvouportovou sitovou kartu.
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod TFSi 17. 2. 2019 21:35

Jo,...
kdyby to bylo jednoduché, tak bych u toho nebyl já :mrgreen:

Celou tuhle legraci chci schovat do domovního "IT rozvaděče" a tam už se mi nedostává prostoru, proto to omezení rozměrů - mám k dispozici svislý pruh široký necelých 13cm. Mít víc prostoru tak už tam dávno je nějaké mITX a nic neřeším ;-)

A přidělávat další bednu se mi moc nechce. Tak uvidím jak se nakonec rozhodnu.

calebcox: můj stávající "NAS" je 2.5" 2TB HDD v rámečku zapíchnutý do USB2 v routeru, takže dva 4TB HDD zapojené v SATA portech jsou víc než slušný pokrok :D
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 2. 2019 10:44

Já mám NASku uklizenou v šatní skříni u ženy, u těch šatů které prostě nutně potřebuje, ale už je rok nevzala na sebe :D :D :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod TFSi 9. 3. 2019 22:23

Tak jsem to nakonec vyřešil velmi "elegantně". Podařilo se mi koupit H2 od nějakého maníka v DE který jí původně měl na nějaký projekt a potom ho zrušil. Osadil jsem 8GB RAM, 1/4TB nvme SSD a začal jsem si s tím hrát.
Zatím jsem neměl moc času, ale pár rychlých postřehů (pokud by někoho zajímalo):
* Win 10 na tom šlapou naprosto luxusně; os stisku zapínacího tlačítka po přihlášení do účtu (automatické přihlašování) trvá méně než 3s :shock: To ani zdaleka nedá ani můj normální PC a to je celkem slušný stroj (i7,SSD,...)
* při "běžné" práci pasivní chladič bohatě stačí, ani není poznat že se nějak zahřívá, ale při vyšší zátěži jde teplota rychle nahoru
* nevím jestli je to problém H2, nebo je něco špatně u mě, ale: používám ho na druhém vstupu monitoru, když se přepnu na normální PC a za chvíli zpět, tak monitor hlásí že nemá signál a H2 musím resetovat?!?
* Zatím (bez sata disků) jsem si vystačil s napájecím zdrojem 15V 1,5A, takže spotřeba desky jako takové vypadá velmi slušně.
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 3. 2019 14:10

Prostě zruš usínání grafiky asi jak odpojíš monitor tak OS grafiku vypne pro úsporu.

A nebo pokud to má víc výstupů tak zda obraz neposílá přes jiný výstup.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý