OS se spouští zpožděně

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 5. 9. 2020 11:30

Zdravím,
při (re)startu počítače naběhne obvyklou rychlostí úvodní displej BIOSu a pak trvá několik desítek sekund až jednotky minut, než se začne spouštět operační systém. Po jeho náběhu se pak OS zavede obvyklou rychlostí. Problém se projevuje nepravidelně v posledních dnech.
Kde hledat příčinu?
Deska Pegatron 2AB5 (desktop HP Elite 7300), disk Samsung SSD 860 EVO. Disk je relativně nový, aplikace HD Sentinel nedetekuje žádné chyby.
Sentinel.JPG

OS Windows 10/2004/19041.488.

PC většinou jen hibernuju, nedokážu tedy přesněji určit vznik problému, časově se shoduje s aktualizací Win 10 na revizi 19041.450, možná i s odprašováním pc (jen vzduchem)...
V příloze je obrázek (!) tabulky SMART SSD
Přílohy
Smart.JPG
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 9. 2020 11:36

Admin pravděpodobně zapomněl zakázat jednu z nejhorších zhůvěřilostí W10:
FastBoot.
Zároveň ověř, zda je zakázaný FastBoot i v UEFI.
Pro SSD zbytečný postup:
Retiree píše:PC většinou jen hibernuju

To mělo smysl jen s HDD.
Čistý OS naběhne ze SSD mnohem rychleji, než z hibernace.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 5. 9. 2020 12:22

Milanr1 píše:Čistý OS naběhne ze SSD mnohem rychleji, než z hibernace.

Důvod?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 5. 9. 2020 17:41

Admin přímo miluje světle šedý font na bílém pozadí, takže většinou přehlížel nepřístupné (zešedlé) zaškrtávací políčko "Zapnout rychlé spouštění (doporučeno)".
Zrušil jsem zaškrtnutí, nic se nezměnilo (kecám, do toho se připletla opět nepovedená aktualizace Office), problém trvá. V EFI ani v BIOSu jsem nic, co by připomínalo FastBoot, neobjevil.
Mně to spíš indikuje nějaký problém komunikace SSD a MB, konektor na disku jsem ověřoval (hmm, druhý konec kabelu na desce asi ne).
Závada se projevuje nepravidelně, pokud nastane, pak prodleva trvá cca 3 minuty, než se začne zavádět OS (než se zobrazí logo Windows).
Desktop umí WoL maximálně z ACPI stavu S4/STD, G2/S5 už nezná, já potřebuju funkční časovače...

Čistý start OS je subjektivně skutečně rychlejší, nežli probuzení z hibernace, a to velmi... Nějaké vysvětlení pro sebe mám, ale...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 5. 9. 2020 22:59

Proč naběhne čistý OS rychleji není nějak neznámý či tajemný důvod. Prostě z disku načte jen základní potřebná data. Ve chvíli, kdy PC je hibernující (obsah RAM se uloží na disk), načítá po prouzení mnohem více dat a logicky, čím více RAM je, tím déle to trvá. Na druhou stranu, je to jediný způsob, jak vypnout PC, nepřerušit práci a nepřijít o data.
Osobně mnohem raději používám místo hibernace STR (S3, Suspend To RAM). Sice riskuji ztrátu dat při výpadku proudu, ale PC je vzbuzené za vteřinu.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 5. 9. 2020 23:18

To vůbec není pravda, očividně zas někdo nemá ponětí, o čem ten stav je. OS při plným spouštění rozhodně jenom nenačítá základní data nebo cosi, s hromadou souborů pracuje, rozpakovává zkomprimovaný, dělá milion kontrolních úkonů, spouští služby, ošahává si/mapuje zařízení, načítá k nim ovladače a hromady dalších kravin, což vytěžuje kompletní HW sybsystém od disku přes můstky až po procesor a RAM. Zejména na dvoujádrovejch starších procesorech je tradiční spuštění pomalejší, jak probuzení z hibernace, protože celková propustnost systému disk-procesor-RAM je prostě natolik menší, že prostý nalití x GB dat disk-RAM to překoná. A i na novějších mašinách to de dycky do kelu jakmile si to lidi zasekají hromadama cypovin co se spouští přímo při startu.

Hibernace s těma věcma pracuje tak ze 2 %, z 98 % se jenom z disku nalejí do paměti. A jelikož čistej start systému je tak nějak ku hovnu, nikdo nepouští systém na to, aby se díval na prázdnou plochu/terminál, ale aby jaksi spustil aplikace, se kterejma chce pracovat, není to stejně relevantní srovnání - relevantní srovnání je do spuštěních těch aplikací. Při probuzení ze spánku či hibernace už jsou nejenom spuštěný - jsou ve 100% posledním stavu.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 9. 2020 14:33

Vy jste dogmatik jak z příručky. Prakticky vše, co píšete, je mimo realitu a uživatel spíše matete. Žádné přímé "nalití" z disku do RAM se v PC nekoná. Netuším, jak si představujete, že PC funguje, ale doporučuji projít alespoň základy. Data z disku jdou do RAM vždy na žádost CPU. Neobjevují se v RAM jinou cestou (novinka je připravovaná funkce nové řady grafických karet nVidia, ale to je mimo téma).
Nevím, co myslíte "propustnost systému disk-procesor-RAM". Teoreticky byste mohl myslet přímou adresaci bit po bitu, ale to se už mnoho let nepoužívá. Aktuálně disky využívají DMA (direct memory access) a proces přenosu pak vypadá následovně: 1) CPU vytvoří požadavek čtení na řadič disku, 2) CPU vyhradí v RAM adresu pro start zápisu a tuto pošle s požadavkem na čtení disku, 3) disk/řadič přečtená data zapisuje do RAM (přes řadič paměti, který je v CPU) a po konci zápisu pošle procesoru info. Tyto kroky se opakují, než se načtou požadovaná data. V mezičase procesor řeší ostatní požadavky.
Jediný rozdíl, od přímé adresace je, že procesor má chvíli "čas" na jiné věci a nevytěžuje se kompletně přenosem - hlídá jen start a konec. Ovšem data jdou stále stejnou cestou: řadič disku > sběrnice > řadič RAM (v CPU) > RAM a následně RAM > řadič RAM > CPU.
Výjimku tvoří již zmíněná připravovaná nVidia GPUDirect Storage což je obdoba P2P DMA PCIe - tedy rozhraní, kdy dvě zařízení připojená k PCIe mohou komunikovat a posílat si data přímo, bez CPU. To ovšem není otázka spánkových režimů.

Start a zavádění OS je pak samostatná kapitola. Moderní OS nedělá "milion kontrolních úkonů". Naopak jich spoustu přeskakuje, protože 1) "věří" UEFI a 2) předpokládá, že se při každém startu nemění konfigurace klíčových HW komponent. Rovněž ovladače načítá jen v případě, že jsou potřeba a i tak je nenačítá kompletně - pouze definice a zbytek až na vyžádání při práci s HW. Základní části, které OS po spuštění zavádí jsou 1) konfigurační soubory (BCD), 2) následně se vytvoří HAL (hardware abstraction layer - SW mezivrstva pro komunikaci OS s HW, toto ještě nejsou ovladače) a zavede se jádro OS, 3) jádro je již komplexní program, který dokáže správně vyhodnotit kreré části registru se načtou a případně změní, 4) načtení a zpracování registrů se dokončí po login uživatele, 5) spouští se SW, služby a opožděné procesy.

I přesto, že to vypadá na velké množství činností, jedná se o výrazně méně dat, než například základních 8 GB RAM. O vyšších kapacitách nemluvě.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 9. 2020 15:35

Tak jsme si tu přečetli dva názory, mírně mimo téma, ale můj problém neřeší...
Pro věřil jsem datový kabel disku, problém trvá. Chyba se projevuje náhodně, někdy OS nabíhá okamžitě, někdy s prodlevou. Stále mně z toho vychází buď problém MB (vyhřátá, téměř 9 let), nebo problém rozhraní SSD (SMART číst neumím). Nějaké další nápady?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 6. 9. 2020 15:36

Jasně, nenačítá ovladače, tak jo. Už jsem dlouho neslyšel o Koblížkovi, tu umíš?

Očividně zase nepochopil. Já samozřejmě nemluvím o čtení bitů z disku, je jasný, že fakticky jde všechno z jedné strany (disk) na druhou skrz procesor, protože žádná jiná logická jednotka pro spouštění uživatelskejch instrukcí tam není (pomiňme že jakejkoli řadič v sobě nějakou ALU taky má, ale to moc není uživateli přístupno), takže to není ani potřeba zmiňovat, hardwardskej model snad znají už děti ve školce. Je ovšem celkem zásadní rozdíl mezi tím, načíst obraz RAMěti z disku a víceméně s ním nic nedělat (je jasný, že v praxi se musí načíst nějakej minimální interpreter, kterej to teprve z toho disku sežvejká a zavede všechno ostatní - nic jinýho, než ten vlastní OS, to udělat nemůže, anžto v tom zařízení nic jinýho není) na jedné straně, a načítat systémový soubory a nad každým provádět stamiliony výpočetních operací podle instrukcí v těch souborech (zavedení OS opravdu není to, že přečte nějaký exáče a knihovny z disku a naleje je do paměti, to fakt ani omylem).

Možná bys místo planýho teoratizování měl někdy nahlídnout do nějakýho startovacího logu, aby ses podíval, co OS při startu všechno dělá. A pak to srovnat s nouzovým režimem, abys viděl, co všechno naopak vynechává. To je holt ten rozdíl to mít v praxi osahaný. Pak by sis to nemotal přesně obráceně - OS vůbec nesahá na nic ohledně zařízení při zavádění z hibernace, protože to už VŠECHNO má zavedený v tom obrazu RAM, kterej do ní zase nazpátek nalívá z disku. Proto taky při změně základního HW mezi zhibernováním a opětovným zavedením vždycky spadne, protože se změní HW pod systémem de facto za běhu a na to vokna nejsou stavěný. Nedůležitý zařízení jako periferie si pak osahá pozděj, protože v rámci plun'n'pray osahává HW cyklicky furt a pořád, takže na to nakonec přijde.

Je samozřejmě jasný, že konfigurace s extrémní velikostí RAM (128 GB apod.) na to budou trpět, anžto propustnost diskovýho systému i kapacita RAM sice rostou lineárně, jenže kapacita RAM výrazně rychleji, takže obě křivky (když si to vytáhneš na graf) se hrozně vzdalují. Takže zatímco do dekádu starýho serveru nacpu kolem 192 GB RAM a mám maximální propustnost 600 MB/s na kanál, tak do dnešní nacpu kolik, 1+ TB a mám (teoreticky) 2,4 GB/s na kanál? Takže kapacita RAM vzrostla víc jak pětkrát, zatímco propustnost disků maximálně 4×. (V desktopu je analogická situace zhruba 32 GB RAM a 300 MB/s vs. 128 GB RAM a 600 MB/s, čili 4× víc RAMěti a jen 2× větší disková propustnost.) Jenže u mainstreamovejch kapacit je to víceméně nastejno, nakonec, vidím to na vlastní bulvy dennodenně, když probouzím z hibernace proti čistýmu spuštění, je to VŽDYCKY rychlejší.

Retiree: zkus data zklonovat na jiný SSDčko, pokud je nekompaktabilita tam, tak to poznáš. V logu nějaký podezřelý chyby nejsou?
Behemot<at>jabber.cz

Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 9. 2020 16:24

Ještě mě napadá co zdroj?

Kdysy jsem měl podobnou závadu že se start OS vždy zaseknul po restartu to někdy naběhlo.

Taky jsem si myslel že to dělá HDD (tehdy SSD nebyly) ale HDD v jiném PC bez problémů - vrátil se do sestavy a 5 startů OK a pak se to zase seklo.

Nakonec to dělal zdroj - po výměně už se PC nikdy neseklo.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Marketa1986 6. 9. 2020 21:59

Dobrý den,

úplně jednoduchá věc, která se zbytečně moc řeší a možná i chce se řešit víc. ZAZÁLOHUJTE SI 100% dat.

01: Formát jednotky C:\
02: Instalace Windows 10 (čistá instalace přes USB disk)
03: Instalujte drivery z oficiálních stránek výrobce na vaše zařízení.

Nyní by měl systém startovat normálně.
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 9. 2020 09:35

@ Šobáň Závadu zdroje asi vyloučit nelze vzhledem ke stáří, ale např. HWinfo nenalézá žádné abnormality napětí a pc pracuje bez problémů.
@ Markétko, dík za snahu pomoci

Pro jistotu zopakuju.
Po zapnutí / restartu počítače se OS občas, zcela nepravidelně, začne zavádět se zpožděním:
A- zobrazí se převážně modrý displej BIOS s logem HP a instrukcí pro vstup do BIOSu (Esc), nebo, pokud je v BIOS povolen,
B- se zobrazí černý displej POST s informací o systému (CPU, cache, RAM,....)
Poté při normálním startu se,
ad A, začne zavádět OS (spustí se zavaděč systému), nebo
ad B, zobrazí se na okamžik instrukce pro vstup do BIOSu
a začne se spouštět OS
Po spuštění Windows se počítač v obou případech chová normálně
Čili, zamrznutí nastává po POSTu, před zobrazením instrukce pro spuštění BIOS
Nápady ?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 9. 2020 09:45

Nemáš zapojenou USB flashku?

Setkal jsem se s případem, kdy PC zůstával delší dobu viset v POSTu kvůli flash disku, který se patrně zcela nekamarádil s detekční rutinou BIOSu.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 9. 2020 10:28

Asisi (asi jsi) trefil hlavičku na hřebíček... V jednom portu (asi USB2) mám pasivní čtyřnásobný rozbočovač s vloženým přijímačem Logitech Unifying, nabíjecím kabelem pro MT a nově též se starým (>10 let, v1.0) Bluetooth donglem. Výskyt problému se časově shoduje s nedávným uvolněním kterési funkce MS pro Váš telefon, vyžadující BT, kdy jsem úspěšně použil onen starý BT ze skříně.
Po vyjmutí BT ze splitteru jsem opakovaně 4x úspěšně restartoval, teď zkouším ten BT připojit do jednoho předního portu, asi USB 3.0..., uvidíme, ozvu se.
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 9. 2020 11:16

Taky pokud se zobrazuje hláška o vstupu do BIOSU může být slabá baterka na MB.

Taky jsem to zažil že při bootu to dělalo nepravidelně neplechu.

Takže vyměnit baterku (je to pár korun obzvláště jak je MB starý).
Skontrolovat všechny kondenzátory komplet v PC které jsou vidět. (Nesmí být nafouklé ani trochu.)
Vyzkoušet jiný zdroj.
Vyzkoušet HDD/SSD jinde, skontrolovat smart.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka