ASRock X570M PRO4 + Ryzen 5900X - cervena kontrola CPU, RAM

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mitr 23. 9. 2021 13:47

Ahoj,

snazim se osadit novou desku
ASRock X570M PRO4 - AMD X570, procesorem AMD Ryzen 5900X, + 2x 32 GB RAM - 3200.
Chtěl jsem před tím než tam dám větrák vyzkoušet ... po zanutí ale svítí červeně kontrola CPU, RAM.

Nenapadá Vás prosim, co by se mu mohlo nezdát?
Deska by snad 5900X měla umět defaultně z výroby ...
Snad jsem něco neudělal procesoru a RAM, ale vše by snad mělo být zapojeno správně ...

Přikládám schválně fotku jak je sestaveno v příloze.
SSDčko jsem zatím vyndal.
Přílohy
deska_procesor.jpg
mitr
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 9. 2021 14:12

Zapinat (samozrejme opakovane - vzdyt jednou to treba aspon zaprska) >100W CPU (cert uz vem, ze na low end desce) bez chladice ... tomu se da rikat ... napriklad "nadmerne vyvinuta odvaha". I drsneji, samozrejme.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mitr 23. 9. 2021 14:14

Děkuji za přínosnou radu, ale CPU se bohužel ani nezahřeje :)

Našel jsem na webu desky poznámu "*To support Renoir/ Ryzen™ 5000 processors, it requires to update the BIOS with Matisse CPU.", takže sice podporuje, ale asi ne bez flashnuti biosu :I
mitr
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 9. 2021 17:12

Podle štítku je na desce BIOS P3.00, což stačí.

Nevidím zapojenou GK a napájení CPU (8-pin). Bez nich to nepojede.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 23. 9. 2021 17:24

Zapojit 8pin a zkusit, jestli se stihne odpalit CPU i deska a natocit samozrejme na video :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod mitr 23. 9. 2021 17:38

r34ktor píše:Podle štítku je na desce BIOS P3.00, což stačí.

Nevidím zapojenou GK a napájení CPU (8-pin). Bez nich to nepojede.


Díky za radu, právě to s GK jsem si taky už přečetl, takže grafiku budu potřebovat určitě, ok nějakou levnější objednám, co nadělám ... bude to takový domácí server, popravdě nahrazuje 11 let starý Atom N330 :D

"Some of AMD CPU does not have integrated graphics processor. When this kind of CPU is installed, a discrete VGA card is required."

Ale 8-mi PIN nemam (je to už před půl rokem koupená case Supermicro), mam poridit redukci z 4PINu?
https://www.czc.cz/premiumcord-redukce- ... 15/produkt
nebo z toho placateho?
https://interni-kabely-pc.heureka.cz/ak ... /#prehled/
mitr
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 9. 2021 17:40

Do 8-pinu stačí zapojit 4-pin bez jakékoli redukce (viz návod strana 31). Ten má vyveden každý zdroj.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mitr 23. 9. 2021 18:38

r34ktor píše:Do 8-pinu stačí zapojit 4-pin bez jakékoli redukce (viz návod strana 31). Ten má vyveden každý zdroj.


Opět díky, takže teď už jen tu grafiku :)
mitr
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 9. 2021 07:32

Tos chtěl fakt pouštět MB + CPU bez GPU a bez zapojeného napájení ?! Joooo, spousta internetových diskutérů tvrdí jak je poskládání PC snadné a jednoduché a vono, zas tak moc ne, co?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 24. 9. 2021 08:51

Stane se ze zacatku kazdemu :) me tedy prijde zvlastnejsi vymena stareho "serveru" s 8W Atomem za 105W Ryzen + nutnou grafiku. Uz jen ten cipset na desce ma vetsi spotrebu nez ten puvodni Atom...
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod mitr 24. 9. 2021 09:17

Python.p píše:Tos chtěl fakt pouštět MB + CPU bez GPU a bez zapojeného napájení ?! Joooo, spousta internetových diskutérů tvrdí jak je poskládání PC snadné a jednoduché a vono, zas tak moc ne, co?


No popravdě, když jsem sestavoval PC minule (třeba i ten Atom) tak nic takového nebylo, pro mě teď novinka :) dál používám jen notebook :) Sestavit další PC budu potřebovat ideálně zase až za 10 let .. snad :D a to vše bude zase jinak :)

zivan píše:Stane se ze zacatku kazdemu :) me tedy prijde zvlastnejsi vymena stareho "serveru" s 8W Atomem za 105W Ryzen + nutnou grafiku. Uz jen ten cipset na desce ma vetsi spotrebu nez ten puvodni Atom...


On bude sloužit teď k náročnějším věcem, ano v HW už se neorientuju tolik, protože jak jsem psal, potřebuju to jednou za 10 let, ale ten Atom s deskou taky neměl celkově malou spotřebu :I
mitr
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků