Počítač zaseklý v "před" bootovací fázi...

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kulikk 3. 12. 2024 01:41

Dobrý den

Mám problém

5-6 let starý build, windows 10 čistý instal cca 1 rok starý, ryzen 1700, 48 GB ram GTX 1070. Windows10 jsou na nvme SSD disku. Nikdy to nedělalo (možná jednou za x měsíců), ale při bootování se počítač zasekne v "předbootovací" fázi - je tam logo a název desky (Asrock) a loading and nic se neděje. Nenajede ani windows, ani boot windows screen... V této fázi "asrock logo" je to zaseklé donekonečna...

Windows ale v pohodě najede, POKUD před nastartováním PC vytáhnu USB kabel USB hubu a rovněž RJ45 (nebo jak) LAN konektor prostě (internet). Vytahnu oba kabely, zapnu pc a vše najede v pohodě. Pak kabely opět zapojím a funguju... Je to ale trošku "otravné" a "divné"... Nevím jestli musím vytahovat i internet kabel, ale ve většině případů dělá problém ten USB kabel k USB hubu. Kabel je dlouhý 5m (možná 10m, teď fakt nevím) a vede do vedlejší místnosti, kde mám monitor a klávesnici a myš. (PC case je prostě v jiné místnosti).

S tím USB hubem byli vždy problémy... často se odpojoval a zase připojoval během činnosti na PC, vyřešil jsem to tím, že jsem si k tomu našel napájecí adaptér a zapojil do elektřiny, pak už s tím problémy nebyly. Pak se ale zase objevil tento problém po nějaké době -s bootem. Nevím kde je tam problém přesně, ale na 99% to bude něco s USB na desce, USB kabelem, USB hubem... někde tam bude problém...

Má s tím někdo zkušenost... Snad rok i 2 to šlo v pohodě (boto windows), možná jednou za x měsíců problém a pak toto... Bude to asi "zákeřnější a skrytější problém", neví někdo proč to dělá? Nemůže to být taky tím že ta plochá CR32 cosi baterie na mainboardu bude zase vybitá..? Už jednou byla, byli s tím nějaké problém (už si ale nepamatuju jaké), tak jsem ji vyměnil (za levnou koupenou v KIKu před lety :-) ), není zase vybitá a proto to dělá tyto problémy?

Díky
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 3. 12. 2024 02:15

CR2032 slouží především k udržování nastavení BIOSu a času při vypnutém PC. Typická životnost je mezi 3 až 5 lety. Můžete aktualizovat BIOS, případně napište typ základní desky.

Ovšem pravděpodobnou příčinu jste si diagnostikoval sám - USB s vlastním napájením může působit problém, zvláště u delších vodičů a také v případně, že je zdroj napájení na jiné rozvodné větvi, než PC (jiné pojistky).
Délka přívodního datového kabelu má přímý vliv na kvalitu přenosu. Zvláště pokud je to opravdu 10 m.

Vzhledem k tomu, že levný HDMI KVM extender s USB (přes síťový kabel) má cenu kolem 2500 Kč, řešil bych spíš odhlučnění stávajícího PC, aby ve vedlejší místnosti nemusel být.
Nebo popište stávající situaci a důvod, proč je PC jinde.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků