Pomalý start PC s ASUS P5B-V

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 09:19

Sestavil jsem nový PC s MB ASUS P5B-V, procesorem Intel Core 2 Duo E6300, paměťmi 2x 1MB A-Data 800MHz DDR2 a diskem SEAGATE Barracuda 7200.10 320GB.

Počítač po rozběhnutí chodí skvěle, ale mám problém s rychlostí náběhu. Po startu se zobrazí info o grafice, pak o procesoru, pak "Initializing USB Controllers... Done", pak naběhne info o paměti "Dual režim 2032 MB OK" a následuje téměř 1 minuta nečinnosti (!), následně se zobrazí zpráva "USB Device(s): 4 Storage Devices" atd. Pak už vše běží jak má.

Updatoval jsem na nejnovější BIOS (revize 0903), ale problém přetrvává. Pomůže někdo??? Díky!
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Noclaf 4. 5. 2007 09:21

Vypada to, ze mas neco zapojeno v USBcku a on to vsechno postupne detekuje. Neni v BIOSu volba na vypnuti tehle detekce? Pripadne - zrychli start, pokud vsechno z USB vytahnes?
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod Wirtual 4. 5. 2007 09:24

mas dobre nastavene bootovani v BIOSu?
Pokud v PC nemas FDD, tak ji v BIOSU vypni.
Wirtual
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 09:26

Všechny USB komponenty jsem odpojil, problém bohužel přetrvává :(
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 09:27

Jojo, FDD jsem vypnul a nechal jen bootování z HDD...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod lout 4. 5. 2007 09:47

to vypadá,že to detekuje čtečku karet,jestli ji tam máš
lout
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 13:27

Čtečku mám, odpojil jsem a problém stále ten samý...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Noclaf 4. 5. 2007 13:35

Je v BIOSu nejaka volba ohledne detekce USB komponent?
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 14:37

Vypni si V BIOSu Legacy USB Support (Advanced menu->USB Configuration->Legacy USB Support->Disabled), což by mělo uvedený problém odstranit. Přijdeš tím ale o možnost bootovat z flashky a podporu USB ve starších systémech (např. DOS).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 15:34

Nic takového jsem nenašel, jen "USB Function" a to jak při Enabled, tak při Disabled nepomáhá...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 15:35

Díky za radu, Legacy USB jsem zakázal, ale bohužel stále bez úspěchu... :-(
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 16:33

Takže stále ta minutová pauza?

Jaké a kam máš připojeny disky a mechaniky?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Wirtual 4. 5. 2007 16:43

zkus jeste od desky vsechno odpojit... mechaniku, ctecku atd... at je tam zapojene pouze napajeni a bootovaci HDD a Bios resetni do defaultu. Pokud tohle nepomuze, tak na vine budou mozna okna... Zkus je preinstalovat... taky zkus protahnut ten disk nejakym testem primo od vyrobce disku...
Wirtual
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 16:55

Přesně tak, 1 minutu se nic nedějepo testu RAMKY. Mám jeden disk připojený na SATA, pak vypalovačku taktéž připojenou na SATA, disketovku nemám...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 17:00

Pokud máš obě zařízení připojené k ICH8, tak v BIOSu vypni doplňkový řadič JMicron. Tu pauzu by mohla způsobovat detekce připojených zařízení tímto řadičem.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 17:13

Jmicron jsem vypnul a problém stále stejný :(
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Wirtual 4. 5. 2007 17:15

a uz si zkousel vsecho prebytecne odpojit od zakladni desky?
Wirtual
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 17:25

Jojo, odpojil jsem všechny USB (kabely vzadu na casu i přední panel nebo USB čtečku), vypojil jsem vypalovačku, zbyla jen deska, paměti, HDD a grafika plus LCD... A nic. :-/
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 17:29

Zkus odpojit i HDD.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod x-father 4. 5. 2007 17:47

No jestli mas posledni BIOS a odpojene vse co si mohl, tak bych pak uz jen zkusil jine RAMky a nebo grafarnu.

Jinac mam ted stejnou desku s C2D 6320 a 2x 1024 kingston a 2xseagatem 7200.10 250GB a ma na tom dalsi 2 mechaniky na IDE a ctecku a kamerku a disketovku a GS7900 a vse je OK.
x-father
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 18:01

Ramky jsem zkusil taky vyhodit a nechat tam vždy jen jednu a nic. Tak ještě zkusím sehnat grafiku a vyměnit ji...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 18:02

Odpojil jsem HDD a to samý...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 18:07

Zkus nastavit v BIOSu položku IDE Detect Time Out na 0.

Osobně si myslím, že bude na vině spíše nějaké nastavení, než HW.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 18:10

Jojo, tohle jsem objevil taky a zkusil nastavit na nulu, ale ani to nepomohlo...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 18:26

Zkus vytáhnout kabel ze síťové karty. Tedy pokud tam máš nějaký zapojený.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 18:55

Jsem připojený přes ADSL modem zapojený do PC na USB...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 20:14

Hmm, tak zkus ještě následující (v BIOSu):

- změnit pořadí bootování mechanik
- změnit prioritu detekce grafických adaptérů
- povypínat všechny integrované komponenty (zvukovka, síťovka, USB atd.)
- deaktivovat zobrazování loga při startu
- vypnout měření otáček ventilátorů
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Naryan 4. 5. 2007 21:39

r34ktor píše:... v BIOSu vypni doplňkový řadič JMicron....../quote]

JMicron slouzi k pripojeni IDE zarizeni.

Zkus odpojit vse, co se tyce USB. Vcetne mysi a klavesnice (pokud mas).
Naryan
Junior

Odeslat příspěvekod Naryan 4. 5. 2007 21:40

Daviiik77 píše:[color=blue]Jsem připojený přes ADSL modem zapojený do PC na USB...B/color]

Ten modem odpoj.
Naryan
Junior

Odeslat příspěvekod Daviiik77 4. 5. 2007 21:42

r34ktor je BOREC!!! :D

Tvou poslední zprávu jsem vzal od konce a povypínal detekce otáček větráků (procesoru a přídavný větráček v case) a počítač chodí přesně dle mých představ! Hurá!!! :lol:

A jsi fakt dobrý, protože jsem to konzultoval s více lidma, nikdo mi nedokázal poradit, dostal jsem dvě rady z podpory ASUSu a pak to vzdali a napsali mi, ať jdu desku reklamovat. Díky Tobě nemusím.

Tak moc DÍK!!!

A ještě jsem se jen chtěl zeptat - že jsem to v tom BIOSu vypnul, ničemu nevadí? Předpokládám, že to je jen pro mé info nebo se pletu?
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2007 22:20

Daviiik77 píše:A ještě jsem se jen chtěl zeptat - že jsem to v tom BIOSu vypnul, ničemu nevadí? Předpokládám, že to je jen pro mé info nebo se pletu?o/quote]

Ano, tyto položky jsou jen pro informaci. Jediná funkce, kterou to teoreticky může ovlivnit je ASUS Advanced Q-Fan. Ta by mohla být vázána na měření otáček ventilátoru procesoru. Ale tuhle moji domněnku si musíš sám ověřit v praxi.

Jinak ten problém s detekcí otáček bude hlubšího charakteru. Zjistil jsem, že se projevuje jen u nízkootáčkových větráků. U své desky jsem to vyřešil jejich zvýšením, ale Asus by měl přepracovat kód v BIOSu, který to má na starosti.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 5. 5. 2007 08:51

Ještě jsem v tom v noci trochu šťoural a zjistil jsem, že to je ještě malinko jinak. Původně jsem totiž vypnul všechny větráčky (včetně portů, na kterých žádný větráček připojený není) a postupně zase začal všechno spouštět a nakonec to dopadlo tak, že detekce otáček větráčku procesoru ani toho přídavného ve skříni tolik start nezdrží - jen nepatrně, ale to šílené zdržení způsobily větráčky nepřipojené! Na těch třech nepřipojených lze nastavit buď N/A nebo Ingored. Jenže to N/A tam dosazuje sám, když zjišťuje, jestli je větráček připojený nebo ne.

Tak jsem na tyhle nepřipojený porty nastavil všude "Ignored" a detekci otáček větráčku procesorového a skříňového jsem zase zpátky spustil a sice ten start je o něco malinko pomalejší, ale řádově sekundy, takže to už je v poho. ASUS Q-Fan totiž na tom nejspíš závislý bude.

Každopádně ještě jednou díky, protože jsi mi ušetřil cestu a nervy s reklamací, kterou mi doporučili odborníci z ASUSu... :D
[/b]
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod x-father 7. 5. 2007 21:04

Lidi a jak jste na tom u tehle desky s regulaci otacek? Me na to nepomaha speedfan a nereaguje to ani na nastaveni v BIOSu a tudiz ani na nastaveni pres SW od asusu. Mam tam boxovej chladic a pak dva ventilatory vzadu na skrini. Otacky me to meri, ale proste nereguluje. BIOS mam posledni.
ABEL: všichni, kdo odmítají vzít si mé názory za své, jsou idioti.
x-father
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Daviiik77 8. 5. 2007 10:32

x-father píše:Lidi a jak jste na tom u tehle desky s regulaci otacek? Me na to nepomaha speedfan a nereaguje to ani na nastaveni v BIOSu a tudiz ani na nastaveni pres SW od asusu. Mam tam boxovej chladic a pak dva ventilatory vzadu na skrini. Otacky me to meri, ale proste nereguluje. BIOS mam posledni.

Mně to chodí jak má, ale moc Ti neporadím, protože tomu zas až tak nerozumím. Nic moc jsem v BIOSu neměnil, až na pár drobností a základních změn a chodí to. Nevím, jestli to má vliv, ale boxový chladič jsem hned zahodil a dal tam aspoň levný, ale přitom vcelku účelný a ani ne hlučný ARCTIC Alpine 7 a pak mám jeden přídavný ventilátor vzadu na skříni...
Daviiik77
Junior

Odeslat příspěvekod x-father 3. 6. 2007 22:20

Tak muj problem s nemoznosti regulovat otacky ventilatoru ma stejny puvod jako zde zmineny problem s dlouhym nabihanim.

Jde o to, ze tahle deska ani s poslednim BIOSem nedokaze detekovat otacky pomalych ventilatoru a treba v mem pripade nedokazala regulovat ani otacky boxoveho intel c2d chladice. U dalsich dvou pomalobeznych ventilatoru ukazovala naproste blbosti.

Po pouziti FIXu ud asusu co maji na webu se situace ponekud zmenila a to tak, ze deska zacala otacky merit, ale i tak ma velky problem s otackamy ventilatoru pod cca 800ot/min. Navic se me po pouziti toho opravneho patche zaclo projevovat to same co tady napsal Daviik77. Pocitac strasne dlouho cekal hned po zapnuti. Musel jsem nastavit u vsech ventilatoru mimo CPU ignore a pak uz to jelo, takze pridavne ventilatory radsi dal reguluju jinak nez deskou a ventilator na CPU konecne reaguje na nastaveni ktere mu zvolim.
x-father
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Feroo1d 4. 6. 2007 11:03

mam podobnu dosku(p5b vm) a zaujimali by ma 2 veci : teplota dosky bez zataze a v zatazi a ako ti prebieha restart? k tomu restartu.ja ked resetnem pc tak sa niekedy normalne restartne a niekedy sa na 2-3 sekundy vypne a potom zapne...a momentalne sa mi stal ten druhy pripad a pc huci ako ked ide a nejde.svieti dioda hdd a zelena napajania blika v rychlom intervale...pomoze len vypnutie z elektriky...
Feroo1d
Junior

Odeslat příspěvekod Petis_x 4. 6. 2007 11:17

nastav položku v biosu ADD ROM z force bios na keep curent a poběží ti to. ten jmicron můžeš v klidu zase zapnout
Petis_x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod x-father 4. 6. 2007 14:50

No me se nejdriv resetoval taky tak ze se jakoby vypnul a za 2s zapnul, ale nejsem si ted jisty jestli se to se zmenou BIOSu nezmenilo take. Ted u nej nejsem.
x-father
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xaero78 4. 6. 2007 14:57

Feroo1d píše:mam podobnu dosku(p5b vm) a zaujimali by ma 2 veci : teplota dosky bez zataze a v zatazi a ako ti prebieha restart? k tomu restartu.ja ked resetnem pc tak sa niekedy normalne restartne a niekedy sa na 2-3 sekundy vypne a potom zapne...a momentalne sa mi stal ten druhy pripad a pc huci ako ked ide a nejde.svieti dioda hdd a zelena napajania blika v rychlom intervale...pomoze len vypnutie z elektriky...

Teplota mojej dosky dosahuje cca 48- 50 stupnov pri normalnej zatazi. Udrzuje sa tu aj pri hrani 3D hier - mam ATI radeon x1950pro.

V skrinke mam dva Noctua ventilatory - jeden vpredu pred diskom a druhy vzadu hore pri zdroji.

ASUS utilita PC Probe mi vsak ukazuje abnormal MB temperature.
xaero78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Feroo1d 4. 6. 2007 15:46

no sak prave kvoli pc probe sa pytam...v klude ukazuje 43 a po dorani celkom jednoduchej 3d hry(air assault 2) je 48 a pc probe spusti alarm.viem ze ta hranica kedy sa pusti alarm sa da menit ale ked do bolo od vyroby na 45 tak som to nechal.aky je najnovsi stabilny bios na tuto dosku?
Feroo1d
Junior

Odeslat příspěvekod xaero78 4. 6. 2007 17:38

Pozeral som inac na stranke ASUS Support, ze ci maju aj ini ludia problemy s teplotou. Zda sa, ze hej. Odpoved bola, ze to by nemal byt problem, teplota dosky vraj moze byt kludne aj do 70 stupnov...? Otazka ale je preco to nastavili v PC Probe na 45 stupnov.

http://support.asus.com/faq/faq.aspx?no ... uage=en-us

Prave teraz cez vikend som si stahoval posledny BIOS, verzia 706, a zda sa mi celkom stabilny.
xaero78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Feroo1d 4. 6. 2007 21:24

inac ja to mam v skrinke bez ventilatorov takze ked kupim nejaky fan tak sa moze situacia zmenit k lepsiemu.a mam este aj ten maly typ skrinky kde sa dava zdroj vertikalne oproti doske a nie nad.
Feroo1d
Junior