Epson L7160 - špinění při (určitém) tisku

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod packy 4. 5. 2021 10:53

Ahoj všem,
od loňského srpna mám tiskárnu EPSON L7160. Jsem s ní maximálně spokojený (konektivita, kvalita tisku, fotografie, ovládání), ale poslední dobou mi při určitém tisku špiní černá barva.
Jedná se primárně o tisk na fotopapír, případně barevný tisk a někdy tisk oboustranný.
Přikládám ukázku vytištěných dvou identických dokumentů, kde to "špiní" na stejných místech. Když pak následně vytisknu normální textový dokument (barevný), tak ten je OK a bez špinění.
Přijde mi, že tam někde "prokapává" barva, která se pak z hlavy přenáší na papír. Zkoušel jsem volat na infolinku, tam mi řekli, ať pustím program pro čištění ... to dělám i tak, protože se občas nějaká tryska ucpe (a to tiskneme celkem často).
Doufám v odpověď, že se ta barva dá někde "otřít" a bude to cajk. Jak jsem na home-office, tak tiskárnu celkem potřebuji a mám trochu obavu, že když ji dám na reklamaci, tak budu měsíc bez tiskárny a pak mi řeknou, že se "závada neprojevila".
Setkal jste se s takovým problémem někdo?
Předem díky za pomoc.
Honza

20210504_113957.jpg


20210504_114006.jpg
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 5. 2021 11:16

Při čištění se hlava otírá gumovou stěrkou, proto vyloženě nečistoty (prach, chlupy) na vině nebudou. Podle fotky to jsou "škrábance" při pohybu hlavy. Vznikají tak, že se hlava dotkne při horizontální cestě místa na papíru. Nejčastější důvod je ten, že nemáte vhodný papír (není dostatečně savý a zvlní se), nebo tiskový profil (plive zbytečně moc barvy).
V nastavení tiskárny si vybíráte typ papíru (foto, lesk, mat, kancelářský...), tam začněte. Předpokládám, že máte papír určený pro inkoustový tisk a gramáž (sílu) papíru dle doporučené hodnoty tiskárny. Pokud je papír příliš tvrdý (tlustý), může již přesahovat výškovou toleranci hlavy.
Na ten papír to hádám proto, že v bílých/světlých plochách ta chyba není (spodní část dokumentu).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod packy 4. 5. 2021 12:15

Díky za odpověď. Asi na tom něco bude - u tiskárny se snažím vždy typ papíru nastavit, ale pravda nevím, co do toho dávám za papíry (kouknu na obal). Dělá to ale i při tisku na fotopapír, který mám originál Epson a nastavený v profilu.
Na tom priloženém obrázku (tam kde jsou vidět oba tisky) vpravo, je ten inkoust i "nahoře" ještě v bílé části. I při jiných tiscích se šmouhy objevují v bílém místě bez tisku (např. při oboustranném - přijde mi, že se to mázne jak se ten papír otáčí uvnitř tiskárny.
Ještě jsem nezkoušel "hloubkové čístění" (na to musím vyměnit nádobku na odpadní inkoust) - myslíte, že by to také mohlo pomoct??
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 5. 2021 16:33

Mě to přijde jako že se ta tisková hlava není čistá a pak se otře o papír.

U mé jiné tiskárny je tam kde parkuje hlava taková gumová stěrka která tu hlavu čistí zda není od barvy a pak by tu hlavu neočistila, tak stejně skoukni tu odpadní nádobku na ingoust zda není někde od ingoustu odkud by se to mohlo přenést na hlavu.

Jinak že zasychají trysky je dost špatné - to svědčí o nějakém problému, nevytahuješ - neodpojuješ tiskárnu od proudu? Ona semtam za čas i když je vypnutá ty trysky čistí malým množstvím ingoustu.

A nebo na ni praží teplo od radiátoru či slunka a proto to zasychá....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod packy 4. 5. 2021 17:38

Mě to přijde jako že se ta tisková hlava není čistá a pak se otře o papír.

Tohle si přesně myslím taky, jen nevím, jak se podívat na místo, kde parkuje ta tisková hlava. Na odpadní nádobu taky kouknu (máme teď doma miminka dvojčata, tak na to nebyl úplně čas O:-) )
Tiskárnu mám neustále ve stand-by (je to síťová tiskárna pro celou domácnost - tiskne se poměrně hodně, proto jsem koupil tankovou) a mám ji umístěnou na polici nad psacím stolem (žádný zdroj tepla, jen teda ca 40 cm pod policí je na stole NAS - dvoudiskový Synology, ale ten netopí).
Jsem s ní jinak moc spokojený, tak doufám, že ten problém brzo rozlousknu :)
Packy

//Edit: zkusil jsem kontrolu trysek a vynechává opět BK (černá pro tisk textu) - pokud byl problém, tak s touto BK barvou. Barvy na tisk fotografií (včetně černé PB) byly vždy OK.
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 5. 2021 18:29

A používáš originál nebo neoriginál ingoust?

Jinak je ta nádobka pořádně zavřená - těsní (bývá tam pouze malý otvůrek) zda ten ingoust samovolně nevytéká.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod packy 7. 5. 2021 15:48

Ahoj,
na kontrolu jsem se dostal až dnes.
Inkousty používám zásadně originál (dojíždím tu sadu co byla origo u tiskárny). Nádobku na odpadní inkoust jsem vyndal (ještě není úplně plná - dle indikátoru tiskárny) - není na ni vidět žádné vytékání barvy, nebo tak.
Nicméně, dnes jsem zkusmo pustil test tiskové hlavy - z tiskové hlavy se uvolnilo takovéto "hovínko" zaschlé barvy (viz fotka). To asi není volbou špatného papíru - tam ta barva musí někde téct a zasychat. Jen nevím, jak se k té hlavě dostat, abych se na to podíval ...
20210507_143003.jpg
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 5. 2021 18:43

Jak říkám skoukni zda ty víčka od nádobek těsní, zda není někde nějaká zrada.

Jinak je to barva? Nemohla to být třeba vazelina kterou byly namazány pojezdy atd.... co tam zůstala z výroby a chytala se na to barva.

Uvidíš co to bude dělat, podle mě by teď měl být klid....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod packy 23. 6. 2021 21:17

Tak se mi dneska tiskárna vrátila ze servisu - po telefonátu s technickou podporou nebylo jiné řešení. Zatím se to tváří dobře (podle protokolu vše pročistili) a navíc mi doplnili inkoust do všech zásobníků - což za ty trable potěší (všechny inkousty byly na 1/4). Celá akce trvala týden - kurýr si pro tiskárnu přijel a zase ji přivezl, takže v tomto směru spokojenost.
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 23. 6. 2021 23:28

Takže pokud to chápu tak to zase začalo dělat a dal jsi to do servisu.....

Tak uvidíš zda už bude pokoj.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků