Matný, 22-24, FullHD, 155€

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 22. 7. 2021 13:45

Prajem vám pekný deň.

Poradí mi niekto z vás matný monitor o veľkosti uhlopriečky 22-24 palcov s rozlíšením FullHD (nevidím pri tej veľkosti dôvod aby to bol 4K, nehrávam hry, netvorím grafiku).

Monitor nech je biely, "béžový", strieborný... (proste nie čierny, ani tmavosivý).

Podstavec nesmie byť široký, a je nutné, aby podstave umožňoval monitor "dvihnúť" (aby výška nebola "napevno")

Účel monitoru : Práca (účtovníctvo), surfovanie na webe, občasné sledovanie filmov.

Poprosím sumu 155€ neprekračovať, to je úplný strop.

Súčasný monitor mám FujitsuSiemens (19 palcový, sRGB, matný, nemá HDMI), nechcem si obrazovo pohoršiť...

ĎAKUJEM VOPRED ZA VŠETKY RADY.... :-)
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 7. 2021 18:41

Bez šance díky parametru "ne černý" a "155€"
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 7. 2021 19:13

Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 7. 2021 20:30

Také se přidám s nesplněným požadavkem.
Černý Dell https://www.tsbohemia.cz/dell-p2219h-pr ... 02595.html
Nedostupný Dell https://www.tsbohemia.cz/dell-s2421hs-2 ... 63299.html
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 22. 7. 2021 22:01

To HP-čko má podstavec napevno - nedá sa obrazovka vydvihnúť bohužiaľ, a ja tú funkciu potrebujem.
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 7. 2021 08:17

Imo v tebou stanoveném budgetu co bys také chtěl? Přitlač potom na EliteDisplay E233 https://www.czc.cz/hp-elitedisplay-e233-led-monitor-23/228386/produkt ...
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 23. 7. 2021 12:27

milsimr : Ďakujem Ti VEĽMI PEKNE za radu, nakoniec som objednal HP EliteDisplay E233, ale z Alzy (nechcem robiť Alze reklamu, tak napíšem úprimne - nákupom z Alzy sa vyhýbam, nechcem podporovať giganta na úkor menších podnikateľov), nakoľko som s poštovným zaplatil len 195€... Ešteže ma neodradila tá cena na českom CZC, ešteže som sa pozrela za koľko ho máme najlacnejšie na Slovensku..... Na Slovensku boli len dve možnosti, buď za 195€ v Alza, alebo za 313€ v Mader.sk, takže hádaj čo som si vybral :D .... Hlavná vec, že pred pár mesiacmi boli veľké akcie (škoda, že som o tom nevedel), a tento monitor sa dal kúpiť aj za 170€, ak nie za menej...
Z Alzy to nemohol byť posledný kus, údaje pri E233 monitore boli "Na sklade > 5 ks" ... Omylom mi zobralo do košíka dva kusy (potom som to samozrejme opravil), čo by nešlo, keby mali len jeden kus (pri ktorom by sa mohlo jednať o používaný a potom vrátený).
Núkalo mi tam aj HDMI kábel, nezobral som ho ale, určite bude v balení s monitorom, že?

Dúfam, že to bude znateľný upgrade zo starého LCD monitoru FujitsuSiemens ScenicWiev A19W-3 .... Môžem očakávať o triedu (nie dve, píšem jednu triedu) lepší obraz? :-)

Ten E233 je veľmi pekný, a verím tomu, že pozeranie FullHD filmu o veľkosti dajme tomu 8-10GB na ňom (samozrejme prispôsobím vzdialenosť pozorovania, aby som nebol od monitoru ďaleko) bude pre mňa zážitok, nakoľko filmy pozerám len na tom FujitsuSiemens, telku nemám (a načo aj, keď televízne vysielanie nepozerám, a pozerám 1 film týždenne...)...
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 23. 7. 2021 15:18

Jak čtu, tak jsi z té ceny i barvy ještě v šoku :-D
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 7. 2021 16:18

E233 mám v práci hned dva, tak na ně koukám každý den .. myslím si, že oproti té 19" Fujitsu bude upgrade jakékoliv dnešní IPS. Na filmy imo raději TV; ale to ti říká lenoch, co má doma 47" FHD TV hned na zdi nad monitorem, kde pustím film a hned se natáhnu na postel :D ...

Ty E233 jsem nedavno viděl kolem 5k, takže ano o slevy jsi přišel. S kvalitou si myslím, že budeš více jak spokojen. A co se kabelů týče; v balení najdeš HDMI kabel, DP kabel a ještě USB kabel (na připojení 2x vestavěných USB vstupů - supr např. na nabíjení mobilů ...).
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 25. 7. 2021 10:39

Práve pozerám, že E233 má jas o úrovni 250 cd/m^2, a môj starý Fujitsu Siemens ScenicWiev A19W-3 má jas 300 cd/m^2 .......... :D ......... Kontrast je vyšší u E233 (1000:1) než u Fujitsu (800:1) ........... Oba monitory majú 16.7 milióna farieb.

Niečo mi hovorí, že tieto hodnoty v skutočnosti hovoria PRD o výslednom obraze, nakoľko obraz na E233 bude podľa všetkého výrazne lepší než na A19W-3...
V každom prípade zajtra mi ho kuriér donesie, a ihneď na ňom skúsim nejakú komédiu so špičkovým obrazom (mám chuť na komédiu), bude to "Tropická Bouře" (2008) s Benom Stilerom. Najprv si pozriem 20 minút na Fujitsu, potom dopozerám celý film na E233.
Potom sem napíšem ako vnímam upgrade obrazu.

Inak čo sa týka jasu (250 cd/m2 vs 300 cd/m2), tak to neriešim, vysoký jas nepoužívam nikdy.
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 25. 7. 2021 15:44

Mám jednu otázku. V diskusii k tomuto monitoru (otázky kupujúcich na predávajúceho) som sa dočítal, že monitor sa dodáva bez HDMI, ale v balení je kábel DisplayPort. Otázka znie : Zapojím to do PC? Neviem, či mám DisplayPort vstup do PC skrinky.... (som laik, sorry)
Chcem sa vyhnúť tomu, že zajtra monitor rozbalím, budem ho chcieť skúsiť, ale nebude to možné, lebo nemám HDMI kábel...
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 7. 2021 16:54

... jasně jsem ti psal, že k tý E233 najdeš jak DP tak i HDMI (můj předchozí post). Asi na to čtení potřebuješ brýle :P
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 25. 7. 2021 17:23

milsimr : Ja som videl čo si písal (a zrak mám perfektný, pretože robím očnú jógu a mám špičkovú stravu vhodnú aj pre super zrak), akurát predajca na Alze tvrdil kupujúcemu v diskusii niečo iné. O.k., takže rátam s tým, že tam budem mať HDMI.
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 26. 7. 2021 10:54

Takže monitor HP EliteDisplay E233 je už zapojený, pol hodina FullHd filmu "Tropická bouře" (8GB súbor) pozretá..... Prepojené cez HDMI. Okrem vyššieho rozlíšenia (1920 x 1080 namiesto 1440 x 900) a väčšej veľkosti monitoru (23 palcov vs 19 palcov) nevidím ani lepšie farby, ani lepšie podanie pohybu...
Dokonca mám dojem, že podanie pohybu je ešte horšie než na starom Fujitsu. Plynulosť pohybu oničom... Pri farbách nepozorujem žiadne vylepšenie..... Jediné čo je dobré, je statická ostrosť, alebo obraz bez pohybu, kde sa len rozpráva a vidno tvár. Začínam mať dojem, že som nemusel dať 190€ za monitor, ale stačilo dať 100€. V čom je ten HP taký "Elite" (vo svojej cene)?.... Alebo je na vine grafická karta "Intel HD"? Či monitor nemusí byť dobre kalibrovaný?
V nejakej diskusii (po anglicky alebo po nemecky, používal som "google prekladač") sa jeden pán k tomuto monitoru vyjadroval tak, že najprv sa mu jeho podanie nepáčilo, ale potom nejak kalibroval farby (nepísal, že využil služby nejakej osoby, ktorá kalibruje farby, a to by aj bolo zaplatiť stovku za kalibrovanie pri 200€ monitore...) a už bol spokojný. Je možnosť nejakým spôsobom kalibrovať farby v zmysle, že by sa to urobilo samo cez nejaký "free" inteligentný software?
A zopakujem otázku - je možné, že na vine je základná grafická karga "Intel HD", ktorá skrátka nezvláda hladký (žiadne zatrhnutia sa nekonajú, nemyslím sekavý) pohyb? Alebo je to vlastnosť filmov s 24-25 framami za sekundu? Potom ako riešia plynulosť telky za 3000€, keď ten najkvalitnejší zdroj nejakého filmu má stále len 24-25 framov za sekundu?

EDIT : Pozrel som si pár minút filmu "Gemini" so Smithom, ktorý je v 60fps, a tam mi pohyb vyhovoval, čiže chyba nie je v monitore.....Takže mi skrátka nevyhovuje 24fps neplynulosť pohybu. Ľudia, vám vyhovuje neplynulosť 24fps filmov? Alebo to riešite nejakou funkciou, ktorá pohyb urobí viac plynulým?
KosickyKosican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 7. 2021 11:35

Ano, 24 FPS u klasického filmu je OK. Vyšší snímkové frekvence má smysl řešit tak max. u 3D.

Mj., tady se koukám musím omluvit za jedno špatné info; původně jsem tvůj model zaměnil s A19-3, což je vskutku TN panel a rozdíl by měl být znát. A19W-3 je však podle všeho PVA, takže barevné podání se moc lišit nebude; max. podání černé.

Ano, kalibrace monitoru může pomoci.

Ano, tvá grafická karta nemusí podporovat HW akceleraci video formátu, ve kterém máš ten film; pokud to pak na hrubý výkon nezvládá počítat procesor, může to být znát.

Ne, kalibrace skrze "inteligentní software" bez kalibrační sondy nehrozí.

U TV si někteří (nechápu tyto jedince) uživatelé pomáhají skrze pohybovou interpolaci (motion interpolation), kde TV "dopočítává" chybějící snímky a film / přenos se pak tváří více plynulý. Pokud tohle používáš, tak je chyba u tebe, páč sis na tuhle prasárnu jednodušše zvykl... (mě se při zapnuté interpolaci z toho výsledného obrazu akorát tak zvedá kufr)
milsimr
Administrátor

Další stránka